E 123 – maisto priedas

E 123 – maisto priedas

Maisto priedo pavadinimas – Amarantas, FD&C Red No. 2, E123, C.I. Food Red 9, Acid Red 27, Azorubin S,
C.I. 16185

Klasė – azo dažiklis

Cheminis junginys – Trinatrio (4E)-3-okso-4-[(4-sulfonato-1-naftilhidrazono]naftaleno-2,7-disulfonatas

Kas tai yra?

E123 – yra sintetinis azo dažas, kuris yra naudojamas maistui ir kosmetikai dažyti. Amarantas yra gaunamas iš tokio paties pavadinimo žolinio augalo. Paprastai šiuo dažikliu dažomi spiritiniai gėrimai. Leidžiama paros norma iki 0,5 mg/kg kūno masės. Ryšys tarp auglių ir amaranto buvo nustatytas tiriant žiurkes, tačiau neįrodytas su žmonėmis.

Savybės

Amarantu yra vadinami sintetiniai azo dažai, gerai tirpstantys vandenyje. Maisto produktus nudažo vyšnine ir juodųjų serbentų spalva. 20 amžiaus viduryje jie buvo gaminami iš anglies dervos. Šiandien gaminami iš šalutinių naftos produktų.

Maisto priedo saugumas– Pavojingas. 1976 metais šio dažo vartojimas buvo uždraustas JAV. 1971 metais tuometinėje TSRS buvo įrodytas amaranto kancerogeninis poveikis. Amarantas nėra rekomenduojamas vaikų mitybai. Šis maisto priedas yra uždraustas Norvegijoje, JAV, Rusijoje ir Austrijoje. Prancūzijoje ir Italijoje juo galima dažyti tik ikrus.

Maisto priedo šalutinis poveikis

Amarantas sukelia alergines ir netoleravimo reakcijas. Jų tarpe dilgėlinę, egzemą, taip pat išprovokuoja astmos priepuolius. Ypač pavojingas alergiškiems aspirinui ir sergantiesiems astma asmenims. Sukelia vaikų hiperaktyvumą. Sukelia apsigimimų defektus ir vaisiaus mirtį gimdoje, taip pat gali sukelti vėžį.

Kokiuose maisto produktuose gali būti šio maisto priedo?

Amaranto dažniausiai yra dedama į alkoholinius gėrimus, taip pat gali būti dedama į ledus, sausų padažų granules, uogienes, konservuotus pyragų įdarus, krevetes, sriubos mišinius, traškučius ir kepinių mišinius.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *