Kofermentas Q10- kas tai yra?
Kofermentas Q10 nėra vitaminas. Ši medžiaga yra panaši į vitaminą ir gaminama visuose mūsų organizmo audiniuose.
Kam reikalingas kofermentas Q10?Q10 dalyvauja ląstelės energijos gamyboje. Trūkstant šio kofermento sutrinka pagrindinės mūsų ląstelių energetinės medžiagos ATF gamyba, dėl ko ypač nusilpsta daugiausia dirbančio širdies raumens ląstelės. Širdies ritmas tampa nereguliariu ir sulėtėja. Taip jau yra, kad didžioji šio fermento dalis yra kaupiama būtent širdies raumenyje. Tačiau dideli jo kiekiai aptinkami kepenų, inkstų ir kasos ląstelėse.
Šis kofermentas padeda atsipalaiduoti kraujagyslių sienelėms, dėl ko sumažėja arterinis kraujospūdis. Jis padeda kamuojamiems lėtinio nuovargio ir kenčiantiems nuo pastovių stresų.
Q10 žinomas kaip antioksidantas, dėl ko manoma, kad jo vartojimas gali sumažinti riziką susirgti vėžiu bei kraujagyslių ateroskleroze. Jis saugo mūsų ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, stabdo cholesterolio oksidavimą ir tuo būdu mažina aterosklerozės vystymąsi. Manoma, jog jis taip pat stiprina mūsų organizmo imuninę sistemą bei padeda išvengti kai kurių vėžio formų o taip pat mažina navikų atsinaujinimo tikimybę.
Šis kofermentas pagerina širdies raumens funkciją, ypač kai sergama širdies nepakankamumu, yra nustatyas nereguliarus širdies ritmas, padidėjęs kraujospūdis.
Jis taip pat yra svarbus angliavandenių apykaiai, nes padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, todėl tinka sergant cukriniu diabetu.
Esant kofermento Q10 trūkumui sutrinka širdies ritmas, vystosi lėtinio širdies nepakankamumo požymiai, vargina krūtinės angina.
Kokiuose maisto produktuose yra kofermento Q10?- Daugiausia šio fermento bus riebioje mėsoje ir organų mėsoje – širdyje, kepenyse, inkstuose.
- Q10 rasite ir jautienoje
- Riebioje žuvyje- sardinėse ir skumbrėje.
Nedideli jo kiekiai aptinkami ir augaliniame maiste
- Špinatuose
- Brokoliuose
- Kalafioruose
- Žemės riešutuose
- Sojos pupelėse
Prieš pradedant vartoti bet kokį preparatą , būtina apie tai pasitarti su savo gydančių gydytoju. Čia pateikiamos preparato dozės skiriamos tik susipažinimui. Jums tinkamą vaistą turi parinkti tik gydytojas.
- Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai taikomos dozės sveikiems žmonėms svyruoja tarp 25 ir 100 mg.
- Varginamiems širdies ir kraujagyslių ligų rekomenduojama suvartoti nuo 300 iki 450 mg kofermento Q10 kasdien.
Kofermentas Q10 geriausiai pasisavinamas vartojant jų su maistu.
Verta paminėti, jog kofermento Q10 veikimo rezultatų siekiant pagerinti sportinius rezultatus, verta tikėtis tik po 8 savaičių vartojimo.
Kofermento Q10 sąveika su kitais vaistiniais preparatais- Šis kofermentas yra antioksidantas ir gali sąveikauti is onkologines ligas gydančiais preparatais.
- Šis kofermentas gali sąveikauti su kraujo spaudimą mažinančiais preparatais
- Q10 gali sąveikauti su kraujo krešėjimą veikiančiais vaistais, tokiais kaip Kumadinas, todėl jį vartojantieji, turėtų į tai atkreipti gydytojo dėmesį.
- Rūkymas mažina šio kofermento atsargas mūsų organizme.
- Kofermento Q10 kiekis organizme taip pat stipriai sumažėj vartojant cholesterolio koncentraciją mažinančius ( šiuo atveju jo kiekis kraujyje sumažėja iki 40%).
- Šios medžiagos koncentraciją kraujyje taip pat mažina beta blokatorių vartojimas.
Manoma, kad šis preparatas yra saugus, tačiau nėra pilnai ištyrinėta kaip jis veikia nėščiąsias, vaisių, maitinimo metu bei vaikus.
Šis kofermentas plačiai taikomas gydant:
- Krūtinės anginą
- Aritmijas
- Aterosklerozę
- Vėžį (šiuo atveju rekomenduojamos kasdieninės dozės gali siekti nuo 300 iki 390mg )
- Kardiomiopatijas
- Lėtinį širdies nepakankamumą
- Jis skiriamas po operacijų (Ypač širdies kraujagyslių operacijų. )
- Diabetą
- Vartojantiems tokius vaistus kaip
- – Beta blokatorius
- – Cholesterolio kiekį reguliuojančius preparatus, ypač Mevacor, Pravachol, Zocor
- (Šiuo atveju rekomenduojamos dozės siekia 100- 200 mg Q10 /dienai)
- – Fenotiazinas
- – Tricikliniai antidepresantai
- Vyrų nevaisingumo gydymui
- Esant Mitralinio vožtuvo prolapsui
- Esant Arterinei hipertenzijai
- Raumenų distrofijoms
- Periodonto ligoms ir gingivitams
- Esant imuniteto nepakankamumui
- Besilaikantiems svorį mažinančių dietų
- Odos ligoms(Manoma, kad šis kofermentas turi apsaugančių nuo ultravioletinio spinduliavimo savybių).
- Jį neretai skiria daug sportuojantiems ir dalyvaujantiems varžybose sportininkams.
Nėštumas ir maitinimas krūtimi – Šio kofermento nerekomenduojama skirti nėščioms, maitinančioms motinoms ir kūdikiams. Onkologiniai susirgimai – Jis neskirtinas jeigu yra gydoma onkologines ligas gydančiais preparatais. Chirurginės operacijos – Šis kofermentas pasižymi arterinį kraujospūdį mažinančiu poveikiu, todėl jo vartojimą reikėtų nutraukti likus 2 savaitėms iki planinės chirurginės operacijos.