Elektronistagmografinis tyrimas atliekamas siekiant įvertinti pacientų besiskundžainčių galvos svaigimu ir pusiausvyros sutrikimais būklę. Šio tyrimo metu įvertinamas okulovestibuliarinis refleksas, kurio metu sąveikauja akių raumenys ir pusiausvyros organai. Šis refleksas pasireiškia kaip nevalingas akių obuolių trūkčiojimas, vadinamas nistagmu. Paprastai pasukant galvą, akys pradeda lėtai suktis į priešingą pusę. Kaip akys pasisuka maksimaliu atstumu, jos staiga grįžta atgal į pradinę padėtį,t.y. į akiduobės vidurį. Taip nistagmas sustoja. Patologinio nistagmo metu bus stebimi tokie patys akies judesiai, tačiau jų trukmė bus ilgesnė. Nistagmas gali būti prailgėjęs kai yra pažeistaas VIII (klausos nervo) vestibulinė dalis arba esant smegenų kamieno pakenkimams. Laikoma , kad patologinis nistagmas yra pirminis vestibulinio aparato susirgimo požymis. Todėl ENG tyrimas paprastai atliekamas kai pacientas skunžiasi galvos svaigimu, galvos sukimosi jausmu, spengimu ausyse arba esant klausos praradimui.
ENG tyrimas susideda iš 3 dalių:įvertinami okulomotoriniai judesiai, atliekamas pozicionavimo tyrimas ir kalorinis (šiluminis) vestibulinio aparato stimuliacijos testas. Tyrimo rezultatai gali pasakyti ar pažeidimai yra centrinės kilmės (kilę smegenyse) ar jie yra periferinės kilmės, t.y. išsivystę dėl nervų pažeidimų.
Šio tyrimo metu akių judesiai yra registruojami uždedant elektrodus ties išoriniu akies kampu (fiksuojamas lateralinis nistagmas) bei uždedant elektrodus virš akies bei po akimis (registruojamas vertikalusis nistagmas). Įžeminimo elektrodas yra dedamas virš nosies pertvaros.
Verta žinoti- Normalūs elektronistagmografinio tyrimo rezultatai negarantuoja, jog paciento pusiausvyros aparato funkcija yra normali.
- Okulomotorinės stimuliacijos metu dirginimas šviesa gali sukelti traukulius.
- Tyrimo metu pacientą gali varginti galvos svaigimas ir pykinimas, todėl yra pageidautina, kad po tyrimo jį kas nors parvežtų namo.
Normalios bangos.
Pasiruošimas tyrimui- Pacientui būtina žinoti kaip ir kodėl atliekamas šis tyrimas. Specialaus pasiruošimo nereikia, tačiau tyrimo metu pacientą gali supykinti, todėl jo prašoma daug nevalgyti prieš numatomą tyrimą.
- 24-72 valandų bėgyje prieš numatomą tyrimą pacientui negalima vartoti alkoholio, kofeino ir vaistų . Vaistų vartojimas nutraukiamas tik su gydančio gydytojo leidimu.
- Prieš pat tyrimą turi būti apžiūrėti paciento ausų būgneliai ir išvalyta ausų sierra.
Elektrodai išdėstomi šia tvarka
Po vieną šoninį elektrodą dedama prie išorinių akies kampų. Vienas elektrodas dedamas virš kairiosios akies ir vienas elektrodas po kairiąja akimi- registruoti vertikaliam nistagmui. Vienas elektrodas dedamas kaktos viduryje. Tyrimo metu registruojami visi paciento nusiskundimai.
Pacientas tiriamas gulimoje arba sėdimoje padėtyje.
1.Kalibracinis tyrimas
- Šis tyrimas atliekamas siekiant sukalibruoti adatėlės judesius.
- Pacientas turi žiūrėti tiesiaiį šviesą. Šviesos šaltinis patraukiamas 10° į dešinę, po to atgal į centrą ir dark kartą 10° į kairę. Adatėlė pritaikoma prie šių judesių.
2. Žvilgsnio nistagmo tyrimas
- Žvilgsnio nistagmo tyrimas atliekamas siekiant išsiaiškinti ar yra nistagmo reiškiniai be vestibulinio aparato stimuliacijos.
- Paciento paprašoma žiūrėti tiesiai prieš save ir po to fiksuoti žvilgsnį ant taikinio, kuris yra patraukiamas 30° į kairę, tiek pat laipsnių į dešinę, viršun ir žemyn. Fiksuojamas objektas laikomas maždaug 30 sekundžių. Kai žiūrima tiesiai prieš save ir po 10 sekundžių objektui esant ekscentrinėje padėtyje. Kai kuriose laboratorijose paciento tiesiog paprašoma laikyti akis užmerktas.
- Siekiant kad pacientas nesiblaškytų tyrimo metu, viso tyrimo metu jo paprašoma atlikti nesudėtingus aritmetinius veiksmus.
3.Tolygaus sekimo tyrimas
- Šio tyrimo metu pacientas stebi taikinius visame regėjimo laike. Paprastai horizontaliai sekamas objektas yra sekamas tolygiau nei vertikaliai sekamas objektas.
- Paciento paprašoma žiūrėti tiesiai prieš save ir po to prašoma stebėti šveytuoklę 20 sekundžių bėgyje.
4.Optokinetinis tyrimas
- Šio tyrimo metu pacientas turi stebėti keletą objektų.
- Tyrimas pradedamas pacientui stebint taikinį judantį regėjimo lauke iš kairės į dešinę. Kai taikinys paliekaregos lauką dešinėje pusėje, , į regos laiką patenka naujas taikinys iš kairės pusės. Tyrimas dar kartą pakartojamas judinant taikinį iš dešinėsį kairę.
5.Pozicinis tyrimas
Tyrimo metu naudojamas Dix-Hallpike manevras, kurio metu įvertinamas su gerybiniu paroksizminiu poziciniu galvos svaigimu susijęs nistagmas. Šio manevro metu paciento galva pasukamaį dešinę, į kairę ir po to jis staiga paguldomas ant nugaros pasukta į kairę arba dešinę puse galva. Pacientui leidžiama gulėti apie 20 sekundžių ir stebimi jo akių judesiai.. Tyrimo pabaigoje pacientas vėl pasodinamas. Jeigu šio tyrimo metu aptinkamas nistgamas, tyrimas kartojamas, siekiant išsiaiškinti ar yra nistagmo nuovargio reiškiniai. Kad tai būtų išaiškinta, pacientas guldomas po 20 -30 sekundžių į įvairias padėtis.
6. Kalorinis tyrimas
- Kalorinės stimuliacijos tyrimo metu įvertinamas šoninis vidinės ausies puskanalis. Jeigu pusiausvyros aparatas nėra pažeistas, stimuliuojant šį kanalėlį šaltu vandeniu stebimas nistagmas nukreiptas į priešingą pusę nuo stimuliacijos krypties, tuo tarpu stimuliuojant šiuos kanalėlius šiltu vandeniu, nistagmas yra nukreiptas į stimulo pusę.
- Pacientas paguldomas taip, kad jo galva būtų pakelta 30°. Šalia paciento galvos būtina pastatyti surinkimo indą, jeigu pacientą supykintų. Pacientui turi būti paaiškinta, jog tyrimo metu į ausies kanalėlį bus įpilama šiek tiek vandens. Pacientas užmerkia akis ir ant ausies būgnelio liejamas vanduo maždagu 30 sekundžių.
Procedūra atliekama 4 kartus
- Pilamas šaltas vanduo į kairę ausį 30°C
- Pilamas šaltas vanduo į dešinę ausį 30°C
- Pilamas šiltas vanduo į kairę ausį 44 °C
- Pilamas šiltas vanduo į dešinę ausį 44° C
- Tarp 1 ir 2 tyrimo bei 3 ir 4 punkto pacientui leidžiama ilsėtis nuo 3-5 minučių.
- • Tarp 2 ir 3 tyrimo punktų pacientui leidžiama ilsėtis nuo 8iki 10 minučių.
Jeigu paciento ausų būgneliai yra perfruoti, tyrimas atliekamas modifikuotai į ausies kanalą įvedant vandens pripildytus pirštų apvalkalus.
Po tyrimo paciento oda nuvaloma ir jam padedama išvykti iš patalpų.
Tyrimo rezultatų vertinimas Šio tyrimo metu gali būti nustatomi ir diagnozuojami:
- Smegenų kamieno pakenkimai
- Smegenėlių pakenkimai
- Smegenų pakenkimai
- VIII klausos nervo augliai
- Įgimti pokyčiai
- Hipotireozė
- Infekciniai reiškiniai
- Labirintitas
- Menjero liga
- Išsėtinė sklerozė
- Ototoksiniai reiškiniai
Vartojant šiuos vaistus tyrimo rezultatai gali keistis
- Galvos svaigimą gydantys vaistai
- Centrinę nervų sistemą veikiantys vaistai :
- CNS stimuliuojantys vaistai
- CNS slopinantys vaistai
- Alkoholio vartojimas prieš tyrimą gali veikti tyrimo rezultatus net 72 valandų bėgyje.
- Jeigu pacientas mirksi tyrimo metu, jo akys yra sausos, jis yra mieguistas arba elektrodai yra neteisingoje padėtyje, tyrimo rezultatai taip pat gali būti klaidingi.
Tyrimas neatliekamas
- Esant perforuotiems ausų būgneliams
- Tyrimas neatliekamas pacientams turintiems elektrinį širdies ritmo stimuliatorių
- Tyrimas neatliekamas pacientams, kurie negali bendardarbiauti tyrimo metu.