Baltymas

Tyrimo pavadinimas – Bendras baltymas

Sinonimai – bendras baltymas, serumo baltymai, TP, Total protein, Protein, Total, Serum

Tyrimo reikšmė

Bendras kraujo baltymo tyrimas yra atliekamas vertinant ligonio mitybos būklę ir edemaų kilmę. Neretai atliekamas kaip vienas iš ligonio būklę vertinančių tyrimų. Jis taip pat atliekamas tiriant sergančiuosius kepenų, inkstų, kaulų čiulpų ligomis bei esant mitybos sutrikimams.

Verta žinoti

Serumo baltymų koncentracija priklauso nuo albuminų ir globulinų sintezės ir jų skilimo. Baltymai kraujyje transporto, detoksikacijos ir imuninę funkcijas. Iš baltymų yra sudaryti hormonai, fermentai, medžiagų apykaitą reguliuojančios medžiagos. Esant uždegimo reiškiniams, albumino koncentracija truputį sumažėja, tačiau kartu didėja globulinų koncentracijai. Šiuo atveju bendro baltymo koncentracija kraujo serume gali ir nepasikeisti.

Norma

 Suaugusieji  :64–83 g/l
 Naujagimiai : 46–70 g/l
 Hospitalizuoti   60-78 g/l

Pasiruošimas tyrimui

Pasiruošimas nereikalingas. Badauti nereikia.

Tyrimo atlikimo tvarka

Imama 7 ml kraujo į raudonu dangteliu užsuktą mėgintuvėlį.

Tyrimo rezultatų vertinimas

 Padidėjęs baltymo kiekis yra nustatomas kai yra šie susirgimai ir būklės 

Lengvo laipsnio hiperproteinemija gali būti esant specifinių baltymų koncentracijos padidėjimui ( tais atvejais, kai normaliai ši baltymų frakcija yra nedidelė)- pvz. sergant infekciniais susirgimais, esant toli pažengusiems kepenų susirgimams.

Vidutinio ir sunkaus laipsnio hiperproteinemija būdinga piktybinėms paraproteinemijoms, dauginei mielomai. Šiuo atveju reikia atlikti baltymų elektroforezės tyrimą

 Sumažėjęs baltymo kiekis yra nustatomas kai yra šie susirgimai ir būklės 

Hipoproteinemija gali atsirasti sumažėjus baltymų gamybai (hipogamaglobulinemijos metu),  taip pat kai yra padidėjęs baltymų praradimas ( enteropatijos, nefrozinis sindromas). Šiuo atveju taip pat būtina atlikti kraujo ir šlapimo baltymų elektroforezės tyrimą.

Tyrimo rezultatus įtakojantys veiksniai

Bendro baltymo koncentracija gali būti mažesnė net 0.4 to 0.8 mg/dl jeigu tyrimas yra paimamas gulinčiam pacientui.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *