Monobaktamai

Monobaktamai

Monobaktamams priskiriami

  • Aztreonamas

Aztreonamas yra vienintelis monobaktamas.

Kuo ypatingi monobaktamai?

Monobaktamai (aztreonamas) pasirinktinai veikia Gr ‑ mikroorganizmus. Jie veikia baktericidiškai. Šie antibiotikai slopina ląstelių apvalkalo sintezę.

Aztreonamo struktūra skiriasi nuo kitų beta laktamų. Jis turi tik vieną keturmapį žiedą. Šis vaistas sukelia mažiau alerginių reakcijų ir manoma, jog jis yra saugesnis. Išimtis- jo negalima skirti pacientams, kurie yra alergiški ceftazidimui. Manoma, jog ši kryžminė alerginė reakcija vystosi dėl to, jog ceftazidimas ir aztreonamas turi tą pačią šoninę grandinę.

Aztreonamas suriša jam jautrių bakterijų peniciliną surišančius baltymus, dėl to yra slopinama bakterijų ląstelės sienelės sintezė, vyksta filamentacija ir ląste.

Šis vaistas, skirtingai nuo kitų β laktaminių antibiotikų, visai neveikia G+ bakterijų bei anaerobų. Atsparus daugeliui bakterijų gaminamų β laktamazių.

Labai svarbi aztreonamo savybė yra ta, kad penicilinui alergiškiems pacientams jis nesukelia alerginių reakcijų, todėl dažnai vartojamas sunkiai G- mikroorganizmų  sukeltai infekcinei ligai gydyti, ypač kai pacientai alergiški penicilinams bei cefalosporinams.

Aztreonamo veikimo spektras

Gerai veikia: Pseudomonas aeuruginosa, didžiąją dalį Gr- eneterinių lazdelių
Vidutiniškai veikia: Acinetobacter
Blogai veikia: Gr+ mikroorganizmus, anaerobus

Pašaliniai aztreonamo vartojimo reiškiniai

Panašūs į kitų beta laktaminių antibiotikų, tik šiek tiek rečiau sukelia alergines reakcijas.

Dažniausiai pasitaiko kvėpavimo sistemos sutrikimai: švokštimas, kosulys, ryklės ir gerklų skausmas, nosies užgulimas. nealerginis Galimas bronchų spazmas, diskomfortas krūtinėje, gleivių tekėjimas iš nosies.

Svarbu žinoti

Aztreonamo veikimo mechanizmas  ir farmakodinamika yra tokie  pat kaip ir kitų beta laktamų.

Šis vaistas pasirinktinai veikia Gr- mikroorganizmus, todėl neretai skiriamas pacientams, kurie yra alergiški peincilinui.

Aztreonamo nereikia painioti su aminoglikozidais. Jis nėra toks toksiškas kaip ir aminoglikozidai ir chemine savo struktūra nėra į juos panašus.

Aztreonamą galima skirti inhaliacijos būdu. Jis gali būti skiriamas sergantiems cistine fibroze pacientams infekcijos paūmėjimų profilaktikai.

Aztreonamas yra beta laktamas, todėl jo nereikia skirti kartu su kitais beta laktamais tos pačios infekcijos gydymui.

Ką gydo aztreonamas?

Aztreonamas gerai gydo Gr- mikrobų sukeltas infekcijas, įskaitant Pseudomonas, ypač jeigu pacientai yra alergiški beta laktamams.

Būtina atsiminti, jog prieš skiriant aztreonamą yra būtina išsiaiškinti ar pacientas nėra alergiškas ceftazidimui. Šiuo atveju aztreonamo skirti negalima.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *