Tyrimo reikšmė
Švinas yra sunkusis metalas, kurio paprastai yra dažuose, bendzine, vabzdžius naikinančiose medžiagose, keraminiū indų glazūroje. Šiuo metalu neretai apsinuodija vaikai, ypač jeigu jie žaidžia kambariuose kuriuose lupasi sieniniai dažai. Švino kiekiai organizme paprastai yra nedideli ir suaugusiems dažniausiai nesukelia jokių problemų. Tačiau vaikams gali būti pavojingi net ir nedideli švino kiekiai aplinkoje. Apsinuodijimas švinu gali sukelti vystymosi atsilikimus.
Skriningo tyrimai dėl apsinuodijimo švinu turėtų būti atliekami vaikams esant įtarimui, jog galimas apsinuodijimas bei suaugusiems, dirbantiems su švino preparatais.
Paprastai švino tyrimas atliekamas ir vertinant gydymo rezultatus kai buvo nustatytas padidėjęs švino kiekis.
Verta žinoti
Amerikos Ligų kontrolės centras rekomenduoja profilaktiškai tirti dėl apsinuodijimo švinu visus valstybės pašalpas gaunančius vaikus.
- Vaikai dėl apsinuodjimo švinu turėtų būti tiriami 1 metų amžiaus ir pakartotinai sulaukę 2 metų amžiaus.
- Taip pat siūloma tirti rizikos grupėje esančius ir anksčiau netirtus 3-6 metų amžiaus vaikus.
- Siūloma tirti dėl apsinuodijimo švinu vaikus kurie gyvena arba pastoviai lankosi namuose pastatytuose iki 1950 ir 1978 metų. Taip pat siūloma tirti vaikus, jeigu šie pastatai yra renovuojami.
- Rekomenduojama tirti apsinuodijusių švinu vaikų brolius ir seseris.
- Suaugusiųjų dirbančiu su švinu švino kiekis kraujuje turėtų būti <40 μg/dl
- Jeigu vaikams nustatytas švino kiekis kraujyje >10 μg/ml, būtina ieškoti švino šaltinio ir jį pašalinti iš vaiko aplinkos. Jeigu švino kiekis kraujyje yra >25 μg/dl, yra būtinas gydymas.
- Apsinuodijus švinu paprastai kartu sergama ir mikrocitine anemija.
- Suaugusieji <20 μg/dl arba 0-25 μg/dl (<0.95 arba 0-1.2 μmol/lSI vienetai)
- Vaikai : <10 μg/dl arba 10-20 μg/dl (<0.48 arba 0.48- 0.966 μmol/l SI vienetai)
Kritinės vertės
- Suagusiems : 40 g/dl
- Vaikams : 30 g/dl
Letargijos ir komos reiškiniai yra stebimi, kai suaugusiųjų švino kiekis sieka 60 mg/dl
Pasiruošimas tyrimui
Specialus pasiruošimas nereikalingas, badauti nereikia.
Tyrimo atlikimo tvarkaImama 7 ml kraujo į levandos arba tamsiai mėlynos spalvos dangteliu, arba specialiu rusvos spalvos dangteliu užsukamą mėgintuvėlį be švino. Taip pat gali būti naudojamas žalios spalvos dangtelis (būtinai imti pagal jūsų laboratorijos naudojamą protokolą).