Sinonimai – adenovirusų greita kultūra, Shell vial culture
Tyrimo reikšmė
Adenovirusai pirmą kartą buvo išskirti 1954 metais iš tonzilių ir adenoidų. Virusas taip pat gali infekuoti šlapimo pūslės, akių junginės, nosiaryklės, plaučių, žarnyno, skrandžio audinių ląsteles. Šiai dienai yra žinoma apie 50 adenovirusų tipų. Adenovirusai plinta oro lašelinių būdu. Užsikrečiama žmonių susitelkimo vietose – mokyklose, vaikų darželiuose, miesto transporto priemonėse. Kultūra auga – 1–14 dienų. Be kultūros, adenovirusams identifikuoti gali būti taikoma serologinis ir PGR (polimerazės grandininė reakcija, PCR) tyrimai.
Verta žinoti
Adenovirusai išlieka gyvybingi juos transportuojant standartinėje virusams skirtoje terpėje ( įskaitant medžiagą paimtą iš nosiaryklės, išangės, ragenos, šlapimo ir nefiksuotos biopsinės medžiagos). Virusus nustatyti tuo lengviau kuo kultūra yra paimama anksčiau. Paimta kultūra turėtų būti tuoj pat užšaldoma ir tuoja pat siunčiama į laboratoriją. Sunkiau yra išauginti 40 ir 41 viruso štamus.
Serologinis tyrimas
Beveik pusei 4 metų amžiaus sulaukusių vaikų yra nustatomi teigiami adenovirusų antikūnių titrai. Todėl serologinis tyrimas gali būti naudingas tik ūmaus susirgimo metu- klinikos sąlygomis. Nutarus tirti viruso serologiją, tyrimas turi būti paimtas kuo anksčiau ir po to pakartotas po 2-4 savaičių.Titro padidėjimas 4 kartus turi diagnostinę vertę.
Antigenų nustatymas
Atliekamas netiesioginis audinių imunofluorescentinis tyrimas.
PGR (PCR) tyrimasTiriama medžiaga iš kvėpavimo takų, audinių, šlapimas, kraujas. Identifikuojamas adenovirusas.
Serotipavimas
Klinikinėje praktikoje nenaudojamas tyrimas. Išimtinais naudojamas epidemiologiniams tyrimams .
NormaKultūra neauga.
Pasiruošimas tyrimuiPasiruošimas nereikalingas. Badauti nereikia.
Tyrimo atlikimo tvarka
Tiriamoji medžiaga – šlapimas, išmatos, nosiaryklės sekretas, akių junginės eksudatas, likvoras. Tiriamoji medžiaga dedama į sterilią transportinę terpę ir kuo skubiau siunčiama į laboratoriją.