Mikroalbuminas

Tyrimo pavadinimas – Mikroalbuminas

Sinonimai – MA, Mikroalbumino/Kreatinino santykis

Tyrimo reikšmė

Albuminas yra mūsų organizmo baltymas. Šia baltymas yra mūsų kraujo sudėtinė dalis. Per inkstų kanalėlių bazinę membraną jis nepraeina, todėl šlapime jo nėra. Albumino molelkulės nėra labai didelės. todėl pažeidus inkstų glomerulų bazinę membraną, šis baltymas pradeda ištrūkti į šlapimą. Šis reiškinys yra vadinamas albuminurija. Albuminurija dažniausiai yra nustatoma cukralige ir arterine hipertenzija sergantiems pacientams.  Cukralige sergantiems pacientasms šis baltymas šlapime yra nustatomas išsivysčius diabetinei nefropatijai – cukraligei būdingam inkstų pažeidimui. Gydant cukralige sergančius pacientus visų pirma yra svarbu apsaugoti juos nuo inkstų pakenkimo. Mikroalbuminų atsiradimas šlapime yra ankstyvas inkstų pakenkimo požymis. Šiuo atveju šlapime aptinkami baltymai mikroalbuminai. Mikroalbuminai šlapime gali būti aptinkami keleriais metais anksčiau nei išsivysto rimti inkstų pažeidimai. Kai inkstai yra rimtai pakenkti į šlapimą patenka ne tik mikroalbuminai bet ir makroalbuminai. Toks reiškinys vadinamas makroalbuminurija.

Mikroalbuminams nustatyti naudojama keletas šlapimo tyrimo būdų. Juos galima ištirti pavienio tyrimo metu, imant šlapimo tyrimą nustatytu laiku arba renkant šlapimą visą parą. Išskiriamų mikroalbuminų kiekis įvairuoja paros bėgyje, todėl informatyviausias tyrimas yra mikroalbuminų nustatymas paros šlapime. Šlapimo tyrimas nustatytu laiku dažniausiai atliekamas per naktį. Kai šlapimas yra renkamas kas 4 valandas. Šis tyrimas nėra toks tikslus kaip paros šlapimo tyrimas, tačiau jo duomenis galima koreguoti kartu išsiaiškinant išskiriamo kreatinino kiekį. Dažniausiai mikroalbuminų tyrimas atliekamas imant paprastą atsitiktinį šlapimo mėginį. Tokiam šlapimo tyrimui nereikalingas specialus pasiruošimas, jo rezultatus  taip pat galima koreguoti pasitelkiant mikroalbuminų/kreatinino santykį.

Mikroalbuminų tyrimas paros šlapime užsienyje yra standartinis cukralige sergančiųjų pacientų būklės vertinimo tyrimas. Jis taip pat naudingas vertinant kiek gerai yra kontroliuojamas arterinis kraujospūdis, cukraus kiekis kraujuje bei baltymų apribojimas.

Mikroalbuminų/kreatinino santykis yra apskaičuojamas pagal formulę

Mikroalbuminų/kreatinino santykis = (albuminas šlapime  mg/kreatininas šlapime mg) × 1000

Verta žinoti

Amerikos Diabeto Draugija (ADA)  rekomenduoja taip tirti dėl nefropatijos

 •  Sergantiesiems I tipo cukriniu diabetu mikroalbuminurijos tyrimą atlikti 1 kartą metuose jeigu sergama ilgiau kaip 5 metai . Sergantiesiems 2 tipo cukriniu diabetu mikroalbuminų tyrimą atlikti nustačius diagnozę ir nėštumo metu.
 • Kreatinino kiekis kraujo serume turėtų būti atliktas bent kartą metuose, kad būtų galima įvertinti glomerulų filtracijos laiką (GFR) visiem cukralige sergantiems pacientams, nepaisant to yra albuminurija ar jos nėra. Kreatininno kiekis serume turėtų būti naudojamas tik inkstų funkcijos įvertinimui, bet ne inkstų pažeidimo laipsnio nustatymui.

Kadangi išskiriamo mikroalbumino kiekis įvairuoja priklausomai nuo fizinio krūvio, rūkymo ir mėnesinių, gavus nenormalaus tyrimo rezultatus tyrimą reikia kartoti.

Jeigu padidėjęs mikroalbuminų kiekis yra nustatomas du ar tris kartus iš eilės tyrimą atliekant skirtingomis dienomis, tyrimo rezultatus būtina dokumentuoti.

Jeigu yra nustatomas persistuojantis padidėjęs mikroalbuminų kieks, turėtų būti pradėtas gydymas ACE inhibitoriais kol mikroalbuminų tyrimas taps normalus. Gydymui taip pat galima naudoti ARB preparatus. Gydymo tikslas sustabdyti mikroalbuminurijos virtimą į makroalbuminuriją.

Norma

 Mikroalbuminas 0–23 mg/l

Kitų autorių duomenimis

 Mikroalbuminas – 30 mg/24 valandas  ( 30 mg/dieną) arba  20 mg/l ( šlapimą renkanta 10-valandų)

Pasiruošimas tyrimui

Išaiškinti pacientui kaip ir kada bus atliekamas šlapimo tyrimas. Jeigu bus renkamas visos paros šlapimas – būtina išaiškinti kaip tai bus daroma., taip pat išaiškinti, kad šlapimas neturi būti užterštas jokiomis pašalinėmis medžiagomis ar tualetiniu popieriumi ar išmatomis.

Tyrimo atlikimo tvarka

Pacientui duodamas konteineris į kurį bus renkamas paros šlapimas. Konteineryje turi būti konservantas.

Tyrimas pradedamas anksti ryte pacientui nusišlapinus. Pirmas rytinis šlapimas yra nerenkamas. Pacientui nusišlapinus pirmą kartą, pažymimas tyrimo pradžios laikomas ir į surinkimo indą renkamas visas paros šlapimas. Renkamas šlapimas turi būti laikomas šaltai arba ant ledo. Jeigu kuri nors šlapimo porcija buvo nesurinkta, tyrimas nutraukiamas ir pradedamas iš naujo kitą dieną.

Paskutinį renkamo šlapimo porcija yra sekančio ryto pirmasis šlapimas.

Surinktas šlapimas dedamas ant ledo ir tuojau pat siunčiamas į laboratoriją ištyrimui.

Tyrimo rezultatų vertinimas

 Padidėjęs mikroalbuminų kiekis šlapime yra nustatomas kai yra šie susirgimai ar būklės 

 • Aterokslerozė
 • Generalizuoti kraujagyslių susirgimai
 • Diabetinė nefropatija
 • Hipertenzinė nefropatija
 • Nefropatija
 • Vartojami nefrotoksiniai vaistai
 • Preeklampsija
 • Nėštumas
 • Baltymų perkrova (vartojami maisto papildai)
 • Šlapimo takų infekcija
 • Didelis fizinis krūvis

2.  Mikroalbuminų kiekis  30 mg/24 valandas arba  20 mg/l/10 valandų rodo padidėjusį jų išskyrimą. 

a. Šiuo atveju būtina dar kartą įvertinti gydymo ir priežiūros planą
b. Sekti kaip pacientas vykdo gydytojo  nurodymus atliekant glikuoto hemoglobino tyrimus

2. Jeigu tyrimo rezultatai yra ribiniai – kartoti tyrimą sekančio priėmimo metu ir tik po kelių tyrimų apibendrinti rezultatus.

Tyrimo rezultatus įtakojantys veiksniai

Tyrimo rezultatus keičia

 • Didelis fizinis krūvis
 • Rūkymas
 • Mėnesinės (hematurija)
 • Vartojama daug baltymų arba daug druskos
 • Dehidratacija
Naudota literatūra:

1. F. Fischbach, M.M. Dunning III A Manual of Laboratory and Diagnostic Tests, Lippincot Williams& Willkins
2.Mc Graw-Hill’s Manual of Laboratory & Diagnostic Tests

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *