Arterinio kraujo dujų sudėties tyrimas
- Pasiruošimas nereikalingas. Badauti nereikia.
- Pacientas turi būti informuotas, kodėl jam reikalingas šis tyrimas .
- Pacientui turi būti išaiškinta, kad punkcijos metu gali truputį suskaudėti. Kai kuriose gydymo įstaigose prieš atliekant šį tyrimą leidžiama atlikti vietinę punkcijos vietos anesteziją naudojant 1% Ksilokaino (Xylocain) tirpalą.
- Prieš tyrimą būtina atlikti Aleno mėginį ir įvertinti kolateralinės kraujotakos alkūninėje arterijoje būklę. Tai būtina todėl, kad po būtų užtikrinta adekvati galūnės kraujotaka, jeigu po punkcijos stipininė arterija bus užkimšta susidariusio trombo.Jeigu abiejose rankose arterijos punktuoti negalima, sekančio pasirinkimo arterija yra kirkšnies arterija (A. femoralis).
Kontraindikacijos arterinei punkcijai:
- Galūnėje nepalpuojamas pulsas
- Neigiamas Aleno mėginys
- Bet koks odos infekcijos židinys netoli numatomos punkcijos vietos
- Arterio- veninis šuntas būsimos punkcijos vietoje
- Koaguliopatijos
Tyrimo atlikimo tvarka
- Pacientas turi būti ramybės būklėje 20 -30 minučių prieš tyrimą. Ty. 20 -30 minučių prieš tyrimą jam negalima judėti, sportuoti, taikyti siurbimo ar kvėpavimo ritmo pokyčių.Pacientas turi patogiai gulėti arba patogiai sėdėti bent 5 minutes, kad jo kvėpavimo būklė būtų stabili. Ant tyrimo lapelio privalu pažymėti ar pacientas gydomas antikoaguliantais, ar jam taikoma anestezija ir taip pat ar jis nėra alergiškas anestetikams.
- Pacientas pasodinamas taip, kad ranka būtų atitraukta nuo kūno ir delnu pasukta į viršų. Smiliumi palpuojama būsimos punkcijos vieta.
- Punkcijos vieta riešo srityje anestezuojama 1% Xylocaino tirpalu, jeigu tai leidžia gydymo protokolas.
- Būsimoji punkcijos vieta nuvaloma 2 kartus- alkoholio tirpalu ir povidono jodo tirpalu. Leisti punkcijos vietai nudžiūti.
- Pasiruošiamas švirkštas.
- Arterija punktuojama kaip smigio žaidime dominuojančia ranka. Paciento prašoma kaip galima labiau atpalaiduoti ranką. Arterija punktuojama adatos smaigaliu pasuktu į viršų, prieš arterinės srovės kryptį. Adata įvedama 35 – 45 laipsnių kampu (kirkšnies arterija punktuojama 90 laipsnių kampu), 5 -10 mm toliau nuo apčiuoptos punkcijos vietos.
- Arterija punktuojama kaip smigio žaidime dominuojančia ranka. Paciento prašoma kaip galima labiau atpalaiduoti ranką. Arterija punktuojama adatos smaigaliu pasuktu į viršų, prieš arterinės srovės kryptį. Adata įvedama 35 – 45 laipsnių kampu (kirkšnies arterija punktuojama 90 laipsnių kampu), 5 -10 mm toliau nuo apčiuoptos punkcijos vietos.
- Orui nepralaidžiu švirkštu, kuriame yra 0.2 mL heparino iš stipininės arterijos ištraukiama 3 -5 ml arterinio kraujo. (Jeigu arterijos punktuoti negalima, tyrimui gali būti imamas veninis kraujas, tačiau šiuo atveju tiriama tik kraujo pH, PaCO2, bazinis perteklius.)
- Visi oro burbuliukai išstumiami iš švirkšto. Švirkštas tuojau pat uždengiamas, kad nebūtų prarastos kraujo dujos.
- Švirkštas pažymimas, dedamas į maišelį su ledu ir tuoj pat transportuojamas į laboratoriją.
- Apžiūrima punkcijos vieta. Jeigu ji yra be pakitimų, punkcijos vieta prispaudžiama spaudžiamuoju tvarsčiu. Punkcijos vietą būtina stebėti dėl tinimo ir kraujavimo, ypač jeigu pacientas vartoja kraujo krešumą reguliuojančius vaistus. Punkcijos vieta dar kartą patikrinama praėjus 2 minutėm po arterijos punkcijos ir patikrinamas pulsas žemiau punkcijos vietos. Jeigu pulsas yra susilpnėjęs, arba jo nėra tuojau pat būtina informuoti gydantį gydytoją. Punkcijos vieta tvirtai užspaudžiama bent 3-5 minutėms riešo srityje arba 10 minučių kirkšnies srityje. Jeigu pacientas gydomas kraujo krešėjimą veikiančiais vaistais, spaudimas turi būti laikomas ilgiau. Punkcijos vietą turi prispausti asmuo atlikęs punkciją, nes pacientas gali ją spausti nepakankamai. Esant kraujavimui iš punkcijos vietos, spaudimas dar papildomai laikomas 2 minutes.
- Būtina įvertinti rankos kraujotaką ir jos pokyčius. Paciento ranką būtina stebėti dėl spalvos pokyčių, judėjimo sutrikimo, temperatūros , jutimo ir pulso pokyčių žemiau punkcijos vietos.
- Mėginio dokumentacijoje privalu pažymėti ar pacientas kvėpavo kambario oru ar jam buvo taikoma deguonies terapija. Taip pat pažymima, kiek deguonies buvo skiriama gydymui.
- Jeigu po 5 minučių punkcijos vieta atrodo normaliai, paciento ranka nuvaloma alkoholio tirpalu ir kraujotaka patikrinama dar po 2 minučių.
Tyrimo komplikacijos
- Arteriospazmas
- Arterinės kraujotakos sutrikimas žemiau punkcijos vietos
- Infekcinės komplikacijos
- Hematoma
- Nervų pažeidimai punkcijos metu
- Trombų susidarymas
- Vazovagalinė sinkopė