Amla- indiškasis lapainis

Indiskasis lapainis- amla vaisiusAugalas – Amla- indiškasis lapainis

Lotyniškas pavadinimas – Emblica officinalis, Phyllanthus emblica, Phyllanthus laxifolius, Cicca emblika

Sinonimai –  indiškasis agrastas, agrastinis lapainis, Amalaki, Emblic myrobalan, Indian gooseberry, Aamalaki, Amalaki, Amblabaum, Amla, Amla Berry, Aonla, Aovla, Arbre de Malacca, Arbre Myrobolan, Dhatriphala, Emblic, Emblica, Emblica officinalis, Emblic Myrobalan, Groseille à Maquereau Indienne, Groseille Indienne, Groseillier de Ceylan, Grosella de la India, Indian-Gooseberry, Mirobalano, Myrobalan Emblic, Mirobalanus embilica, Neli, Phyllanthus emblica, Yu Gan Zi

Šeima –  Karpažoliniai – Euphorbiaceae

Augalo aprašymas

Indiškasis lapainis yra nedidelio ar vidutinio ūgio medis (8-10 me aukščio), auginamas Indijoje, Mianmare, Malajuose ir Šri Lankoje. Šio medžio kamienas yra netaisyklingos formos, šakos plačios, o jo  žiedai yra žalsvai geltonos spalvos. Augalo žievė lupasi. Indiškasis lapainis yra vertinamas dėl savo geltonai žalsvos spalvos vaisių, kurie sunokę įgauna rausvą atspalvį. Amla vaisiai subręsta rudenį, jie yra aitriai rūgštaus skonio. 100 gramų amla vaisių  yra 720 mg C vitamino ir 900 mg C vitamino 100 gramų vaisiaus sulčių. Tai vienas iš labiausiai vertinamų ajurvedinių augalų. Jo vaisiai gali būti vartojami ir vieni, tačiau yra dedami į garsiausią ajurvedinį preparatą čiavanprašą pagrindą, jo yra ir žarnyno valymo mišinyje trifala  bei kituose ajurvediniuose mišiniuose.

Augalo pavadinimas yra kilęs iš sanskrito kalbos ir yra verčiamas kaip „vaisius, kuriame gyvena klestėjimo deivė“. Hindu religijoje amalaki medis garbinamas, kaip galintis pamaitinti visą Žemę. Amla vaisiai taip pat gali būti valgomi ir vartojami kaip prieskonis. Jie taip pat plačiai naudojami kosmetikos priemonių gamyboje.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslais yra vartojami džiovinti ir švieži augalo vaisiai.

Veikliosios medžiagos

Indiškojo lapainio vaisiuose yra daug rauginių medžiagų taninų. Iš jų svarbiausios yra galinė rūgštis ( metil galatas), taip pat korilaginas, furozinas, geraniinas, filemblinas- jiems būdingas veikiantis kaip antioksidcinis ir azoto oksido radikalus oksiduojantis poveikis. Vaisuose esantis filemblinas pasižymi antioksidaciniu, antibakteriniu, spazmolitiniu ir adrenerginiu poveikiu. Indiškojo agrasto vaisiuose taip pat yra labai daug vitamino C- net iki 0.4%. Vitamino C kiekiai augalo preparatuose gali skirtis,  priklausomai nuo augalo augimo vietos. Laukiniuose vaisiuose yra daugiau vitamino C, sukultūrintuose – mažiau. Džiovintuose vaisiuose randama daugiau vitamino C nei šviežiuose.

Šviežiuose vaisiaus 100 g gali būti iki 700 mg vitamino C, o džiovintuose (jie ir dedami  į  maisto papildus) 2500-3500 mg. Indijoje šie vaisiai yra verdami savo sultyse ir šiuo būdu vitamino C kiekis amla vaisiaus preparatuose yra padidinamas nuo 0.4% iki 1.28%.

Amla vaisiaus veikliosios medžiagos pasižymi  antibakteriniu, priešvirusiniu, antigrybeliniu poveikiu. Jis evikia anaboliškai, padeda atstatyti azoto balansą, didina kūno svorį. Jis taip pat apsaugo kepenis, slopina kosulį, mažina lipidų kiekį kraujyje, apsaugo nuo spindulinio poveikio bei saugo skrandžio gleivinę.

Amla vaisiai nuo seno yra vartojami maistui ir yra plačiausiai Indijoje vartojamo vaisto čyavanprašo sudėtyje. Yra tikima, jog reguliariai vartojant indiškojo lapainio vaisius pagerėja plaukų, nagų, kaulų ir dantų būklė.

Naudojimas medicinoje

Amalaki (arba amla) ajurvedos tradicijoje yra vertinamas  kaip rasajana – turintis atstatantį ir balansuojantį poveikį augalas. Jis tinka visiems trims konstituciniams tipams (vata, pita, kapa). Tradiciškai vertinamas kaip  organizmo ląstelių irimą ir senėjimą lėtinantis augalas. Ajurvedoje šis augalas aprašomas kaip  turintis visus penkis skonius (viso yra 6). Tačiau pagrindiniai skoniai yra  rūgštus ir sutraukiantis. Šio vaisiaus prigimtis yra  šaldanti,o  skonis kuris lieka organizme vaisių suvirškinu – saldus, savybės – lengvas, sausas. Jis ypač tinka  pitai.
Ajurvedoje amalaki yra naudojamas kai reikia neutralizuoti per didelį rūgštingumą, stiprinti širdį, smegenis ir virškinamąjį traktą,  taip pat mažinti karščiavimams, nuo viduriavimo, laisvinti vidurius , blukinti odos dėmes, skatinti plaukų augimą (vartojamas išoriškai), gydyti cukraligei, taip pat kaip afrodiziakas.

Traditiškai indiškojo lapainio vaisiai naudoti uždegimams slopinti, kosuliui slopinti, kaip šlapimą varanti, apetitą skatinanti, kepenis apsauganti, vidurius paleižianti, virškinimą gerinanti ir mitybos būklę gerinanti priemonė. Amla vaisius yra aprašytas indų medicinos traktatuose Charaka Samhita ir  Sushruta Samhita. Ajurvedoje šie vaisiai yra naudojami cukraligės, geltos, astmos, virškinimo trakto sutrikimų, kraujavimo iš nosies gydymui. Taip pat naudojami kaip atjauninanti, kaulų gijimą bei šlapinimosi sutrikimus gydanti priemonė.

 Degeneraciniai susirgimai 

Šiandienai yra nustatyta, jog amlaki vaisiai stabilizuoja jungiamąjį audinį ir padeda išvengti uždegiminių komplikacijų sergant reumatoidiniu artritu, osteoartritu, skleroderma, ateroskleroze ir dirglios storosios žarnos sindromu.

 Kapiliarų trapumas 

Nustatyta, jog jie padeda sumažinti kapiliarų trapumą ir gali būti naudinga esant dantenų kraujavimams, makulės degeneracijai, alerginei purpurai ir veninėms teleangiektazėms. Šiuo atveju juos siūloma vartoti su mėlynėmis ir gudobelėmis.

 Padidėjęs cholesterolio kiekis, aterosklerozė 

Laboratorinių tyrimų duomenimis nustatyta, jog šie vaisiai padeda sumažinti blogojo cholesterolio ir lipidų kiekį laboratorinių gyvūnų kraujuje, taip pat mažina jau esančių cholesterolio plokštelių dydį kraujagyslėse. Tyrimai su žmonėmis patvirtino, jog kasdien valgant šviežius amla vaisius, mažėja bendorjo cholesterolio kiekis kraujuje.

 Astma ir alerginiai susirgimai 

Indiškojo lapainio vaisiai pasižymi stipriu priešuždegiminiu ir priešalerginiu poveikiu. Jų veikliosios medžiagos stabilizuoja mastocitus ir sumažina alerginį atsaką kvėpavimo takuose. Jie gali būti naudingi gydant alerginį rinitą ir astmą. Taip pat naudingi kosulio slopinimui- šiuo atveju veikia silpniau nei kodeinas, tačiau stipriau nei dropropizinas.

 Kepenis apsaugantis poveikis 

Tyrimai su laboratoriniais gyvūnais patvirtino, jog indiškasis lapainis pasižymi kepenis apsaugančiu poveikiu kai yra veikiama aplinkos toksinais ir vaistiniais preparatais. Jie buvo naudingi gydant ūmų šunų pankreatitą.

Indiškojo lapainio preparatai apsaugojo laboratorinius gyvūnus kepenų ląsteles nuo neigiamo arseno ir kadmio poveikio. Jie taip pat apsaugojo laboratorinių gyvūnų kepenų ląsteles nuo prieštuberkuliozinių preparatų poveikio.

 Anemija 

Indiškojo lapainio ir midgomosios vitanijos(Ashawgandha) bei remanijos (Rehmannia glutinosa) preparatai vartojami kartu padidina eritrocitų kiekį kraujuje.

 Atoninis vidurių užkietėjimas, rezistencija insulinui 

Atoniniam vidurių užkietėjimui, bei padidėjusiam cholesterolio kiekiui sumažinti Ajurvedoje nuo seno buvo vartojami amla vaisių, haritaki (Terminalia chebula) ir vibhitaki (Terminalia belerica)  mišinys. Jis yra vadinamas  Triphila, ir gali būti vartojamas lygiomis dalimis maišant su bosvelija ( siekiant numesti svorio) arba maišomas su shilajatu gydant cukraligę ir rezistenciją insulinui.

Indiškojo lapainio vartojimo formos

Gydymui yra vartojami džiovinti indiškojo lapainio vaisiai, jų arbata, tabletės, tinktūros, pasta

Dozavimas

Džiovintų vaisių milteliai: įprastai vartojami nuo 3 iki 6 g per dieną.
Arbata: 1 – 2 arbatiniai šaukšteliai džiovintų vaisių yra užpilami 1 stikline verdančio vandens ir plikomi 30 minučių arba virinami vandens vonelėje 15-20 minučių. Geriama po 2-3 puodelius per dieną.
Tabletės: įprastai vartojama po 2 tabletes 3 kartus per dieną.
Tinktūra (1:5, 30% alkoholio): įprastai vartojama po 60 – 100 lašų (3–5 ml) po tris kartus per dieną.
times a day
Pasta (Chyavanprash):  nuo 1/2iki  1 arbatinio šaukštelio iki 2-  3 kartų per dieną.

Pašalinis indiškojo agrasto poveikis

Nenustatytas. Indiškasis lapainis tūkstančius metų vartojamas gydymui Indijoje ir kitose Azijos šalyse. Manoma, jog augalas nėra toksiškas. Indijoje jį taip pat vartoja ir nėščios bei maitinančios moterys.

Kraujavimo sutrikimai – vartojant indiškojo lapainio preparatus gali atsirasti kraujosrūvų. Atsargiai jį turėtų vartoti esant krešėjimo sutrikimams.

Indiškojo lapainio sąveika su kitais vaistais

Indiškojo lapainio sudėtyje esančios rauginės medžiagos gali slopinti alkaloidų ir metalų (ypač geležies) įsiurbimą virškinamajame trakte todėl nevartotini kartu.

Indiškojo lapainio preparatai gali sumažinti cukraus kiekį kraujuje, vartojant juos kartu su cukraligės gydymui skirtais vaistais būtina atidžiai sekti cukraus kiekį.

Teoriškai vartojant indiškojo lapainio preparatus kartu su imbieru, bosvelija ir Tinospora cordifolia gali pablogėti kepenų būklė. Jos nėra vartojant indiškojo lapainio preparatus kaip monoterapinį gydymą.

Kada indiškojo lapainio preparatų vartoti negalima

2 savaičių bėgyje prieš numatomą chirurginę operaciją indiškojo lapainio preparatų vartojimą reiktų nutraukti, kad po operacijos neišsivystytų kraujavimai.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *