Dakriocistitas

Dakriocistitas- kas tai yra?

Dakriocistitas yra  ašarų maišelio uždegimas. Dažniausiai atsiranda kai užsikemša ašarų latakas, jungiantis  ašarų liaukas su nosies ertme. Ašarų maišelyje pradeda kauptis skysčiai, kuriuose pradeda daugintis infekcijos sukėlėjai. Dakriocistitui būdingas skausmingumas vidiniame akies kampe. Dakriocistitas neretai pasitaiko naujagimiams ir kūdikiams, tačiau juo gali sirgti ir suaugusieji.

Etiologija

Susirgimas vystosi susidarius ašarų stazei ir prisidėjus antrinei infekcijai. Ligos sukėlėjai dažniausiai yra  akies junginėje ir nosies gleivinėje gyvenančios bakterijos: streptokokai (Streptococcus Pneumoniae, Streptococcus Pyogenes), stafilokokai (Staphylococcus aureus), pneumokokai (Pneumococcis),  gali pasitaikyti ir hemofilus (HaemophilusInfluenzae) arba  enterobakterijos( Enterobacteriaceae). Naujagimiams dakriciostitas vystosi tuomet kai neišnykusi plėvė ašarų latake  trukdo nutekėti ašarų liaukos sekretui. Jis pasitaiko iki 15% naujagimių.

Ašarų latakas gali užsikišti dėl daugelio priežasčių

1.Uždegiminiai susirgimai

Dažnai pasikartojantys sinusitai
Nosies gleivinės išvešėjimas
Uždegiminis ašarų latako susiaurėjimas
Virusinių ar bakterinių kvėpavimo takų infekcijų pasekmė
Alerginio rinito pasekmė

2. Anatominiai pokyčiai

Įgimta ašarų latako obstrukcija kūdikiams
Nosies pertvaros defektas
Nosies ir veido traumos
Svetimkūniai nosies ertmėje
Nosies polipai
Veido ir žandikaulio srities augliai
Ašarų latako cistos ( dakriocelės)

3. Sisteminiai susirgimai

Raudonoji vilkligė
Wegenerio granuliomatozė

Klinika

Ūmiam dakriocistitui yra būdingas vidinio akies kampo paraudimas ir skausmingumas. Taip pat gali būti ir kiti  reiškiniai:

Akių paraudimas ir patinimas, jų skausmingumas, gleivingų ar pūlingų išskyrų buvimas. Taip pat yra stebimas akių stiprus akių traiškanojimas, gali atsirasti regėjimo sutrikimų. Gali būti stebima pakilusi temperatūra. Apžiūrint vidinio akies kampo oda paraudusi, paraudimas plinta į nosies nugarėlę ir apatinį voką. Akių junginės paraudusios. Akys ašaroja, yra skausmingos. Uždegimas apima apatinį akies voką ir vidinį akies kampą, ašarų maišelį. Skausmas lokalizuotas. Oda virš uždegiminio židinio paraudusi, skausminga. Iš ašarų maišelio gali skystis pūliai, jį paspaudus pūlių išsiskiria daugiau.

Lėtiniam dakriocistitui yra būdingas lėtinis ašarų maišelio uždegėjimas, kurio metu pagausėja ašarų ir pūlių išsiskyrimas, jos pastoviai rieda veidu. Ašarų maišelis sutinsta, susidaro patinimas, kurį paspaudus skiriasi pūliai. Gali būti karščiavimas. Yra konjunktyvito ir blefarito požymiai. Negydant galimi regėjimo sutrikimai. Taip pat gali būti susidariusi dakriokutaninė fistulė, pro kurią sunkiasi pūliai. Esant antriniam orbitaliniam celiulitui gali būti vyzdžių išsiplėtimo skirtumai, riboti ekstraokuliniai judesiai.

Įgimtam dakriocistitui būdingi visi dakriocistito požymiai, tačiau kartu gali būti stebimos veido ir kaukolės deformacijos. Naujagimiams liga labai pavojinga, nes gali išsivystyti akiduobės celiulitas.

Diagnostika

Diagnozė dažniausiai yra nustatoma jau apžiūros metu, tačiau papildomai gali būti atliekami kai kurie tyrimai.

Kraujo tyrimai: Pilnas kraujo vaizdas, ENG, CRB, imunologiniai tyrimai (ANAM ANCA, ACEM) pagal reikalą
Mikrobiologiniai tyrimai :Išskyrų iš akies pasėlis  ir dažymas Gramo būdu- (MRSA nustatymui). Nepasiduodant gydymui gali būti atliekamas kraujo pasėlis.
Spinduliniai tyrimai: rengenologinis kaukolės tyrimas, kompiuterinė tomografija, magnetinis rezonansas, dakriocistografija ir dakrioscintigrafija – antatominių pokyčių nustatymui, enoskopiniai tyrimai
Invaziniai tyrimai : Jones dažų testas (I arba II).

Diferencinė diagnostika

Susirgimą yra būtina diferencijuoti su

Miežiu
Šaltuoju miežiu
Akiduobės minkštųjų audinių uždegimu- orbitaliniu celiulitu
Kanalikulitu
Encefalocele
Ašarų maišelio augliais

Gydymo principai

Įtarus ūmų dakriocistitą, ligonis skubos tvarka turi būti siunčiamas į gydymo įstaigą, nes gali prireikti chirurginio gydymo.

Ūmus ar komplikuotas dakriocistitas  gydomas ligoninėje. Skiriami antibiotikai į veną. Lengvais atvejais gali būti skiriamas amoksicilino klavulanatas, o sunkiais – cefaleksinas. Taip pat yra atliekami ašarų latako praplovimai. Jeigu gydymas antibiotikais yra neveiksmingas, taikomas chirurginis gydymas -drenuojama ašarų liauka (įstatomas specialus vamzdelis pūliams ištekėti) arba zonduojamas ašarų latakas, siekiant atkurti ašarų latako praeinamumą.

Chirurginis gydymas –  ašarų latako praeinamumą atstatančios operacijos. Operacijos apimtis priklauso nuo to, kurioje dalyje yra ašarų latako pažeidimas.

Lengvesnės ligos formos– gali būti gydomos ir namuose. Gydymui skiriami antibiotikai, ašarų liaukos masažas, šilti kompresai.

Naujagimių gydymo principai – Naujagimiams ši  liga gali praeiti savaime, nes plėvė, kuri sutrikdo ašarų latako praeinamumą per kelias savaites po gimimo gali išnykti savaime. Šiuo atveju specialus medikamentinis ar operacinis gydymas praranda prasmę.

Antibiotikoterapijos principai

Vaikams

Lengvi ir vidutinio sunkumo ligos atvejai – amoksicilino klavulanatas  (Augmentin)
Sunkaus susirgimo atvejais – cefuroksimas

Suaugusiems

Lengvi ir vidutinio sunkumo ligos atvejai- cefaleksinas (Cephalexin)
Sunkaus susirgimo atvejais – taikomas gydymas 2 antibiotikų preparatais

 1 antibiotikas

pasirinktinai nafcilinas ar oksacilinas (po 2 g IV kas 4 valandas) arba vankomicinas ( įtarus MRSA)-
15-20 mg/kg IV kas 8-12 valandų

2 antibiotikas

a.Ceftriaksonas (Ceftriaxnone)  2 g IV kas 24 valandas
b.Cefepimas 2 g IV kas 12 valandų
c.Levofloksacinas (Levofloxacin) 750 mg IV arba per os kas 24 valandas (jeigu yra alergija cefalosporinams).

Komplikacijos

Išplitus ir komplikavusis dakriocistitui gali išsivystyti periorbitalinių ir akiduobės audinių flegmona – tai odos ir aplinkinių audinių uždegimas, kuris gali progresuoti iki audinių nekrozės. Flegmona taip pat gali pereitį į abscesą – tada pūliai iš audinių šalinami chirurginiu būdu. Retais atvejais liga gali komplikuotis akies ir jos priedinių organu pažeidimais.

Profilaktika

Specifinių profilaktikos priemonių nėra. Būtina laikytis akių ir nosies gleivinių higienos principų. Laiku kreiptis į gydytoją atsiradus pirmiesiems uždegimo požymiams.

Literatūra

Trobe (2012) Physician’s Guide to Eye Care, AAO, San Francisco, p. 62-3
Gilbert (2012) Sanford Guide
Wilis Eye Institute5-Minute Ophthalmology Consult

Daugiau skaitykite

  • Dakriostenozė Dakriostenozė yra ašarų latako užsikimšimas.  Būklė gali būti įgimta arba […]
  • Blefaritas Sinonimai- seborėjinis blefaritas, priekinis blefaritas, Meibomijaus liaukų […]
  • Nistagmas Nistagmu vadinami   reguliarūs, pasikartojantys nevalingi akių judesiai. […]
  • Kontaktiniai lęšiai ir jų priežiūra Kontaktiniai lęšiai jau tapo neatskiriama gyvenimo dalimi. Tai nėra nuostabu, […]
  • Akies paraudimas Akių paraudimas yra labai svarbus akių uždegimo požymis .  Jis atsiranda kai  […]
  • Midriazė Midriaze (mydriasis) vadinamas vyzdžio išsiplėtimas. Mūsų vyzdys […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *