Skarlatina

Skarlatina – kas tai yra?

Skarlatina – tai A grupės beta hemolizinio streptokoko sukeliama infekcinė liga. Skarlatinai yra  būdingas karščiavimas, angina ir tipiški odos bėrimai. Skarlatina džniausiai serga vaikai. Neretai streptokokai sukelia paprastą anginą ir tik apie 10% vaikų sergančių streptokokų sukelta angina išsivysto skarlatininis bėrimas.

Dažniausiai užsikrečiama oro lašeliniu būdu, sukėlėjui patenkant į organizmą per nosiaryklę, tačiau kartais galima užsikrėsti per žaizdas bei lytinių organų gleivinę. Patekusios į vaiko nosiaryklę, bakterijos dauginasi tonzilių kriptose ir ryklėje, sukeldamos anginą. Jos išskiria stiprius toksinus, tarp jų ir eritrogeninį egzotoksiną, kuris sukelia skarlatinai būdingus  bėrimus. Skarlatina yra klastingas susirgimas, kuris negydant ar netinkamai gali komplikuotis i širdies, inkstų, plaučių, ausų, kaulų ir kitų organų pažeidimais.

Skarlatina yra vaikų liga. Ja dažniausiai suserga 2-8 metų amžiaus vaikai. Dažniausiai yra sergama 4-8 metų amžiaus. Vaikams iki 2 metų skarlatina pasitaiko retai, nes juos dar saugo iš mamos  nėštumo metu gauti antikūniai prieš streptokokų gaminamus egzotoksinus. Sulaukę 10 metų, apie 80proc.vaikų kraujyje jau nustatomi susidaręs antikūniai prieš streptokokų egzotoksinus.

Mergaitės ir berniukai skarlatina serga vienodai dažnai. Persirgus skarlatina yra įgyjamas imunitetas, tačiau galima susirgti ir antrą kartą.

Klinika

Inkubacinis periodas 1-4 dienos. Ligos pradžia yra staigi.
Būdingas didelio laipsnio karščiavimas. Aukščiausia temperatūra būna antrą susirgimo dieną (38,4◦C ir daugiau), po to palapsniui nukrenta  per 5-7 dienas.Tinkamai gydant temperatūra paprastai nukrenta per 12-24 valandas.
Intoksikacija – galvos skausmai, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, apetito išnykimas.
Prasideda angina (faringotonzilitas) – parausta bei pradeda skaudėti gerklę, o ant kietojo, minkštojo gomurio ir ant liežuvėlio yra matomi ligai būdingi tamsiai raudonos spalvos taškeliai.
Burnos gleivinės pokyčiai taip pat yra būdingi. Pirmą ar antrą dieną liežuvis būna apsitraukęs pilkai baltos spalvos apnašu, pro kurį matosi raudoni liežuvio speneliai. Ketvirtą-penktą dieną liežuvio apnašos nusivalo, ir liežuvis tampa panašus į avietę.
Kaklo limfmazgiai būna padidėję, skausmingi
Bėrimas – Po 12-48 valandų nuo karščiavimo pradžios atsiranda būdingas skarlatininis bėrimas .
Vaiko  veidas tampa ryškiai raudonas, savo spalva išsiskiria tik nosies – smakro trikampis, kuris lieka baltas. Kitos kūno vietos – pažastys, kirkšnys, pilvas, kojų bei rankų lenkiamieji paviršiai – išberiami smulkiais raudonais taškeliais. Paspaudus pirštu, skarlatinos bėrimas išnyksta.Oda šiurkšti, panaši į žąsies odą. Bėrimas ryškiausias stambiosiose raukšlės – kaklo, pažastų, kirkšnių, pakinklio rukšlese. Dėl trapių kapiliarų trūkinėjimo šiose srityse gali atsirasti raudoni dryželiai, kurie išlieka ilgai ir  dar gali būti matomi 1-2 dienas išnykus viso kūno bėrimui.
Bėrimas gali trukti nuo vienos dienos iki savaitės. Vėliau pradeda luptis padų, rankų oda, ji tampa šiurkšti ir pleiskanota.Odos lupimasis ryškiausiai matomas pažastų, kirkšnių srityje, kojų ir rankų pirštų galuose ir gali tęstis iki 6 savaičių.

Komplikacijos

Ankstyvosios komplikacijos gali išsivystyti 3-5-ą dieną dėl netinkamo gydymo: plaučių uždegimas, otitas, paratonzilinis pūlinys, septicemija, meningitas, osteomielitas.

Vėlyvosios komplikacijos – gali išsivystyti 2-3-ą ligos savaitę. Jos yra labai rimtos – reumatinė karštinė, postreptokokinis glomerulonefritas, sinovitas.

Diagnostikos principai

Pilnas kraujo vaizdas – uždegiminiai pokyčiai: leukocitozė, eozinofilija, ENG.
ASO tyrimas  kad ligos sukėlėjas – streptokokas. Jei šis testas neigiamas, streptokokinei infekcijai patvirtinti turėtų būti atliekamas ryklės nuogramdų pasėlis.

Šiuo metu yra atliekamas greitas streptokokų nustatymo testas ( Rapid strept test). Imamas mėginėlis iš nosiaryklės ir jeigu skrepliuose yra antigenų streptokokui, rezultatas matomas per kelias minutes. Jeigu tyrimas neigiamas- sekantis žingsnis turi būti nosiaryklės nuogramdų pasėlis.

Gydymo principai

Skarlatina yra gydoma antbiotikais. Pirmojo pasirinkimo vaistas yra penicilinas. Jeigu vaikas yra alergiškas penicilinui, gydoma eritromicinu. Antibiotikas turi būti gydoma bent 10 dienų. Sunki skarlatinos forma yra gydoma ligoninėje, leidžiant antibiotikus į veną.

Karščiavimas mažinant  skiriant  paracetamolį ar ibuprofeną.

Skiriama daug skysčių, arbatų.

Vietinio gydymo principai

Gerklė skalaujama dezinfekuojančiais tirpalais.

Profilaktika

Vengti kontaktų  su sergančiais vaikais. Sergančių vaikų nevesti į darželį.
Sergantis vaikas turi būti izoliuotas nuo kitų šeimos narių, ypač jaunesnių brolių, seserų.
Sergančio vaiko indus, virtuvės įrankius būtina plauti ir laikyti atskirai nuo kitų šeimos narių naudojamų įrankių. Jei vaikas gydytas ligoninėje ir nėra komplikacijų, jį galima išleisti į namus po 10 dienų, tačiau dar 12 dienų po ligos vaiko negalima leisti į vaikų kolektyvą.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *