Kaip sklinda širdies elektrinis impulsas?
Širdies raumens susitraukimas įvyksta kai širdies raumens ląstelė yra stimuliuojama elektrinio impulso perduoto iš širdies elektrinės ląstelės.
Automatizmas ir laidumas- Ląstelės savybė generuoti elektrinį impulsą vadinama automatizmu. Elektros impulsas normos atveju yra generuojamas prieširdiniame mazge (SA mazge). Visos kitos ląstelės, kurios gali generuoti elektrini impulsą vadinamos automatizmo židiniais.
- Laidumas yra ląstelės sugebėjimas praleisti sujaudinimo (depoliarizacijos) impulsus kaimyninėms ląstelėms. Šią savybę turi ir laidumo ir miokardo ląstelės. Prieširdžių raumeninių ląstelių laidumas yra du kartus didesnis negu skilvelių.
Sinusinis mazgas yra dešiniajame prieširdyje viršutinėje užpakalinėje širdies sienelėje. Šis mazgas reguliariai sukelia Na jonų depoliarizacijos bangą, kuri plinta laidžiąja širdies sistema žemyn. Sinusinį mazgą maitina sinoatrialinė arterija, kuri apie 60 proc. atvejų yra dešiniosios, o apie 40 proc. atvejų – kairiosios vainikinės arterijos šaka.
Impulsas sklindantis iš Sinusinio mazgo plinta 3 tarpmazginiais takais ir sukelia prieširdžių audinio depoliarizaciją.
Depoliarizacijos banga plinta širdies raumens audiniu panašiai kaip plinta ratilai vandenyje. Išplintant depoliarizacijos bangai įvyksta prieširdžių susitraukimas. Sinusinis mazgas dar vadinamas širdies ritmo vedliu, nes generuoja didžiausio dažnio impulsus, nustelbiančius žemiau esančius automatizmo centrus.
Sinusinio mazgo generuojamų impulsų dažnis yra 60- 100 x/minutę.
P dantelis
Teigiamo krūvio jonų (Na jonų) depoliarizacijos bangai plintant prieširdžiais, teigiamas elektrodas ant odos paviršiaus registruoja teigiamą P dantelį. (Teigiamas dantelis yra visuomet virš izoelektrinės linijos). Taigi, galima teigti, jog p dantelis atspindi prieširdžių depoliarizaciją ir po to sekantį prieširdžių susitraukimą. Kadangi normaliai depoliarizacijos banga plinta abiem prieširdžiais, abu prieširdžiai susitraukia vienu metu.
P dantelis atspindi abiejų prieširdžių depoliarizaciją ir abiejų prieširdžių susitraukimą.
Atrioventrikulinis mazgasKai prieširdžiai susitraukia, kraujas teka pro atvirus atrioventrikulinius vožtuvus į skilvelius. Kai skilveliai susitraukia, kraujas negali grįžti į prieširdžius, nes jį sulaiko atrioventrikuliniai vožtuvai.
Impulsai iš sinusinio mazgo plinta trimis takais. Visi trys tarpmazginiai takai vienas su kitu susijungia netoli viršutinės AV mazgo dalies ir į jį patenka. Atrioventrikuliniai vožtuvai izoliuoja elektrinio impulso sklidimo takus. Elektrinis implusas negali plisti AV vožtuvais, todėl jis plinta žemyn į Atrioventrikulinį mazgą. Kadangi AV mazge elektrinius impulsus perneša Ca jonai, elektros impulso skilidmo greitis sulėtėja. Tuo metu EKG brėžiama izoelektrinė linija ir registruojamas PR segmentas .
PR segmentas
PR segmentas yra izoelektrinė linija, kuri atspindi elektros krūvį atsitrenkiantį į AV mazgą. PR segmento trukmė 0.1 sekundės. Jeigu AV mazgas yra pažeistas, elektrinis impulsas žemyn sklisti negalės ir skilveliai nesusitrauks. EKG šiuo atveju bus stebimas tik p dantelis.
AV mazgą 90 proc. atveju maitina kraujagyslė, atsišakojusi iš dešiniosios vainikinės arterijos, ir tik apie 10 proc. atvejų – šakelė iš kairiosios vainikinės arterijos.
AV mazgas gali perimti širdies ritmo vedlio funkciją, jeigu sinusinis mazgas laikinai sustoja.
Atrioventrikulinio mazgo generuojamų impulsų dažnis yra 40- 60x/min .Hiso pluoštas
Iš AV mazgo elektrinis impulsas sklinda žemyn į Hiso pluoštą, dešiniąją ir kairiąją Hiso pluošto kojytes, Purkinje skaidulas ir toliauį širdies raumens ląsteles. Hiso pluoštas yra šalia užpakalinio nekoronarinio aortos vožtuvo, jį maitina AV mazgo arterija. Hiso pluošto kojytes maitina gausios viena su kita susijungusios pertvarinės kraujagyslės, atsišakojančios nuo kairiosios ir dešiniosios vainikinių arterijų.
Žemiau AV mazgo plintanti greita depoliarizacijos banga yra sudaryta iš Na jonų, todėl elektrinis impulsas greitai perduodamas laidžiąja sistema iki miokardo ląstelių. Purkinjė skaidulos yra po endokardo audiniu abiejuose skilveliuose, iš čia jos įsiskverbia į miokardą. Purkinje skaidulos perduoda depoliarizacijos impulsą miokardo ląstelėms ir įvyksta skilvelių susitraukimas. EKG brėžiamas QRS kompleksas, kuris atspindi skilvelių audinio depoliarizaciją ir po to sekantį skilvelių susitraukimą.
Skilvelių automatizmo židinių generuojamas ritmas yra 20- 40x/min