Dykuminis žvakys

Dykuminis zvakysAugalas – Dykuminis žvakys

Lotyniškas pavadinimas – Cistanche deserticola

Sinonimai – dykuminis hiacintas, Desert Hyacinth, Rod of Asclepius Cistanche tubulosa, dhanoon, Tartuth, ròucōngróng, suosuo dayun

Šeima – Džioveklinių (Orobanchaceae)

Augalo aprašymas

Dykuminis žvakys yra Kinijos dykumose augantis parazitinis džioveklinių šeimos augalas. Jis negamina chlorofilo ir maistines medžiagas gauna iš parazituojamojo augalo šaknų.
Žvakių gamtoje yra keletas rūšių – Cistanche salsa, Cistanche deserticola, Cistanche tubulosa, Cistanche sinensis ir Cistanche ambigua. Iš jų visų yra gaminamas vienas iš svarbiausių Kinų tradicinės medicinos preparatų Cistanche. Šiuo metu šis augalas yra priskiriamas prie saugomų augalų.

Naudojamos augalo dalys

Gydymui yra naudojami augalo stiebai, kurie yra nupjaunami anksti pavasarį.

Veikliosios medžiagos

Dykuminio žvakio sudėtyje yra akteozido, echinakozido ir cistanozidų (A, B, C, D, E, F, G and H). Teigiama, jog dykuminio žvakio preparatai mažina cholesterolio kiekį kraujyje, veikia imunomoduliuojančiai, skatina ilgaamžiškumą ( mažina senėjimo markerių kiekį laboratorinių pelyčių kraujyje), mažina pieno rūgšties kiekį ir slopina raumenų nuovargio reiškinius, skatina kognityvines funkcijas, bei skatina nervinio augimo faktoriaus (NGF) gamybą ir palaiko nervų regeneraciją. Deja, visi šie teiginiai kol kas pagrįsti tik tyrimais su laboratoriniais gyvūnais.

Naudojimas medicinoje

Tradicinėje kinų medicinoje šis augalas buvo aprašytas jau prieš 1800 metų . Jis vartotas kaip tonikas, adaptogenas. šiuo metu augalas bandomas tyrinėti plačiai, tačiau šie tyrimai tėra mažos apimties ir nėra pilnai moksliškai pagrįsti. Tradiciškai yra laikoma, jog cistanche yra Jin energiją stiprinantis vaistas. Jis vartojamas ilgaamžiškumui , hormonų pusiausvyros palaikymui, vaisingumo skatinimui, imuninės sistemos sustiprinimui bei gerai savijautai palaikyti.
Laikoma, jog tai yra kepenis apsaugantis vaistinis augalas, kuriam būdingas taip pat skausmą bei uždegimą ir nuovargį mažinantis poveikis. Cistanche skatina steroidinių hormonų gamybą, taip pat laikoma, jog jis yra naudingas plinkantiesiems ir skatina plaukų augimą. Tradiciškai augalas taip pat buvo vartojamas kaip afrodiziakas. Jis taip pat gerina atmintį, skatina endogeninių peroksidantų gamybą, veikia kaip nootropas.

Gydomosios dykuminio žvakio savybės

Laboratoriniais tyrimais nustatyta, jog dykuminis žvakys skatina T limfocitų gamybą ir pagerina imuninį atsaką. Jis taip pat skatina ląstelių kilerių (NK) aktyvumą ir prailgina laboratorinių gyvūnų gyvenimo trukmę iki 15 %. Atliekant tyrimus su žmonėmis nustatyta, jog vartojant dykuminio žvakio preparatus pagerėjo tiriamųjų asmenų imuninis atsakas – NK aktyvumas pagerėjo 11,7 % ir net 20,2 % pagerėjo CD4/CD8 ląstelių santykis.

Pašalinis dykuminio žvakio poveikis

Nenurodomas

Dykuminio žvakio sąveika su kitais vaistais

Augalas mažai ištyrinėtas, pakankamai duomenų nėra.

Kada dykuminio žvakio preparatų vartoti negalima?

Augalas mažai ištyrinėtas, duomenų nėra.

Daugiau skaitykite

  • Ciberžolė dažinė – Curcuma longa, Curcumae Longae Rhizoma – Kurkuma, Indiškasis […]
  • Valgomasis svogūnas – Valgomasis svogūnas – Allium cepa – cibulis, cibulė, čibulis, Allii Cepae […]
  • Pu Erh arbata – Pu Erh arbata – Camellia sinensis, – Pu-erh tea extract, pǔ’ěr chá, Thea […]
  • Vaistinė česnakūnė – Vaistinė česnakūnė – Alliaria petiolata,  A. officinalis Bieb. – Garlic […]
  • Sezamas indinis – Sezamas indinis – Sesamum indicum – Ajonjolí, Beniseed, Benneseed, Benniseed, […]
  • Alpinė rasakila – Alpinė rasakila – Alchemilla alpina – alpine lady's-mantle,Alchemilla alpina, […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *