Astigmatizmas

Astigmatizmas 

Astigmatizmas, – tai yra įgimta  būklė, kai šviesos spinduliai nefokusuojami į tinklainę. Šviesos spinduliai šiuo atveju netolygiai pasiskirsto tam tikrame tinklainės plote. Iš esmės tai  refrakcinė akių yda, kai skirtingose akies vietose yra skirtinga dioptrinė galia. Dėl šios ydos sumažėja regos aštrumas ir asmuo mato šiek tiek išsiliejusį vaizdą.

Astigmatizmo priežastis- yra ragenos ir lęšiuko kreivumo pokyčiai. Normos atveju šviesos spinduliai yra fokusuojami viename tinklainės taške, todėl matomas objektas yra ryškus. Esant astigmatizmui lęšiukas arba ragena yra iškrepti, ir dėl to į akį patekę šviesos spinduliai susikerta ne viename taške, o tiesiog pasiskirsto tinklainėje. Todėl matomas vaizdas yra neryškus.

Kodėl vystosi astigmatizmas, nėra išsiaiškinta. Manoma , kad tši yda yra paveldima šeimoje, nes klinikoje neretai pasitaiko šeiminio astigmatizmo atvejų.

Manoma, kad visiems žmonėms būdingas nedidelis astigmatizmas, nes tobulos formos ragenos ir lęšiuko būti negali. Laikoma, kad maždaug vienas šeštadalis žmonijos kenčia nuo šio regėjimo sutrikimo.

Priežastys

Astigmatizmas gali būti paveldėtas ir įgytas. Įgytas astigmatizmas vystosi dėl padidėjusio akispūdžio, taip  pat gali išsivystyti po akies traumos, akių operacijų ar ilgai varginant akis, kai atsiranda lėtinis akių raumenų nuovargis ( pvz: dėl neteisingų darbo su kompiuteriu įpročių).

Klinika

– Matomas  vaizdas yra neryškus,
– Matomas vaizdas gali būti išsiliejęs ar ,,kaip ištampytas“,
– Vaizdas iš arti matomas neryškiai
– Vaizdas iš toli matomas neryškiai
– Prisimerkiama žvelgiant į tolimus ar artimus į objektus
– Galvos skausmai ( gali būti net migreniniai)
– Galvos svaigimas
– Vokų kraštų uždegimas
-Akys greitai pavargsta

 

Pagal tai kaip yra fokusuojamas vaizdas ir iškreipiami šviesos spinduliai tinklainėje, astigmatizmas gali būti kelių rūšių. Jo išreikštumo laipsnis taip pat priklauso nuo skirtumo tarp priekinio ir užpakalinio akies fokusavimo židinių. Kuo fokusinė linija tarp šių židinių yra ilgesnė, tuo regėjimo aštrumas bus žemesnis.  Vaizdas gali būti matomas įvairiai- išsiliejęs kaip per rūką, gali būti blogiau matomas vaizdas iš arti arba iš toli, arba pakitimai gali būti mišrūs. Dažniausiai astigmatizmo priežastis yra ragenos pokyčiai.

Diagnostikos principai

Astigmatizmą diagnozuoja gydytojas oftalmologas. Tiriamas regėjimo aštrumas, taip pat keratometru turi būti matuojamas ragenos išgaubtumas. Neretai yra sudaromas ragenos žemėlapis. Taip pat tiriama tinklainė ir retinoskopu yra įvertinama kaip vaizdas yra fokusuojamas joje.

Gydymo principai

Astigmatizmas dažniausiai yra  koreguojamas nešiojant  akinius arba kontaktines linzes. Tačiau neretai yra taikomas ir chirurginis astigmatizmo gydymas lazeriu.

Astigmatizmo gydymui yra specialūs  naudojami cilindriniai akiniai, atstatantys vieną ar kitą regos ašį, ir tuo pačiu koreguojantys trumparegystę arba toliaregystę.

Kontaktiniai lęšiai kiekvienu atveju yra parenkami individualiai. Jie gali būti  minkšti, kieti, bifokaliniai ar prailginto nešiojimo.

Keratoplastika yra chirurginis astigmatizmo gydymo metodas. Šis gydymo metodas naudojamas  esant netaisyklingam astigmatizmui, kurio koreguoti lęšiais neįmanoma. Operacijos metu yra siekiama išlyginti ragenos paviršių, kad spindulių pluoštas kuo taisyklingiau būtų laužiamas tinklainėje. Paprastai tokios operacijos atliekamos naudojant specialius lazerius.

 

Profilaktika

 

Nevarginti akių. Vaikams laiku profilaktiškai patikrinti sveikatą ir regėjimą.

 

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *