Kas yra Kūno masės indeksas (KMI)
Kūno masės indeksas yra skaičius, kuris surandamas įvertinant žmogaus ūgį ir svorį. Jis parodo žmogaus ūgio ir jo kūno masės santykį. Kadangi žmogaus kūno masės yra sudaryta iš riebalinio ir raumeninio bei kaulinio audinių, yra laikoma, jog šis santykis atspindi santykį tarp žmogaus riebalų masės ir ir ūgio. Tuo jis yra patogus norint įvertinti ar žmogaus svoris yra normalus. Kadangi šis skaičius įvertina riebalų santykį su žmogaus ūgiu, jis yra patogesnis nei nutukimo vertinimas tik pagal žmogaus svorį.
Šis būdas plačiai taikomas kaip profilaktinis vertinimo būdas. Jo rezultatai gali padėti prognozuoti ar jums negresia širdies ir kraujagyslių susirgimai ar svorio sutrikimas. Kūno masės indeksas nėra diagnostinė priemonė. Jis yra naudojamas pradiniam svorio būklės nustatymui, ir tik remiantis juo vėliau parenkami kiti tyrimai.
Kūno masės indeksas nėra tikslus vertinant nutukimą. Pvz. Sportininkų, turinčių didelę raumenų masę, šis indeksas bus didesnis už vidutinį. Jeigu asmens raumenų masė neišvystyta ar esant smulkiam kūno sudėjimui, rezultatai taip pat gali neteisingai atspindėti riebalų ir ūgio santykį.
Kiti faktoriai , nuo kurių priklauso KMI yra lytis, rasė ir amžius.
- Turintys tą patį KMI vyrai ir moterys gali turėti skirtingą riebalų kiekį, nes moterys riebalinio audinio turi daugiau nei vyrai.
- Vyresni žmonės turi daugiau riebalinio audinio nei jauni.
- Treniruoti atletai turi daug raumeninio audinio, todėl jų KMI gali būti kaip nutukusių žmonių, nors jie ir nėra nutukę.
Kūno Masės Indeksas apskaičiuojamas pagal formulę:
Pvz. Svoris = 68 kg, Ūgis = 165 cm (1.65 m)
KMI = 68 ÷ (1.65)2 = 24.98
Suaugusiems ir virš 20 metų KMI interpretuojamas vienodai, neatsižvelgiant į lytį ir amžių. Vaikų ir paauglių KMI vertinamas atsižvelgiant į jų lytį ir amžių. Taip yra todėl, kad vaikų riebalinio audinio kiekis keičiasi su amžiumi, o mergaitės turi daugiau riebalinio audinio nei to paties amžiaus berniukai. KMI yra patogus įrankis vertinant riziką susirgti ligomis susijusiomis su viršsvoriu.
KMI |
Svorio Įvertinimas |
Žemiau 18.5 |
Pernelyg žemas svoris |
18.5 – 24.9 |
Normalus svoris |
25.0 – 29.9 |
Viršsvoris |
30.0 ir daugiau |
Nutukimas |
Kokie susirgimai gresia asmenims su padidėjusiu KMI?
Asmenims kurių KMI yra didesnis nei normalus padidėja rizika susirgti šiomis ligomis:
- Hipertenzija
- Dislipidemija
- 2 Tipo diabetu
- Širdies vainikinių kraujagyslių ateroskleroze
- Insultu
- Tulžies pūslės akmenlige
- Osteoartritu
- Miego apnėja ir miego sutrikimais
- Krūties, endometriumo ir storžarnių vėžiu