Pūslėtasis guveinis

Pusletasis guveinisAugalas – Pūslėtasis guveinis

Lotyniškas pavadinimas – Fucus vesiculosus

Sinonimai – bladderwrack, Alga Noruega o Nudosa, Algue Laminaire, Ascophylle Noueuse, Ascophyllum nodosum, Atlantic Kelp, Black Tang, Bladder Fucus, Bladder Wrack, Blasentang, Chêne Marin, Cutweed, Fucus, Fucus Vésiculeux, Fucus vesiculosis, Goémon, Kelp, Kelpware, Kelp-Ware, Knotted Wrack, Laitue de Mer, Laitue Marine, Laminaire, Marine Oak, Meereiche, Norwegian Seaweed, Quercus Marina, Rockweed, Rockwrack, Schweintang, Sea Kelp, Seawrack, Tang, Varech, Varech Vésiculeux

Šeima – guveininių (Fucaceae)

Augalo aprašymas

Pūslėtasis guveinis yra rudadumblis,  kuris yra paplitęs Baltijos ir Šiaurės jūrose, Atlanto vandenyno šiaurėje. Augalas yra daugiametis, jis užauga iki 20–75 cm aukščio ir 0,5–2 m pločio. Augalas gyvena iki 3 metų. Jo gniužulai yra plokšti, išsišakoję, dvišakiai, padengti oro pūslelių poromis. Dauginasi lytiškai. Yra vyriški ir moteriški pūslėtųjų guveinių  individai. Reprodukcija vyksta vieną kartą per metus. Šie dumbliai mėgsta šviesą ir auga ant riedulių ir uolų. Lietuvoje yra reti,yra aptinkami 1 radavietėje Palangoje, prie Rąžės žiočių. Yra manoma, jog  jie gali augti dar keliose vietose ties Kuršių Nerija. Paprastai jis yra randamas pakrantėse po audrų.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslais yra naudojamas augalo stiebas.  Pūslėtasis guveinis neretai naudojamas maisto ir farmacijos pramonėje kaip tirštinanti medžiaga.

Veikliosios medžiagos

Guveiniuose yra algininės rūgšties, manito, laminarino, fukosterolio, dijodtirozino, gleivių, daug mineralinių druskų (bromo, jodo, natrio, kalcio, kobalto ir kt.), taip pat vitaminų B1, B2, B3, C, folio rūgšties, bei  kitų medžiagų.

Pagrindinės pūslėtojo guveinio veikliosios medžiagos yra algininė rūgštis, fukoidanas ir jodas. Jodo kiekiai šiame augale yra labai skirtingi ir priklauso nuo to, kur augalas yra rastas. Manoma, jog šiame augale aptinkami jodo kiekiai gali suteikti bent pusę rekomenduojamo jodo kiekio per parą, tačiau teiginiui pagrįsti nėra atlikta pakankamai mokslinių tyrimų.

Algininė rūgštis yra augalinė ląsteliena, kuri gali palengvinti esant vidurių užkietėjimams ar viduriavimams. Algininės rūgštes taip pat yra kai kuriuose rėmenį gydančiuose preparatuose.

Kalcio alginatai skatina žaizdų gijimą, tačiau kol kas nėra atlikta tyrimų su žmonėmis. Laboratoriniai tyrimai nustatė, jog algininė rūgštis slopina ŽIV virusą, tačiau nėra atlikta tai įrodančių klinikinių tyrimų.

Algininė rūgštis taip pat mažina blogojo cholesterolio kiekį laboratoriniams gyvūnms. Su žmonėmis kol kas nėra atlikta klinikinių tyrimų, galinčių patvirtinti šį teiginį.

Fukoidanas taip pat yra ląsteliena, kurios sudėtyje yra daug sieros grupių. Tyrimai su laboratoriniais gyvūnais leidžia manyti, jog ši medžiaga gali sumažinti blogojo cholesterolio ir gliukozės kiekius kraujuje. Jai būdingas antiuždegiminis, antibakterinis  ir krešėjimą stabdantis poveikis. Fukoidanas taip pat veikia ŽIV virusą.  Manoma, jog jis trukdo virusams ir bakterijoms pristvirtinti prie žmogaus ląstelių. Tačiau šiam teiginiui pagrįsti nebuvo atlikta pakankamai klinikinių tyrimų.

Naudojimas medicinoje

Pūslėtųjų guveinių preparatai padeda sureguliuoti medžiagų apykaitą,  taip pat gali būti naudingi sergant ateroskleroze, mažakraujyste, esant  vidurių užkietėjimui, skydliaukės funkcijos sutrikimams. Šie dumbliai nuo seno vartojami nutukimo gydymui bei apetito mažinimui.

Pūslėtojo guveinio preparatai gali padėti esant virškinimo sutrikimams, tačiau kol kas nėra atlikta pakankamai griežtų tyrimų, pagrindžiančių šį teiginį.

Pūslėtieji guveiniai slopina uždegimus, jų preparatai yra vartojami gydant šlapimo pūslės uždegimus bei reumatą. Guveinių preparatai apsaugo skrandžio gleivinę, slopina skrandžio  rūgščių poveikį.

Išoriškai vartojami pūslėtojo guveinio preparatai yra vartojami žaizdų gijimui, jie taip pat veiksmingai drėkina sausą pleiskanojančią odą.

Guveinių  taip pat yra dedama į vaistinius mišinius, kuriais mažinamas kraujospūdis. Jie yra vartojami sergant medžiagų apykaitos ir virškinimo sutrikimais, esant skydliaukės funkcijos sutrikimams, ypač esant jodo trūkumui.

Išleidimo formos

Iš pūslėtojo guveinio yra gaminami milteliai, kapsulės, tabletės, suspensijos, želė ir masažiniai kremai.

Dozavimas

Esant trumpalaikiam vidurių užkietėjimui pūsletojo guveinio milteliai gali būti vartojami po 1 arbatinį šaukštelį 3 kartus per dieną, užgeriant 240 ml vandens.

Skydliaukės sutrikimų, gastrito ir rėmens gydymui rekomenduojama vartoti nuo 5 iki 10 g džiovintų pūslėtojo guveinio kapsulių 3 kartus dienoje.

Pūslėtąjį guveinį taip pat galima vartoti maistu ir gerti kaip arbatą.

Arbatai paruošti imama 1 arbatinis šaukštelis žolės ir užpilama 1 verdančio vandens stikline. Leisti pritraukti 10 minučių. Galima gerti iki  puodelių per dieną.

Pašaliniai pūslėtojo guveinio vartojimo reiškiniai

Pūslėtojo guveinio sudėtyje yra daug jodo, tačiau konkretus jodo kiekis šio augalo preparatuose neretai nėra nurodomas. Per parą yra rekomenduojam suvartoti ne daugiau kaip 150 mikrogramo jodo. Kiek pūslėtojo guveinio galite suvartoti, kad neperžengtumėte nurodytų kiekių niekas pasakyti negali.

 Pernelyg daug suvartojus pūslėtojo gaivenio gali grėsti trys būklės: spuogų atsiradimas, skydliaukės funkcijos sutrikimai ir  apsinuodijimai sunkiaisias metalais .

Sunkiųjų metalų kiekis šiuose augaluose taip pat priklauso nuo vandens telkinio užterštumo. Apsinuodijus sunkiaisiais metalais galima pažeisti nervus, inkstus ar kitus organus. Reikėtų vartoti tik tuos pūslėtojo guveinio preparatus, kurie yra pagaminti iš švariame vandenyje augančių augalų.

Pūslėtojo guveinio preparatai taip pat gali pabloginti sergančiųjų paprastaisiais arba jaunatviniais spuogais būklę.

Pūslėtojo guveinio sąveika su kitais vaistais
 •  Jodas, skydliaukės veiklą reguliuojantys – Pūslėtojo guveinio sudėtyje daug jodo. Jis nevartotinas kartu su skydliaukės veiklą reguliuojančiais  preparatais ir jodu. Popularesni preparatai- methenamine mandelate (Methimazole), methimazole (Tapazole), kalio jodidas, Thyro-Blockir kt.
 •  Kraujo krešėjimą reguliuojantys – Pūslėtasis guvenis sąveikauja su kraujo krešėjimą reguliuojančiais preparatais ir gali sustiprinti nukraujavimo pavojų. Nevartotinas kartu. Populiaresni vaistai- aspirinas, clopidogrel (Plavix), diclofenac (Voltaren, Cataflam, others), ibuprofen (Advil, Motrin, others), naproxen (Anaprox, Naprosyn, others), dalteparin (Fragmin), enoxaparin (Lovenox), heparinas, warfarin (Coumadin).
Kada pūslėtojo guveinio preparatų vartoti negalima
 •  Nėštumas – Pūslėtojo guveinio preparatai nėra pakankamai gerai ištyrinėti. Todėl jie nėra rekomenduojami nėščiosioms ir maitinančioms motinomsir kūdikiams.
 •  Alergija jodui – Pūslėtojo guveinio preparatų taip pat neturėtų vartoti jodui alergiški asmenys.
 •  Nevaisingumas  – Pūslėtojo guveinio vartojimas gali susilpninti galimybę pastoti.
 •  Kraujo krešėjimą reguliuojantys preparatai  -Pūslėtojo guveinio preparatų nereikėtų vartoti kartu su kraujo krešėjimą reguliuojančiais vaistais. Jį taip pat reikėtų nustoti vartoti 2 savaites prieš numatomą chirurginę operaciją.
 •  Skydliaukės susirgimai – pūslėtojo guveinio nereikėtų vartoti sergant hipertireoze.

Liaudiški pūslėtojo guveinio receptai

Pūslėtojo guveinio ištrauka padidėjusiam kraujospūdžiui mažinti

2 dalys pūslėtųjų guveinių sumaišomos  su 3 dalimis valerijonų ir 3 dalimis varpučių šaknų. 1 šaukštą mišinio reikia užpilti 1 stikline verdančio vandens, paliekama pritraukti karštoje vonelėje apie10 min., ataušinama 30 min. Geriama po 1 – 2 šaukštus prieš valgį 2 – 3 kartus per dieną.

Daugiau skaitykite

 • Šaltalankis dygliuotasis – Hippophae rhamnoides   – Ananas de Sibérie, Argasse, Argousier, […]
 • Rozmarinas kvapusis – Rozmarinas kvapusis, rozmarinas vaistinis – Rosmarinus officinalis – […]
 • Jūros svogūnas – Jūros svogūnas – Urginea maritima, Drimia maritima, Scilla maritima […]
 • Kaštonas paprastasis – Kaštonas paprastasis – Aesculus hippocastanum – Horse Chestnut, Aescin, […]
 • Tanidinė akacija – Tanidinė akacija – Acacia catechu – Akacija katechu, Katechu, catechu, black […]
 • Paprastasis šaltekšnis – Paprastasis šaltekšnis – Rhamnus frangula, Frangula alnus Mill. – kurkliai, […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *