Buteliuko kariesas

Buteliuko kariesas

Buteliuko kariesu vadinami vaikų pieninių dantų karioziniai pažeidimai, kurie išsivysto, kai motina per savo seiles perduoda vaikui bakterijas, sukeliančias kariesą.“Buteliuko“ kariesas taip pat vystosi, kai vaikas  yra maitinamas iš buteliuko ilgiau nei įprastai. Šios ligos priežastis yra ne tik buteliuko naudojimas. Iš esmės jis vystosi dėl to, kad lopšelinio amžiaus vaikai negali atprasti nuo naktinio maitinimo iš buteliuko  Dvimečiai ir trimečiai vaikai, negali atprasti nuo čiulptuko, ir todėl mėgsta, vakare prieš užmigdami, pasilepinti gerdami iš buteliuko pieną, sultis, saldų mišinėlį ar arbatą. „Buteliuko“ kariesas gali atsirasti ir ilgai nenujunkomiems arba ir maitinamiems  krūtimi naktį vaikams.

Naktį vaikui miegant sumažėja seilių gamyba burnoje, todėl jo išskiriamos seilės yra  klampesnės. Todėl rūgštys ir cukrūs nėra pašalinami ir nukenksminami, dėl šių priežasčių vystosi dantų pažeidimai.
Negydant buteliuko karieso arba gydant netinkamai, liga gali komplikuotis pulpitu (danties nervo uždegimu), periodonto audinių uždegimu ir pažeidimu.

Mama taip pat gali perduoti vaikui savo bakterijas, jeigu

  • ji aplaižo valgymo įrankius prieš duodama juos vaikui
  • „valo“  nukirtusį čiulptuką savo seilėmis;
  • vaikas kiša pirštus motinai į burną ir paskui  kiša juos sau į burną (sukėlėjas pernešamas seilėmis).
 Kokie yra „Buteliuko“ karieso požymiai?

Vaiko dantys yra patamsėję, gelsvi ir minkšti.
Esant lėtiniam kariesui, danties pažeidimo vieta yra tamsi, kieta. Jeigu ligos eiga yra ūmi, dantis bus gelsvas ir labai minkštas.
Dažniausiai kariesas pažeidžia viršutinio žandikaulio priekinius dantis iš lūpos pusės. Tačiau gali būti pažeisti taip pat ir viršutiniai pirmieji krūminiai ir iltiniai dantys. Apatinio žandikaulio priekiniai dantys dažniausiai yra  sveiki.

Diagnostikos principai

„Buteliuko“ kariesas nustatomas odontologui apžiūrėjus vaiko dantukus.

Gydymo principai

Gydymas  visada priklauso nuo danties pažeidimo laipsnio.

Jeigu tai yra tik dėmės (baltos, tamsiai rudos, juodos) – dantys dažniausiai yra dengiami  fluoro laku (tris kartus kas 4 – 5 dienas, kartojant po pusės metų). Vėliau stebima dantų būklė.

Jeigu jau yra susiformavusi kariozinė ertmė, tai pažeista vieta turi būti išvaloma iki sveiko danties audinio ir plombuojama stiklo jonomerine plomba. Pasirenkama tokia plomba, kuri nebijo seilių, kaupia ir išskiria fluorą.

Profilaktikos principai

Pirmiausia yra būtina neduoti vaikui prieš miegą gerti  jokių saldžių gėrimų, jeigu dantukai jau išvalyti. Jeigu mažylis kitaip neužmiega, tai į buteliuką reikia  pilti gryną vandenį, bet ne saldžius, cukraus turinčius gėrimus.  Kad perėjimas nebūtų labai sunkus, galima bandyti  palaipsniui skiesti saldžius skysčius vandeniu, kol liks grynas vanduo arba vaikas pats atsisakys gėrimo vakare.
Du kartus per dieną reikia valyti dantis. Kol vaiko judesiai išlavėja, tai yra kol jam sukaks  7 – 8 metau, jo dantis turėtų išvalyti tėveliai.
Reikia pratinti vaiką po valgio išskalauti burną su vandeniu.

Nuo 1 metų  jau reikėtų palaipsniui vaiką atpratinti nuo buteliuko ir mokyti gerti iš puodelio.

Kai išdygsta visi dantys, derėtų burnos higienai naudoti dantų siūlą, o po kiekvieno valgio  išmokyti burną praskalauti vandeniu, kad neliktų maisto likučių.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *