Kava, arbata…kofeinas

Kava, arbata…kofeinas – arba tai ką jūs norėjote žinoti apie kofeiną  Kava, arbata, kofeinas

Žemiau pateikiami įdomesni faktai apie kofeiną, kuris yra kavos, arbatos, šokolado ir nereto stimuliuojančiojo gėrimo veiklioji medžiaga. Mes dažnai apie jį kalbame,  tačiau ne visada žinome koks iš tikrųjų jo poveikis mums.

 1. Jūsų rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis padidėja 60%  jeigu kasdien išgeriate  2-5 puodelius kavos. Jeigu jūs kasdien išgeriate po 6 puodelius kavos , rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis padidėja 120%.
 2. Kofeinas priverčia organizmo ląsteles išskirti į kraujotaką  riebalines rūgštis- trigliceridus. Jis taip pat menkina jūsų organizmo sugebėjimą reaguoti į stresą. Jeigu jūs suvartosite daugiau kaip 300 mg kofeino per parą, jūsų nervų sistemai gresia pervargimas dėl padidėjusio dirglumo, kuris pasireikš nemiga, nervingumu, viduriavimais ir padažnėjusiu širdies ritmu.
 3. Jeigu esate įpratęs išgerti bent 2 puodelius kavos ar arbatos per dieną, staiga nutraukus jos vartojimą 3-5 dienas jus gali varginti galvos skausmai, pykinimas ir bloga nuotaika.
 4. Maltoje kavoje yra 2 kartus daugiau kofeino nei tirpioje. Sveikiausiu kavos paruošimo būdu laikomas  kavos užvirinimas puode. Kad į kavą nepatektų cheminių medžiagų , kavos filtravimui naudokite tik rudos spalvos nebalintą popierių, kuris nėra chemiškai išbalintas.
 5. Išgėrus puodelį kavos, joje esantis kofeinas pradės veikti per pusvalandį ir jo veikimo trukmė tęsis apie 6 valandas.
 6. 2 puodeliai kavos pakels jūsų skrandžio rūgštingumą bent vienai valandai. Tačiau kavos gėrėjai gali pasiguosti, jog geriančiųjų kavą skrandžio opos gyja greičiau.
 7. 1 puodelis kavos  tikrai pakels jūsų kraujospūdį.
 8. Manoma , kad kavos vartojimas skatina krūties fibroadenomos vystymąsi.
 9. Kofeinas slopina cinko įsisavinimą, dėl ko vyrams gali sutrikti prostatos veikla ir vystytis impotencija.
 10. Kofeinas esantis gėrimuose džiovina jūsų odą ir stiprina troškulio jausmą.
 11. Polifenoliai esantys kavoje bei taninai aptinkami arbatoje taip pat  slopina geležies įsisavinimą. Išgėrus puodelį kavos su mėsainiu, geležies bus įsisavinama 40 % mažiau. Jos įsisavinimas sumažės 60% jeigu vietoj kavos mėsainį užgersite arbata.
 12. Jeigu esate nėščia visas  kofeino kiekis esantis   kavos puodelyje ar tonizuojančiame gėrime  tiesiogiai per placentą pateks į vaisiaus kraujotaką ir veiks jūsų būsimą vaikelį.
 13. Pravartu žinoti, jog dėl to, jog vaisiaus kepenys dar nefiltruoja toksinių medžiagų, todėl  vaisiaus kraujyje kofeino bus daugiai nei mamos ir jis užsilaikys ilgesnį laiką. Kofeinas taip pat veiks jūsų antinksčius, padidindamas streso hormono epinefrino išskyrimą, dėl ko gali susilpnėti vaisiaus aprūpinimas deguonimi. Tyrimais įrodyta, jog  išgeriant daugiau nei 6 kavos puodelius ar jos ekvivalento per dieną, padedėja persileidimų ir priešlaikinių gimdymų tikimybė .
 14.  Šiuo metu manoma, jog saugus  išgeriamos kavos kiekis per dieną nėštumo metu turi būti mažesnis nei 2 puodeliai arba 200 mg .
 15. Jeigu geriate kavą ar arbatą iš polistireno puodelio, niekada į ją nemeskite citrinos skiltelės. Šis junginys privers iš puodelyje esančio polistireno išskirti kancerogenines medžiagas tiesiog į jūsų gėrimą.
 16. Saugus kofeino kiekis 10 metų vaikui neturi viršyti 75 mg per dieną. Jaunesniems nei 10 metų vaikams kofeino turinčių gėrimų gerti nereikėtų.
 17. Kava be kofeino gaminama naudojant tokius chemikalus kaip trichloretilenas ir etileno chloridas – sukeliančius vėžį laboratoriniams gyvūnams. Nuo 1981 metų jos gamybai pradėtas naudoti etilacetatas, kurio garai pažeidžia laboratorinių gyvūnų plaučius, kepenis ir širdį. Sveikiausias šios kavos gamybos būdas yra naudojant „Šveicariško vandens“ sistemą ir taikomas Belgijoje ir Šveicarijoje. Ant kavos pakuotės turi  būti pažymėtas būdas, taikytas tokios  kavos gamybai.
 18. Atminkite, jog kai kurių skausmą malšinančių ir karščiavimą mažinančių vaistų sudėtyje taip pat yra kofeino.
Kofeino kiekis maisto produktuose ir gėrimuose
 • 1 puodelis kavos be kofeino –                2 -7 mg
 • 1 puodelis tirpios kavos be kofeino  –  3 mg
 • 1 tirpios kavos puodelis –                      66 -112 mg
 • 1 espresso puodelis-                                190-270 mg
 • 1 plikytos kavos puodelis-                      178- 200 mg
 • 1 skardinė Pepsi kolos-                           35 mg
 • 1 skardinė Koka kolos-                            45mg-58 mg
 • 1skardinė  Dietinės Koka kolos             44 mg
 • 1skardinė „Red Bull“ gėrimo                  83 mg
 • 1 skardinė „Monster energy“ gėrimo 92 mg
 • 1 maišelis juodosios arbatos(5min)-   32-78 mg
 • 1 maišelis Oolong arbatos(5min)  –     45 mg
 • 1 puodelis šaltosios arbatos                 36 mg
 • 1puodelis arbatos be kofeino-             8-16 mg
 • 1 puodelis tirpios arbatos-                   20-34 mg
 • 1 puodelis kakavos –                                10 mg
 • Pieniškas šokoladas (24g)-                   5-6 mg
 • Šokoladas (24g)-                                      20-35 mg
 • Juodasis šokoladas(24g)-                     20 mg
Kaip paruošti gerą kavą
 • Jūsų kava bus aromatingesnė, jei prieš ją plikydami įbersite į maltą kavą žiupsnelį druskos .
 • Suplėkusių  kavos pupelių  kvapą pagerinsite įmaišydami į ją  žiupsnelį trupinto kiaušinio lukšto

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *