Adiponektinas

Tyrimo pavadinimas – Adiponektinas

Sinonimai –Adiponectin, FADIP

Tyrimo reikšmė

Adiponektinas yra labai svarbus baltymas. Jis veikia kraujagyslių sienelių regeneraciją,  dalyvauja lipidų apykaitoje, insulino apykaitoje. Šis tyrimas yra svarbus 2 tipo cukraligės, širdies ir kraujagyslių ligų, metabolinio sindromo diagnostikai.  Adiponektinas yra panašus į kolageną, tačiau jį gamina riebalinis audinys. Kraujyje jo yra palyginti daug – sudaro maždaug 0,01% visų plazmos baltymų. Tyrimas taip pat naudingas parenkant cholesterolį mažinančius preparatus. Jeigu adiponektino koncentracija didėja tai yra gerai suderinto gydymo požymis.

Kuo labiau asmuo nutukęs, tuo mažiau jo kraujyje randama adiponektino.Reikia taip pat atsižvelgti į tai, jog vertinant adiponektino „normą“ kraujyje ir jo pokyčius per tam tikrą laiką, yra būtina atsižvelgti į kūno masės indeksą (KMI).

Jeigu sergant antrojo tipo diabetu, adiponektino kiekis sumažėja, tai tokiam asmeniui labai padidėja koronarinės širdies ligos rizika. Sumažėjus adiponektino kiekiui, stipriai komplikuojasi koronarinės širdies ligos eiga net ir nesant nutukimo požymių (esant normaliam KMI).

Verta žinoti

Kuo labiau asmuo nutukęs, tuo mažiau jo kraujyje adiponektino.

Yra įrodyta, jog adiponektinas stabdo aterosklerozės, diabeto, hipertenzinės ligos vystymąsi. Taip pat yra iš dalies įrodytas ir šio baltymo uždegimą slopinantis poveikis bei jo poveikis navikams. Šiai dienai yra manoma, kad nutukusių asmenų polinkis sirgti ateroskleroze ir koronarinės širdies liga yra susiję būtent su adiponektino koncentracijos kraujyje sumažėjimu.Sumažėjęs adiponektino kiekis proporcinas padidėjysiam KMI rodikliui.

Kraujyje sumažėjus adiponektino, vystosi rezistencija insulinui.

Saikingai vartojant alkoholį adiponektino koncentracija didėja ir šiek tiek stabdomas aterosklerozės vystymasis.
Parenkant cholesterolį mažinančius preparatus (pvz., statinus), rekomenduojama periodiškai tirti adiponektino koncentraciją. Jos didėjimas – gerai suderinto gydymo požymis.

Pažeidus kraujagyslės sienelę (pvz., stentuojant), pažeidimo vietoje per keletą dienų susikaupia labai daug adiponektino, todėl manoma, jog jis  būtinas kraujagyslių gijimo procesams.

Norma

Moterys

 KMI  < 25 –  5–37 mcg/ml
 KMI  25–30 KMI-  5–28 mcg/ml
 KMI  > 30 KMI 4–22 mcg/ml

Vyrai

[ KMI < 25 KMI) 4–26 mcg/ml
 KMI  25–30 KMI) 4–20 mcg/ml
 KMI  > 30 KMI) 2–20 mcg/ml

Pasiruošimas tyrimui

Prieš atliekant tyrimą būtina atvykti nevalgius 12 valandų.

Tyrimo atlikimo tvarka

Imama 7 ml kraujo į raudonu dangteliu užsuktą mėgintuvėlį. Mėgintuvėlis su geliu tyrimui nevartotinas.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *