Slaptojo kraujavimo tyrimas

Tyrimo pavadinimas – Slaptojo kraujavimo tyrimas

Sinonimai – iFOB Reakcija slaptam kraujavimui, benzidino reakcija išmatose, Guaiac, Heme-derived porphyrin fluorescence-stool, albumino fekalinis testas, Occult blood stool, Stool for Occult Blood (Fecal Occult Blood Test [FOBT], Fecal Immunochemical Test [FIT])

Tyrimo reikšmė

Slapto kraujavimo nustatymas yra atliekamas įtarus  storojo žarnyno piktybinius navikus ir adenomas. Šis tyrimas taip pat atliekamas aiškinantis mažakraujystės priežastis yra gali būti teigiamas esant kraujavimui iš dvylikapirštės žarnos opos.

Storojo žarnyno augliai išsivysčiusios šalyse yra antroji mirtingumo priežastis  tarp visų piktybinių navikų sukeltų mirties priežasčių. Nuo 50-ties metų šį tyrimą tikslinga atlikti kasmet, net jei ir nėra jokių klinikinių simptomų ar nusiskundimų. Jeigu yra buvę storosios žarnos vėžio atvejų giminėje, iFOB gali būti skiriamas profilaktiškai ir jaunesniame amžiuje.

Kraujavimas iš virškinamojo trakto gali atsirasti vartojant kai kuriuos vaistus, esant dvylikapirštės žarnos opaligei. Šiuo atveju išmatoms būdinga juoda spalva. Jeigu kraujuoja iš apatinio virškinamojo trakto aukšto ( pvz.: iš hemoroidinių mazgų), išmatose bus matomi šviežio kraujo pėdsakai.  Slaptojo kraujavimo tyrimas gali būti teigiamas kai per dieną yra prarandama 5 ml ir daugkio kraujo. Tačiau svarbiausia jo reikšmė- ankstyvoji storžarnių vėžio diagnostikai. Anksti diagnozavus storžarnių vėžį galima prailginti paciento gyvenimo laiką. Kraujavimui iš žarnyno nustatyti tyrimamas istoriškai buvo atliekami 3 rūšių tyrimai: 1) benzidino tyriams (guaiac metodu); 2) hemo (porfirino nustatymas); 3) imunologiniai (hemoglobino arba albumino nustatymas). Kraują išmatose šiai dienai dažniausiai nustato atliekant FOBT ( slaptojo kraujavimo tyrimas)  ir FIT (imunocheminis tyrimas ) tyrimus bei atlikti DNR markerių tyrimus.

Šiai dienai yra dvi populiariausios kraujo nustatymo išmatose metodikos. Viena metodika- guiac tyrimas, o kitu tyrimu yra nustatomas žmogaus hemoglobino tyrimas. Guiac tyrimas nustato hemoperoksidazės aktyvumą ir gali būti klaidingai teigiamas vartojant kai kuriuos vaistus ar maisto produktus. FIT tyrimas yra jautrus tik žmogaus hemoglobinui, todėl jo neveiks vaistų ar maisto produkto vartojimas. Praktikoje pirmiausia kaip skriningo tyrimas  yra atliekamas  FOBT tyrimas, tačiau Amerikos Vėžio Draugija teigia, jog imunocheminiai tyrimo metodai yra draugiškesni pacientui ir yra jautresni bei specifiškesni.

Verta žinoti

Dalis slapto kraujavimo tyrimų gali būti neigiami net ir sergant storžarnių vėžiu. Jie tampa teigiami kai auglys yra didesnis nei 2 cm. Be to ne visada pacientai būna gerai paruošti šiam tyrimai ar neteisingai surinktas tyrimas.  Jeigu gautas teigiamas rezultatas, toliau būtina tirti dėl ko yra šis kraujavimas.

Norma

 Kokybinis tyrimas  Tyrimas neigiamas.
 Kiekybiniai tyrimas  0–4 mg/g

Bent trys vienas po kito atlikti slapto kraujavimo tyrimai turi būti neigiami, kad galima būtų patvirtinti neigiamą tyrimą slaptam kraujavimui nustatyti.

Pasiruošimas tyrimui

Pasiruošimas nereikalingas. Badauti nereikia.

Guiac metodu atliekamam FOBT tyrimui pacientas turi pasiruošti. 24-48 valandas prieš tyrimą negalima valgyti dideliu peroksidazės aktyvumu pasižyminčių maisto produktų ( burokėlių, brokolių, kantalupės meliono, kalafiorų, krienų, artišokų, grybų, pastarnokų,ropių, ridikų, ridikėlių, obuolių, apelsinių, bananų, melionų, vynuogių).
Aspirino ir nesteroidinių priešudžegiminių preparatų vartojimą yra būtina nutraukti 2 dienas prieš numatomą tyrimą.

Senesnėse rekomendacijose  rekomenduojama net  5 dienos iki tyrimo paėmimo nevartoti vitamino C, aspirino ir kitų nesteroidinių nuskausminančių preparatų, nevalgyti mėsos ir peroksidazės aktyvumu pasižyminčių maisto produktų, taip pat nevartoti alkoholio, cimetidino, halogenų turinčių vaistų bei steroidinių vaistų.

Tyrimo atlikimo tvarka

Tyrimui guiac metodu

Nedidelė išmatų mėginio dalis medine mentele  užtepama ant komercinės diagnostinės plokštelės. Plokštelė uždengiama ir užrdaroma į vokelį. Pacientas turi atnešti vokelį ištyrimui sekančio vizito pas gydytoją metu. Namuose imami 3 mėginėliai. Geriausia kad jie būtų iš skirtingų peristaltinių porcijų. Mėginėlius yra būtina ištirti per 14 dienų.

Jeigu tyrimas atliekamas laboratorijoje ant išmatomis pažymėtų laukelių užlašinami 2 specialaus tyrimo lašai. Laukiama 30-120 sekundžių ir po to matomi rezultatai – jeigu yra kraujo pakinta mėginėlio spalva į mėlyną.

Tyrimo rezultatų vertinimas

 Teigiamas tyrimas slaptam kraujavimui nustatyti gali būti kai yra šie susirgimai ir būklės 

Išangės įplėša
Storžarnių polipas
Diafragmos išvarža
Divertikulitas
Stemplės venų  varikozės
Ezofagitas
Gastritas
Virškinamojo trakto vėžys (skrandžio, storžarnių)
Virškinamojo trakto trauma, įskaitanti ir virškinamojo trakto operacijas
Hemoroidai
Uždegiminė storžarnių liga ( Krono liga, opinis kolitas )
Peptinė opa

Tyrimo rezultatus įtakojantys veiksniai

 1. Klaidingai teigiami  tyrimo rezultatai 

( atliekant tyrimą guiac metodu) gali būti valgant dideliu peroksidazės aktyvumu pasižyminčius maisto produktus:

burokėlių,
brokolių,
kantalupės meliono,
kalafiorų,
krienų,
artišokų,
grybų,
pastarnokų,
ropių,
ridikų,
ridikėlių,
obuolių,
apelsinių,
bananų,
melionų,
vynuogių vartojimas.

 2. Klaidingai teigiami tyrimo rezultatai 

( atliekant tyrimą guiac metodu) gali būti vartojant šiuos vaistus

aspiriną,
boro rūgštį,
kolchiciną,
jodo preparatus,
geležies preparatus,
nesteroidinius priešuždegiminius preparatus,
kalį,
rezerpiną,
salicilatus,
steroidus,
tiazidinius diuretikus

3. Klaidingai teigiami tyrimo rezultatai gali būti tuomet, jeigu medžiagoje yra pašalinio kraujo (pvz, jo yra šlapime arba jis pateko mėnesinių metu).

4.Klaidingai teigiami tyrimo rezultatai gali būti, jeigu į tiriamą medžiagą patenka chloro turinčių sanitarinių tualeto valymo komponentų.

5. Klaidingai neigiami tyrimo rezultatai ( atliekant tyrimą guiac metodu) gali būti jeigu yra vartojami vitamino C preparatai.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *