AMF tyrimas

Tyrimo pavadinimas – AMF tyrimas

Sinonimai – AMF, AMF ciklinis, cAMF, nefrogeninis AMF, Adenozinmonofosfatas ciklinis plazmoje ir šlapime,Cyclic AMP, Cyclic Amp, Urinary Excretion,  Adenosine, 5′ Monophosphate, Cyclic AMP – 8771, AMP –  8771, C AMP –  8771, Cyclic AMP Excretion –  8771, Urinary Cyclic AMP – 8771

Tyrimo reikšmė

Tyrimas yra naudojamas hiperkalcemijos diferencinei diagnostikai, taip pat gali būti skiriamas kaip papildomas tyrimas tiriant PTH , ypač jeigu yra rezistencija gydymui parathormonu ( esant pseudohipoparatiroidizmui).

Siekiant įvertinti cAMF koncentraciją kraujas ir šlapimas turi būti tiriami kartu. Papildomai dar reikia nustatyti kreatinino kiekį serume ir šlapime.

Verta žinoti

Parathormonas tiesiogiai veikia inkstų tubules. To pasėkoje cAMF patenka į šlapimą. Taigi cAMF kiekis šlapime gali būti vertinamas kaip netiesioginis parathormono aktyvumo matas. Jeigu yra I tipo pseudohipoparatirozė (paveldima autosominiu dominantiniu būdu), tai kalcio kiekis serume sumažėja, o PTH ir fosforo koncentracija padidėja. Šio I tipo pseudohipoparatirozė pasireiškia inkstų tubinio atsako į PTH nepakankamumu ir cAMF padidėjimu kraujyje ir šlapime. Jeigu yra II tipo pseudohipoparatirozė (taip pat paveldima autosominiu dominantiniu  būdu), tada būna normali reakcija į cAMF – jo koncentracija nekinta.

Norma

Plazma

 moterys : 12–23 nmol/l
 vyrai 14–28 nmol/l

 arba  1.3-3.7 nmol/dl glomerulo filtrato

 Šlapimas :215–520 mmol/mol kreat.

Pasiruošimas tyrimui

Pasiruošimas nereikalingas. Badauti nereikia. Prieš šį tyrimą ligoniui neturėtų būti atliekamas radioizotopinis skenavimas.

Tyrimo atlikimo tvarka

Imama 7 ml kraujo į raudonu dangteliu užsuktą mėgintuvėlį. Taip pat paimamas šlapimo tyrimas ( atsitiktinis šlapimo tyrimas).

Tyrimo rezultatų vertinimas

Šlapimo ciklinė AMF yra padidėjusi 85% esant hiperparatiroidizmui ir maždaug  50%  kai yra hiperkalcemija dėl piktybinio proceso.

Tyrimo rezultatus įtakojantys veiksniai

Paraskydinių liaukų slopinimo atveju  (hipoparatiroidizmas) nebus sumažinta  AMF ekskrecija iki subnormalių verčių.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *