Baltymas likvore

Tyrimo pavadinimas – Baltymas likvore

Sinonimai – likvoro baltymas, cerebrospinalinio skysčio baltymas, CSF, Protein, Total, Spinal Fluid,TPSF

Tyrimo reikšmė

Tyrimas yra naudingas nustatant padidėjusį pralaidumą per smegenų- kraujo barjerą.  Jis taip pat naudingas nustatant intratekalinę imunoglobulinų gamybą. Siekiant įvertinti intratekalinę baltymų gamybą, kartu yra būtina atlikti ir kraujo serumo baltymų tyrimą.

Kokybinė baltymo sudėtis likvore yra panaši į serumo baltymų sudėtį.Tačiau likvore yra procentiškai daugiau prealbumino. Taip pat absoliuti baltymo koncentracija likvore yra daug mažesnė negu serume ( maždaug ~15 kartų).

Albuminų ir globulinų santykis suaugusiųjų likvore būna 2:1. Tačiau pirmaisiais gyvenimo metais albuminų ir globulinų santykis likvore būna 1:1.

Kartais, ne tik nustatant ryškų baltymo koncentracijos padidėjimą, bet ir esant baltymo koncentracijai ties viršutine normos riba (0,40–0,60g/l), galima įtarti patologiją. Kartais gali atsitikti, kad baltymas padidėjo dėl likvoro paėmimo momentu patekusio į jį kraujo priemaišos. Kraujo priemaišas taip pat galima įvertinti, jeigu kartu yra nustatomas eritrocitų skaičius likovore bei kraujyje. Jeigu baltymo koncentracijos padidėjimas likvore yra proporcingas eritrocitų skaičiaus padidėjimui likvore, galima įtarti, kad mėginys paėmimo metu buvo užterštas periferinio kraujo priemaiša. Jeigu iš tikrųjų likvoro pavyzdys gavo trauminę kraujo priemaišą pavyzdžio surinkimo momentu, šie eritrocitai laboratorijoje yra lengvai atskiriami centrifuguojant. Ši taisyklė tačiau nėra absoliuti.

Verta žinoti

Ligoniai, kuriems randama padidėjusi likvoro baltymo koncentracija, turėtų būti toliau tiriami iš tos pačios likvoro porcijos nustatant kitus rodiklius (IgG oligoklonines juostas, IgG/albuminų indeksą ir t.t.).

Oligokloninės IgG juostos likvore yra išsėtinės sklerozės požymis.

Norint atlikti likvoro baltymų elektroforezę, jį  reikia koncentruoti.

Jeigu likvoro yra nedaug, diagnozuojant meningitą reikėtų nustatyti rodiklių prioritetus: 1) pasėlis; 2) tepinėlis, dažytas Gramo būdu; 3) citozė; 4) baltymo ir gliukozės koncentracijų nustatymas.

Norma

 Suaugusieji  – 0,15–0,60 g/l,  0-35 mg/dl

Vaikai

 iki 1 mėn . 0,15–1,50 g/l
 1–6 mėn . 0,15–1,00 g/l

Pasiruošimas tyrimui

Pasiruošimas nereikalingas. Badauti nereikia.

Tyrimo atlikimo tvarka

Atliekama juosmeninė punkcija. Likvorui surinkti imamas sterilus indelis be priedų. Jeigu likvore yra kraujo priemaišų, tyrimo rezultatai nėra tikslūs ir mėginys gali būti atmestas. Mėginys turi būti paimtas prieš atliekant smegenų kontrastinius tyrimus.

Tyrimo rezultatų vertinimas

 Padidėjęs baltymų kiekis likvore yra nustatomas kai yra šie susirgimai ir būklės 

Bakterinis meningitas
Uždegiminiai smegenų susirgimai
Augliai
Hemoragijos

 Smegenų barjero pralaidumas didėja 

kai padidėja spaudimas kaukolės dėžėje. Taip būna kai yra

Smegenų auglys
Hemoragijos į smegenis
Trauminiai smegenų pažeidimai
Uždegimai:
—Meningitas
—Encefalitas
—Poliomielitas

 Intratekalinė imunoglobulinų sintezė stebima 

Sergant demielinizuojančiomis CNS ligomis, ypač išsėtine skleroze
Lėtinio meningoencefalito atveju
Poūmio sklerozuojančio panencefalito metu
Guillian-Barre sindromo metu

Tyrimo rezultatus įtakojantys veiksniai

Tyrimą reikėtų imti pacientui esant gulimoje padėtyje. Pacientui esant vertikalioje padėtyje nustatytų baltymų kiekis gali būti padidėjęs.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *