Chemoterapinis gydymas ir plaukų slinkimas: Kas? Kaip? Kada?

Chemoterapinis gydymas ir plaukų slinkimas: Kas? Kaip? Kada?

Gražūs ir vešlūs plaukai  yra  nereto žmogaus pasididžiavimas. Tačiau gali nutikti taip,kad netikėtai plaukus galima ir prarasti. Taip dažniausiai nutinka gydantis chemoterapiniais vaistais. Gydytojai pastebėjo, jog plaukų netekimas, taikant šį gydymą neretai labai trukdo paciento gijimui, nes sukelia niūrias mintis ir visada siejamas su vėžio liga. Tačiau ne visi ligoniai gydomi chemoterapiniu būdu praranda savo plaukus. Ar jūsų plaukai išslinks  priklauso nuo to, kokie vaistai yra naudojami ligos gydymui.

Kodėl slenka plaukai gydant chemoterapiniais vaistais?

Chemoterapiniai vaistai yra labai stiprūs vaistai, naikinantys greitai augančias vėžio ląsteles. Nelaimei, plaukų šaknų ląstelės taip pat yra vienos iš greičiausiai augančių organizmo ląstelių. Būtent todėl jos  nenoromis ir tampa chemoterapinio gydymo taikiniu. Gydymo metu išslenka ne tik galvos plaukuotosios dalies plaukai. Plaukai neretai išslenka visame kūne. Kartais pasitaiko ir taip, jog gydymo metu prarandamos blakstienos, antakiai, pažasties ir kirkšnių plaukai, Kai kurie vėžiui gydyti skirti vaistai tokį plaukų slinkimą sukelia dažniau nei kiti. Tačiau kai vartojant kai kuriuos vaistus plaukai gydymo metu tiesiog išplonėja ir susilpnėja, bet visiškai neiškrenta. Ko tikėtis gydymo metu, geriausiai jums paaiškins jus gydantis gydytojas.  Laimei, šie nemalonūs reiškiniai nėra visam laikui. Plaukai dažniausiai pradeda ataugti praėjus 3 ar 10 mėnesių po gydymo. Nenustebkite, jeigu turmpam pasikeis jūsų plaukų spalva ar jų tekstūra.

Ko tikėtis gydantis chemoterapiniais vaistais?

Plaukai dažniausia pradeda slinkti nuo pirmos arba trečios savaitės prasidėjus chemoterapiniam gydymui.  Kai kuriems pacientams jie iškrenta staiga ir visi. Tačiau neretai būna ir taip, kad jie pradeda palaipsniui retėti. Vienas iš nemaloniausių dalykų, kuriuos pastebi ligoniai – plaukai ant pagalvės ryte ar dideli jų kuokštai šukose, kriauklėje ar vonioje. Neretai oda galvos srityje yra jautresnė ir šiek tiek skausminga. Plaukai dažniausiai slenka viso gydymo metu ir dar keletą savaičių po jo. Ar jūs visiškai prarasite plaukus, ar jie tik išplonės, priklauso nuo Jums skiriamų vaistų. Praėjus keletui savaičių po gydymo pabaigos, plaukai pradeda ataugti. Nenustebkite, jei ataugantys plaukai bus šiek tiek kitokie, nei jūs įpratę turėti. Praslinkus keliems mėnesiams, jūsų plaukai greičiausiai bus tokie pat kaip buvo. Tačiau neretai po gydymo jie gali tapti garbanoti, pražilti ar susilpnėti.

Ar galima užkirsti kelią plaukų slinkimui gydantis chemoterapiniais vaistais?

Šiuo metu nėra tokių chemoterapinių vaistų, kurie užkirstų kelią plaukų slinkimui gydymo metu arba po jo. Todėl geriausia iš anksto pasiruošti šiam reiškiniui ir pasirūpinti savo švaizda dar prieš pradedant gydymą. Šis gydymo būdas atima labai daug jėgų, todėl jūsų išvaizda neturėtų jūsų skaudinti ar kelti jums papildomų rūpesčių nei prieš pradedant gydymą, nei po jo.

Plaukų slinkimą chemoterapijos metu bandoma gydyti keliais būdais, tačiau nei vienas iš jų nėra visiškai efektyvus.

Galvos plaukuotosios dalies hipotermija (krioterapija , arba gydymas šalčiu)

Chemoterapijos procedūros metu and galvos plaukuotosios dalies dedami maišeliai su ledais arba odą šaldantys įrenginiai. Tai daroma, norint sustabdyti kraujo pritekėjimą į galvos odos ląsteles. Manoma, kad taip yra mažiau pakenkiama plaukų šaknį ląstelėms. Yra atlikta keletas tyrimį, patvirtinančių, jog daugumoje atveju toks gydymas pasiteisino. Tačiau tarp gydytojų vyrauja nuomonė, jog šios procedūros metu išlieka nedidelė galimybė, jog vėžinės ląstelės atsinaujins galvos dalyje, nes chemoterapinių vaistų dozės galvos odoje būna mažesnės.  Pacientai, išbandę šią procedūrą skundėsi galvos skausmais ir nemaloniu šalčio pojūčiu galvoje.

Minoksidilis (Rogaine)

Galvos odos tepimas minoksidiliu – vaistu skirtu vyriškojo tipo išplikimo gydymui prieš arba po chemoterapinio gydymo apčiopiamų rezultatų neduoda. Tačiau yra tyrimų patvirtinančių, jog vartojant moniksidilį plaukai ataugo greičiau nei jo nevartojant.

Kaip prižiūrėti plaukus chemoterapinio gydymo metu

Šiuo metu joks gydytojas negali užkirsti kelio plaukų slinkimui taikant chemoterapinį gydymą. Tačiau šį nemalonų reiškinį galima suvaldyti ir išvengti pernelyg didelių pergyvenimų.

Prieš pradedant gydymą chemoterapiniais vaistais

  •  Išmokite būti švelnūs savo plaukams. Įpraskite juos saugoti ir globoti.
  • Nebalinkite, nešviesinkite ir neatlikinėkite jokių plauko struktūrą keičiančių procedūrų. Jums tikrai nereikia cheminio sušukavimo ar karšto plaukų tiesinimo žnyplėmis. Kiek galima dažniau džiovinkite savo plaukus natūraliai. Jeigu galite- pamirškite savo plaukų džiovintuvą. Tai neišsaugos jūsų plaukų, bet padės jiems ilgiau išlikti ant jūsų galvos.
  • Jeigu nebijote- savo palukus kirpkite trumpai. Trumpai nukirpti plaukai atrodo vešlesni nei yra iš tikrųjų.
  • Jeigu jūs ilgaplaukė – verta žinoti, trumpi plaukai taip pat lėčiau išslenka nei ilgi. Nusikirpus trumpai bus lengviau priprasti prie savo mažėjančių plaukų skaičiaus.
  • Pasirūpinkite kuo dengsite savo plaukus. Padarykite tai dar prieš prasidedant gydymui.
  • Nebijokite peruko- išsirinkite jums tinkantį ir patinkantį. Galvą papuošti galite skaromis ir kitais madingais galvos apdangalais. Juk tai, kuo jūs slėpsite savo būklę yra tik jūsų pačios reikalas.Tačiau visada patogiau nemaloniais dalykais pasirūpinti iš anksto.
  • Jeigu jūsų šalyje perukas yra kompensuojamas socialinio draudimo ar jūsų asmeninio draudimo- nebijokite paprašyti gydytojo recepto. Jis jums tikrai reikalingas. Gal būt jums net pavyks šiek tiek sutaupyti.
Chemoterapinio gydymo metu

  • Mylėkite ir globokite tuos plaukus kuriuos dar turite. Viso gydymo metu ir tuoj pat po jo venkite bet ko, kas traumuotų jūsų plauką ar dirgintų galvos odą. Šukuokitės tik švelniu šepečiu.  Galvą plaukite tik esant būtinybei. Rinkitės vaikišką šampūną .
  • Jeigu esate vyras – jums gali padėti galvos skutimas.  Neretai ligoniai skundžiasi, jog gydymo metu galvos odą niežti ar peršti. Neretai galvos skutimas sumažina tokį niežėjimą.  Šiandien plikai nuskusta galva nieko nestebina, o kartais laikoma netgi patrauklia.
  • Saugokite savo galvos odą. Jeigu einate į lauką  ir planuojate būti saulėje, vėjuotame ar šaltame ore- išsitepkite galvą saulės kremu ir būtinai pridenkite galvą. Karšti saulės spinduliai ar šaltas oras gali dar labiau sudirginti ir taip jautresne tapusia jūsų odą. Pasirūpinkite jos apsauga. Be to jūsų plaukai šildo jūsų galvą, todėl jų netekus, padidėja galimybė peršalti ar perkaisti. Nepamirškite to, ir stenkitės visuomet jaustis patogiai.
Po chemoterapinio gydymo

Jeigu jau išmokote švelniai elgtis su savo plaukais- nepamirškite to ir vėliau. Jūsų ataugantys plaukai bus labai švelnūs ir jautrūs, todėl žala, kuri patiriama įprastinių plaukų priežiūros procedūrų jiems gali būti pernelyg didelė. Neverskite jų kentėti garbanojimų, tiesinimų ar cheminių dažymų . Jūs galite puikiai atrodyti ir be garbanojimo žnyplių ar džiovintuvo.  Kol jūsų plaukai neatsitiesė po patirto gydymo, pamirškite apie drastiškas grožio procedūras.  Turėkite kantrybės. Jūsų plaukams reikia laiko, kad jie sutvirtėtų po žalos, kurią padarė chemoterapinis gydymas.

Galvos apdangalai

Kaip jūs dengsite savo galvą gydymo metu- priklauso tik nuo jūsų norų ir fantazijos. Neretai moterys stengiasi maskuoti plaukų praradimą nešiodamos perukus, tačiau yra ir tokių, kurios mieliau nešioja skrybėles, skaras, kaspinus arba… nieko nenešioja. Jūsų gydytojas ar slaugytoja gali rekomenduoti plaukų stilistą, prekiaujantį geros kokybės perukais ar galvos dangalais. Nebijokite pasitarti su ilgalaikio makijažo specialistais ir nebijokite keisti savo įvaizdžio.

Spindulinė terapija taip pat gali paskatinti plaukų slinkimą

Taikant spindulinį gydymą taip pat naikinamos greitai augančios ląstelės. Tačiau šiuo atveju, plaukai išslenka tik švitinamoje vietoje. Jeigu jūsų galva bus švitinama, jūsų plaukai taip pat gali išslinkti. Kaip giliai pažeidžiamos plaukų šaknų ląstelės šiuo atveju priklauso nuo spindulinio gydymo stiprumo. Didelės švitinančių spindulių dozės gali sukelti ir pastovų galvos srities išplikimą. Nebijokite klausti savo gydytojo ko galite tikėtis tokio gydymo metu. Atminkite, kad spindulinis gydymas pakenkia ir odai, sukeldamas nudegimus ir jautrumo pokyčius. Jums tikrai vertėtų pasirūpinti skara,  skrybėle ar kitokiu saaugančiu jūsų odą apdangalu. Šiuo atveju peruko nešiojimas galibūti netikslingas, nes jis gali sudirginti ir taip jautrią gydymo pakenktą odą.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *