Makštis yra raumeninis maišelis, kuris jungia gimdą ir išorinį pasaulį. Iš išorės makštį supa vulva arba kitaip dar vadinami išoriniai lytiniai organai. Anatomiškai išoriniams lytiniams organams priklauso gakta, didžiosios ir mažosios lytinės lūpos, varputė, makšties prieangis su liaukomis ir mergystės plėvė.
Ar išskyros iš makšties yra ligos požymis?Ne. Makštis turi nuostabią savybę- ji sugeba apsivalyti pati. Toks normalus makšties apsivalymas vyksta dėl normaliai makštyje gaminamų išskyrų. Šios išskyros turėtų būti skaidrios arba balkšvos spalvos. Nuomonė, jog balkšvos ar skaidrios spalvos išskyros iš makšties yra ligos požymis yra neteisinga. Makšties išskyrų sudėtis, kvapas ir spalva paprastai svyruoja skirtingomis moters hormoninio ciklo dienomis. Gleivių savybes taip pat lemia ir moters fiziologinė būklė- nėštumas ar menstruacinio ciklo fazė. Taip hormoninio ciklo pradžioje gleivių būna nedaug ir jos yra tirštesnės. Artėjant prie ovuliacijos, gleivės tampa skaidresnės, skystesnės ir tąsesnės. Kai makštis sveika, gleivės kvapo neturi ir makštis tiesiog šlapia. Moters makštis yra antra po žarnyno tankiausiai bakterijomis apgyvendinta vieta. Normali makšties terpė yra stipriai rūgštinė, tai yra jos pH = 3.5. Makštyje gyvena gausybė pieno rūgšties bakterijų, kurios palaiko normalią rūgštinę terpę ir taip apsaugo makštį nuo infekcijos. Kai pieno rūgšties bakterijų makštyje sumažėja, makšties terpė tampa šarmingesne, pradeda vystytis kitokios, makšties florai nebūdingos bakterijos ir dėl to vystosi makšties uždegimas arba vaginitas. Vaginito požymiai yra niežulys, skausmingas šlapinimasis, makšties paraudimas bei pasikeitusios makšties gleivių savybės.
Kodėl keičiasi makšties terpė?Dažniausiai makšties terpė pasikeičia dėl šių priežasčių
- Esant netinkamiems higienos įpročiams
- Pernelyg dažnai plaunama makštis stipriu muilu
- Pastoviai nešiojami pernelyg aptempti apatiniai drabužiai
- Nešiojami sintetiniai, odai neleidžiantys kvėpuoti, drabužiai
- Nešiojamos liekninančios sintetinės kelnaitės
- Užsiimama nesaugiais lytiniais santykiais (sperma yra šarminė)
- Piktnaudžiaujama moteriškomis intymiosios higienos priemonėmis- naudojami kvepiantys įklotai, purškiamasi kvepalais, naudojamas kvepiantis tualetinis popierius ar alergizuojančios cheminės priemonės
- Pernelyg dažnai plaunama makštis (šiuo atveju gerosios bakterijos mechaniškai išplaunamos iš makšties). Dėl to sutrinka makšties terpė ir prasideda makšties uždegimai.
- Makšties terpė taip pat pasikeičia esant hormonų pusiausvyros sutrikimams, sergant kai kuriomis ligomis ar vartojant kai kuriuos vaistus.
- Prausiantis reikėtų naudoti minkštą , geriau natūralią kempinę ar natūralios medžiagos šluostę. Praustis reikėtų tik švelniu, bekvapiu muilu. Kuo daugiau kvepia muilas ar šampūnas- tuo labiau dirginama švelni makšties glevinė.
- Prausiantis reikia atsargiai apiplauti visus lytinius organus, taip pat ir tarpvietę.
- Išangės sritį reikėtų prasuti vėliausiai,- kad nepernešti ten esančių žarnyno bakterijų į makštį. Jeigu kempine apiprausėte išangės sritį, tuoj pat po to ta pačia kempine prausti makšties nereikėtų.
- Makštį reikėtų prausti vieną kartą dienoje. Po lytinių santykių taip pat reikėtų nusiprausti.
- Tinkamai prižiūrėkite plaukus. Tankūs plaukai esantys bikinio zonoje sulaiko prakaitą.
- Mėnesinių metu keiskite įklotus kuo dažniau. Neleiskite kauptis kraujui ir išskyroms. Mėnesinių metu makšties nereikėtų plauti daugiau kaip 2-3 kartus per dieną.
- Sveikiausia yra nešioti medvilninį apatinį trikotažą,- jis leidžia odai kvėpuoti.
- Rinkitės specialiai makšties priežiūrai skirtas higienos priemones, jeigu jus vargina pagausėjusios išskyros. Jums asmeniškai tinkamą priemonę gali parinkti ir jūsų gydytojas. Atminkite, jog išskyros iš makšties yra normalus reiškinys, todėl ypatingų priemonių joms sustabdyti imtis nereikia.
Šiaip prausiantis reikėtų naudoti ne kokį muilą, nes tai išvis netinkama priemonė prausti intymią vietelę, o intymios higienos prausiklį. Apskritai, geriau negailėti, ir nusipirkti gerą prausiklį, kuris ir pH tinkamą palaiko, ir makšties mikroflorą padeda atstatyti. Jau seniai naudoju Floragyn, rekomendavo ginekologė, ir bėdų dėl visokių smulkių „intymių negalavimų“ nebeliko, o atrodo – kas čia tokio, pakeičiau tik prausiklį. Bet produktas geras, turi atitinkamą poveikį už savo kainą.