Žaliavalgystė arba RAW mityba

Žaliavalgystė arba RAW mityba

Žaliavalgystė arba RAW mityba, – kas tai yra? 
Zaliavalgiu mitybos principai

Šiuo metu apie žaliavalgystę kalbama labai daug. Užkietėję žaliavalgiai tvirtina, jog termiškai neapdorotas maistas aprūpina jus žymiai didesniu energijos kiekiu nei įprastinis. Jų manymu vaisiai ir daržovės energijos suteikia daugiau nes yra lengviau virškinami nei kiaušiniai, mėsa ar pieno produktai. Būtent todėl, kad organizmas sunaudoja mažiau energijos virškindamas maistą, jos daugiau tenka smegenų darbui. Vargu ar visi jų teiginiai yra moksliškai pagrįsti, tačiau žalias termiškai neapdorotas maistas turi neabejotinų privalumų. Visų pirma daugiau suvartojama ląstelienos, pastoviai valgant žalią maistą mažėja cholesterolio kiekis kraujuje bei mažinamas cukraus kiekis. Tokia mityba padeda numesti nereikalingus kilogramus, ir pagražina jūsų odą.  Žaliavalgiai neretai pabrėžia, jog žalio maisto valgymas padėjo atsikratyti sąnarių skausmų bei lėtinių uždegimų.

Taigi kaip valgo žaliavalgiai?

Vienas iš būtiniausių mitybos produktų yra žalios lapinės daržovės. Vasarą valgydami šias daržoves tikrai galite sutaupyti maisto produktams. Žiemos metu, jos gali būti brangesnės nei įprastinis maistas.

Žaliosiose lapinėse daržovėse labai daug mitybinių medžiagų, todėl jos valgomos beveik su viskuo. Jas reikia gerai supjaustyti arba sukapoti. Šių daržovių skoniai labai įvairuoja- jos gali būti ir saldžios ir karčios ir aitrios. Žaliavalgiai valgo špinatus, kale kopūstų lapus, garstyčių lapus, arugulą. rėžiuką, salierų stiebus,  bok choy, mizuna, salotas. Kuo jaunesni yra maistui varotjami augalai, tuo jų skonis švelnesnis.

Vaisiai ir daržovės

Jų turėtumėte suvalgyti daugiausia. Ir daržoves ir vaisius galima trinti trintuvėje, kapoti, tarkuoti, derinti tarpusavyje. Jeigu norite, jog daržovės būtų skanesnės- jas tiesiog padžiovinkite.

Daigai

Mikrodaigai, pupelių ir grūdų daigai yra nepamainoma žaliavalgių mitybos dalis. Dažniausiai yra valgomi liucernos (alfalfa) daigai. Juos galima maišyti su saulėgrąžų arba mungo pupelių daigais, gardinti medmi ir riešutais. Daigai yra puikus užkandis. Kai kuriuos daigus būtina plauti ir mirkyti. Užkietėję žaliavalgiai teigia, jog savo reikmėms patenkinti galite turėti daigyną tiesiog ant virtuvės palangės. Juk grūdus daiginti galima tiesiog stiklainyje. Tačiau būkite atsargūs- daiginimui turi būti naudojamos tik organinės kilmės sėklos.

Riešutai ir sėklos

Valgomi gryni. Tačiau juos galima malti, gaminti riešutų sviestą ir riešutų pieną. Riešutų ir sėklų pieną bei sviestą galima valgyti kaip atskirą patiekalą arba jį maišyti į salotas, su jais gaminti vaisinius desertus. Riešutus ir sėklas prieš valgį geriausia pamirkyti- taip juos lengviau virškinsite. Žaliavalgiai mėgsta valgyti kešju, migdolų, makadamijos ir braziliškus riešutus. Lietuviški lazdyno riešutai savo maistinėmis savybėmis jiems tikrai nenusileidžia.

Prieskoniai

Kaip gi gardinamas žaliavalgių maistas? Jam gardinti neretai naudojama geros kokybės druska- Himalajų druska, jūros druska. Skonį pagyvina prieskoninės žolelės arba džiovintų maltų daržovių milteliai. Neretai į patiekalus papildomai dedama superžalėsių- dumblių ir chlorofilo miltelių.

Vienas iš smagiausiai pagaminamų ir pigių prieskonių yra vaisių ir daržovių išspaudos. Išsispaudę sulčių išspaudų neišmeskite, bet jas išdžiovinkite. Maišykite jas su maltais džiovintais česnakais ar svogūnais ir turėsite puikų ląstelienos kupiną prieskonį.

Rauginti maisto produktai

Žaliavalgystė jų nedraudžia. Priešingai, raugintus vaisius ir raugintas daržoves žmonija valgo labai seniai. Jie gerina virškinimą, yra natūralūs pieno rūgšties ir kitų fermentų šaltiniai, todėl pagerina žarnyne gyvenančią mikroflorą. Taigi, rauginti kopūstai ir rauginti burokėliai gali būti jums naudingi. Žaliavalgiai raugina ir uogas. Pasirodo tai daryti visiškai paprasta. Nuplaukite uogas tyru tekančiu vandeniu, užpilkite uogas, kad apsemtų ir indą su jomis pastatykite kelioms dienoms į šiltą tamsią vietą. Viskas. Skanaukite  gėrimą ir uogas kai uogos pradės rūgti.

Žaliavalgių desertai

Dažniausiai yra gaminami iš riešutų. Paprastai desertai yra gaminami laikantis šios taisyklės- imamos 4 dalys riešutų ir viena dalis aliejaus. Tokį desertą galite pagardinti vaisiais, aliejais, medumi, cinamonu, vanile, imbieru, kakava ar Maca.

Žaliavalgių aliejai

Žaliavalgystė aliejaus vartoti nedraudžia. Tačiau aliejus turi būti šalto spaudimo. Labiausiai yra mėgiami kokoso, alyvuogių, makadamijos riešutų aliejai.

Ką dar gali valgyti žaliavalgiai?

Žaliavalgiai vartoja maistines mieles, jūros dumblius, tamari, žalią kakavą, macą, kanapių miltelius.

Kokius virtuvės įrankius reikia turėti žaliavalgiui?

Žaliavalgių virtuvė neapkrauta nei puodais nei keptuvėmis. Viskas ko jiems reikia – geros kokybės elektrinė trintuvė, sulčiaspaudė, elektrinis džiovintuvas arba orkaitė daržovių džiovinimui ir stiklainėliai daigų auginimui.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *