Acanthosis nigricans

Acanthosis nigricans- kas tai yra?

Tai odos būklė, kuri lietuviškai yra vadinama Juodąja akantoze.

Juodoji akantozė yra odos būklė kai stambiosiose odos raukšlėse ir trinties vietose oda pajuoduoja, patamsėja ir sustorėja. Dažniausiai ji yra matoma pažastyse, kirkšnyse, aplink kaklą, gali būti ir kitose raukšlėse. Akantozė gali pasireikšti jauniems žmonėms ( esant genetiniam susirgimui), tačiau džniausia jos priežastis yra endokrininiai susirgimai, ypaąč cukraligė ir Kušingo sindromas. Kartais akantozė išsivysto sergantiesiems plauči ar kitų organų karcinomomis.

Juodoji akantozė neretai yra sumaišoma su pseudoakantoze (Pseudoacanthosis nigricans). Tai gan  dažnai pasitaikanti būklė, ypač tamsesnę odą turinčių asmenų tarpe. Pseudoakantozė vargina nutukusius asmenis. Tai odos sustorėjimas ir patamsėjimas raukšlėse. Neretai šiose vietose oda yra ne tik sustorėjusi bet ir gausiai prakaituoja. Paprastai numetus svorį odos būklė pagerėja.

Susirgimas – Juodoji akantozė, JA (acanthosis nigricans) 

Tai  odos, ypač didžiųjų kūno raukšlių, hiperpigmentacija ir hiperkeratozė.

Akantozės etiologija

paveldimumas, endokrininių liaukų veiklos sutrikimai, nutukimo, vaistų vartojimas( didelės nikotino rūgšties dozės, vidiniai kontraceptiniai preparatai)  ir vėžys ( virškinamojo trakto, plaučių).

Akantozės klasifikacija

  • – Paveldima gerybinė JA
  • – Simptominė gerybinė JA
  • – Tariamoji JA
  • – Piktybinė JA

Epidemiologija

Šia liga serga vyrai ir moterys. Paveldimoji akantozės forma prasideda jauvaikystėje, o kitos ligos formos priklauso nuo susidariusios padėties (dažniausiai suaugusiesiems).

Klinika

Iš pradžių pažeistų vietų oda patamsėja, sustorėja ir susiraukšlėja kaip aksomas, paviršius pradeda ragėti. Pažeistų odos vietų neskauda ir neniežti.

Pažeistos odos vietos

Dažniausiai yra pažeidžiamos didžiosios kūno raukšlės, kaklas, sprandas, gleivinės, ypač ties odos ir gleivinės jungtimi, kartais padai ir delnai.

Ligos eiga

Liga yra lėtinė. Ji trunka ilgai – metais, bręstant kiek apgyja. Simptominė  juodoji akantozė paprastai trunka tol, kol išgydoma endokrininė liga, nutukimas, vėžys, nebevartojami vaistai.

Histopatologija

Odos biopsiniame mėginyje yra stebima

Epidermio hiperkeratozė, akantozė, dermos papilomatozė, hiperpigmentacija.

Diagnozė ir diferencinė diagnostika

Liga paprastai yra diagnozuojama iš klinikos. Reikia diferencijuosti su pseudoakantoze, taip pat su  susiliejančiąjąs ir tinkline papilomatoze, ichtioze, susijusia su X chromosoma.

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *