Tiroglobulinas, (TG)

Tyrimo pavadinimas – Tiroglobulinas, (TG)

Sinonimai – Thyroglobulin, Tg

Tyrimo reikšmė

Tiroglobulinas yra skydliaukės glikoproteinas, kuris yra svarbus trijodtironino ir tiroksino sintezei. Tiroglobuliną gamina normalios skydliaukės folikulinės  ląstelės ir taip pat papiliarinės ir folikulinės skydliaukės vėžio ląstelės. Tiroglobulinas yra laikomas vėžio žymekliu. Jo kiekis yra tiriamas stebint skydliaukės vėžio(papiliarinės folikulinės karcinomos) gydymo efektyvumą, taip pat sekant ar vėžys neatsinaujino po tiroidektomijos. Tiroglobulino tyrimas taip pat kartais yra atliekamas kai yra hipertireozės požymiai ar yra padidėjusi skydliaukė, taip pat kai norima paremti poūmio tiroidito diagnozę. Tiroglobulino padidėjimas yra būdingas tik diferencijuotiems skydliaukės navikams – papiliarinei-folikulinei karcinomai. Šio tyrimo negalima naudoti sekant anaplastinės ar meduliarinės  skydliaukės karcinomos eigą.  Jeigu naujagimių kraujyje nerandama tiroglobulino, taip pat galima įtarti skydliaukės sklaidos trūkumus.

Visiškai pašalinus skydliaukę, tiroglobulino koncentracija kraujuje turėtų nukristi iki artimų nuliui verčių.

Jeigu tiroglobulino kiekis po skydliaukės operacijos nesumažėja, reikia galvoti, kad navikas pašalintas nevisiškai arba jis  metastazuoja.

Po skydliaukės vėžio pašalinimo operacijos tiroglobulino tyrimas turi būti kartojamas kas mėnesį,  o vėliau kas tris mėnesius. Jei po chirurginio naviko pašalinimo Tg koncentracija padidėja daugiau nei  iki 5 ng/ml, būtina tirti pacientą ar nėra vietinių recidyvo židinių. Tg  rodiklio jautrumas ankstyvai  vėžio recidyvų ir metastazių diagnostikai siekia  90% (apie 80% metastazavusių navikų Tg kiekis būna daugiau nei 200µg/l).

Esant diferencijuotam skydliaukės vėžiui nėštumo metu tiroglobulino tyrimas neatliekamas. Tiroglobulino kiekiai didėja nėštumo metu ir sugrįžta į normą po gimdymo. Tai taip pat yra stebima kai diferencijuotu skydliaukės vėžiu serga nėščios pacientės, kurių skydliaukėje yra išlikusio normalaus skydliaukės audinio.

Verta žinoti

Tiroglobulino tyrimas yra vienas geriausių tyrimo būdų įrodantis thyrotoxicosis factitia (būklė, kai tyčia arba netyčia vartojami tiroksino preparatai, pvz., esant psichiatrinei patologijai, simuliuojant skydliaukės ligą, dirbtinai siekiant sukelti tachikardiją ir t.t.).

Esant tikrajai hipertireozei, tiroglobulino koncentracija būna normali arba padidėjusi. Thyrotoxicosis factitia metu tiroglobulino koncentracija sumažėja. Kiti laboratoriniai tyrimai thyrotoxicosis factitia metu yra identiški hipertirozei ( jai būdingas TSH sumažėjimas ir FT4 bei FT3 padidėjimas).

Norma

 Tiroglobulinas   0–50 ng/ml (0–50 μg/l SI vienetai)

 Sveikiems asmenims  – 3–25 µg/l
 Pašalinus skydliaukę   0–5µg/l

Pasiruošimas tyrimui

Pasiruošimas nereikalingas. Badauti nereikia.

Tyrimo atlikimo tvarka

Imama 7 ml kraujo į raudonu dangteliu užsuktą mėgintuvėlį.

Tyrimo rezultatų vertinimas

 Padidėjęs tiroglobulino kiekis yra nustatomas kai yra šie susirgimai ir būklės 

Gūžys
Greivso liga
Kepenų nepakankamumas
Metastatinė skydliaukės karcinoma

 Sumažėjęs tiroglobulino kiekis yra nustatomas kai yra šie susirgimai ir būklės 

Skydliaukės agenezė
Tiroidektomija

Tyrimo rezultatus įtakojantys veiksniai

Tiroglobulino kiekis kraujyje didėja nėštumo metu.

 Vartojant šiuos vaistus didėja tiroglobulino kiekis kraujuje 

  • Levotiroksinas

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *