Trečios kartos cefalosporinai

Trečios kartos cefalosporinai

Trečios kartos cefalosporinams priskiriami

 • Ceftriaksonas
 • Cefotaksimas
 • Ceftazidimas
 • Cefdiniras
 • Cefpodiksimas
 • Cefiksimas
 • Ceftibutenas

Peroraliniai: cefetametas, cefiksimas, cefpodoksinas, lorakarbefas.

Leidžiamieji: cefotaximas, ceftazidimas, cefoperazonas, ceftriaksonas.

Kuo ypatingi trečios kartos cefalosporinai?

Trečios kartos cefalosporinai geriau veikia Gr neigiamus mikroorganizmus nei pirmos ir antros kartos cefalosporinai.

Leidžiamieji preparatai (cefotaximas, ceftazidimas, cefoperazonas, ceftriaksonas) yra labiau atsparesni cefalosporinazių poveikiui ir labiau didesnis jų  poveikis Gr- lazdelių atžvilgių. Jie būna atsparūs chromosominei cefalosporinazei, kurią gamina Enterobacter cloacae, Enterobacter aerogenes, Citobacter freundii, Serattia marcescens, Pseudomona aeruginosa. Veikia žaliamėlę pseudomoną.

Jie gerai veikia streptokokus, tačiau silpniau veikia  Gr+  stafilokokus nei pirmos ir antros klasės cefalosporinai.

Silpniau veikia Gr+ ir stafilokokus. Stipriau Gr- ir enterobakterijas. Vartojami sunkiom Gr- lazdelių infekcijom gydyti, kurios yra atsparios daugeliui kitų a/b poveikiui. Jie gerai praeina pro HEB tinka meningitui, sukeltam m/o ne tik meningokokų.

Tai plataus veikimo spektro antibiotikai.  Jie yra vartojami sunkiom Gr- lazdelių infekcijom gydyti, kurios yra atsparios daugeliui kitų antibiotikų poveikiui. Jie gerai praeina pro HEB tinka meningitui, sukeltam kitų  mikroorgainizmų  ne tik meningokokų.

Veikimo spektras

Gerai veikia: streptokokus, enterines Gr neigiamas lazdeles, Pseudomonas (tik ceftazidimas)
Vidutiniškai veikia: MSSA(išskyrus ceftazidimą, kuris veikia blogai)
Blogai veikia: enterokokus, Pseudomonas (išskyrus ceftazidimą),anaerobus, MRSA

Pašaliniai vartojimo reiškiniai

Tokie patys kaip ir beta laktamų.

Trečios kartos cefalosporinai pasižymi didžiausiu viduriavimą sukeliančiu poveikiu gydant Clostridium difficile.
Cefpodiksimas turi šoninę MTT grandinę, kuri gali slopinti vitamino K sintezę (kaip ir antros kartos cefalosporinai).

Svarbu žinoti

Ceftazidimas yra trečios kartos cefalosporinas, kuris veikia pseudomonas, tačiau jis neveikia Gr+ mikroorganizmų. Tai vienintelis toks preparatas tarp trečios kartos cefalosporinų.

Ceftriaksonas, cefotaksimas ir ceftazidimas pereina per hematoencefalinį barjerą, todėl yra tinkami CNS infekcijų gydymui. Tačiau kiekvienas iš jų mikroorganizmus veikia skirringai. Ceftazidimas neveiksmingas bendruomenėje įgyto meningito gydymui, kai dominuoja streptoccoccus pneumoniae.

Trečios kartos cefalosporinai gali sukelti Gr- lazdelių rezistenciją. Juos galima taikyti nosokomialinių infekcijų gydymui, tačiau jų veikimo spektras yra pernelyg platus, todėl gali išivystyti rezistencija šiems preparatams.

Ceftriaksonas yra šalinams ir per inkstus ir per tulžį. Jo dozės nereikia perskaičiuoti esant inkstų funkcijos sutrikimams.

 Ceftriaksono negalima naudoti naujagimių gydymui . Jis reaguoja su kalcio turinčiais vaistiniais preparatais. Šios reakcijos produktai gali nusėsti plaučiuose, inkstuose bei tylžies latakėliuose, dėl ko gali išsivystyti hiperbilibirubinemija  bei sutrikti minėtų organų gyvybinės funkcijos. Trečios klasės cefalosporinas tinkamas naujagimių gydymui yra cefotaksimas.

Trečios kartos cefalosporinai tinka gydyti žemesniųjų kvėpavimo takų infekcijoms, pielonefritams, nozokomialinėms infekcijoms (ceftazidimas), Laimo ligai (ceftriaksonas), meningitui, odos ir minkštųjų audinių infekcijoms, febrilinei neutropenijai (ceftazidimas).

Ceftriaksono dozė yra vienkartinė gydant beveik visus susirgimus, išskyrus meningitus. Meningitui gydyti šio vaisto dozė turi būti skirta 2g IV du kartus per parą kartu su vankomicinu arba ampicilinu.

Parenteraliniai trečios kartus cefalosporinai – Cefriaksonas ir Cefotaksimas yra veiksmingiausi nuo penicilinams atsparių sunkių pneumokokų infekcijų.

Trečios kartos cefalosporinų skyrimo  indikacijos
 • Bakterinis meningitas,
 • Hospitalinė pneumonija (deriniant su aminoglikozidais),
 • Empirinis pacientų, kuriems išsivystė neutropenija, gydymas.
 • Nežinomos etiologijos sepsis.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *