Ženšenio prepratai : skirtumai ir panašumai

Ženšenio prepratai : skirtumai ir panašumai Zensenio preparatai

Ženšenio vardas jau seniai praradęs paslaptingumą, nes jo preparatų vaistinėse  netrūksta. Šis augalas nuo senovės garsus tuo, kad padeda greitai atgauti jėgas kai esame ant išsekimo ribos.

Ne visi turbūt žino, jog Ženšenio augalas priskiriamas adaptogenų grupei, t.y. tai augalas, kuris padeda prisitaikyti prie streso ir jam pasipriešinti.  Juolab, ne kiekvienas vaistininkas žinos, kuo skiriasi ženšenio rūšys ir kam jos tinkamos.

Kinietiškasis ženšenis (Panax ginseng)

Ženšenio šaknis yra viena iš labiausiai vertinamų ir geriausiai ištyrinėta kinų farmakompėjos dalis. Pirmąkart ši šaknis buvo aprašyta pirmojo mūsų eros amžiaus kinų medicinos encikolopedijoje Shen-nung pen-ts’ao-ching. Ši šaknis buvo vadinama T,,schinseng,”, kas išvertus į lietuvių kalbą reikštų vyro formos šaknis arba vyro šaknis. Jautuomet kinai žinojo, jog ženšenis prailgina amžių, didina išvermę, suteikia skaidrumo mintims, stimuliuoja išmintį ir yra puiki geismą skatinanti priemonė. Ženšenis buvo ypatingai branginamas, todėl jo augimvietes saugodavusi gerai ginkluota imperatoriaus armija. Neblogai šį augalą žinojo ir europiečiai. Romėnų diktatoriaus Nerono gydytojas Dioskoridas tikėjo, jog net šio augalo forma yra Dievo ženklas patvirtinantis gydomąsias ženšenio šaknies galias.

Kinų ženšenio šaknys aptinkamos laukinėje gamtoje ir laikomos veikliausia bei  stipriausia iš visų ženšenio formų. Iš ženšenio šaknies išgaunami 2 tipų preparatai ta „baltasis ženšenis“ ir „raudonasis ženšenis“. Kuo gi jos skiriasi? Baltojo ženšenio šaknis yra nulupta ir ruošiant vaistinę medžiagą yra tiesiog džiovinama saulėje. Teigiama, jog ji veikia švelniau nei raudonoji ženšenio šaknis, kuri yra džiovinama ne tik saulėje bet ir garinama virš ugnies. Raudonojo ženšenio šaknis yra nelupta ir ruošiama dvigubai – džiovinama ir garinama. Ji yra slapstosi įvairiais pavadinimais- Asian ginseng, Korean ginseng, Red ginseng, Red- shen.

 Panax ginseng  yra  sukultūrinta ženšenio rūšis dabar  auginama kaip vaistažolė. Šio ženšenio preparatai paplitę ne tik Azijoje, bet ir JAV, Kanadoje bei Rusijoje.

Kinų medicinos specialistai puikiai žino, jog laukinio ženšenio preparatai yra žymiai veiksmingesni, tačiau augalas tapo toks retas, jog jį rasti buvusiose augimvietėse pasiseka nekasdien.

Beveik 5000 metų kiniečių daktarai skyrė ženšenio preparatus senyviems ir pagyvenusiems žmonėms. Augalas garsėjo savo atjauninančiom savybėm, lytinės funkcijos pagerinimu bei sugebėjimu grąžinti nuovargio atimtas jėgas. Tačiau laikai, kai ženšenis buvo skiriamas tik vyresnio amžiaus žmonėms jau praeityje. Šiuo metu jie rekomenduoja ženšenį varginamiems 2 tipo diabeto, Širdies ritmo sutrikimų, nemigos, atminties sutrikimų. Neretai kiniečių gydytojai rekomenduoja ženšenį sergantiesiems astma, virškinimo sutrikimais, varginamiems lėtinio nuovargio, šoko atvejais.

Kaip veikia ženšenis nėra pakankamai ištirta. Manoma, jog jis reguliuoja antinksčių veiklą bei padeda ląstelėms įsisavinti deguonį. Yra duomenų, jog šio augalo preparatai mažina glikogeno atsargas ir taip reguliuoja cukraus apytaką.

Vakariečių gydytojai rekomenduoja ženšenio preparatus

 • nusilpusiems,
 • varginamiems atminties sutrikimų,
 • esant padidėjusiam cholesterino kiekiui kraujyje,
 • kankinamiems impotencijos,
 • o taip pat kaip stiprinančią priemonę gydomiems chemoterapiniais bei radiaciniais metodais.

Vertėtų atminti, jog Kinietiškasis ženšenis arba Panax ginseng paskatins irzlumą ir prakaitavimą, taigi jis nėra labai tinkamas nutukusiems ar varginamiems padidinto prakaitavimo.

Brazilų mokslininkai, ištyrę 60 asmenų grupę pastebėjo, jog Korėjietiškasis ženšenis gali pagelbėti esant švelniam ar vidutinio laipsnio erekcijos sutrikimui.

Sibirinis ženšenis (Eleutherococcus senticosus)

Eleuterokokas buvo naudojamas Sibiro tautelėse kaip  profilaktinė priemonė prieš gripą ar peršalimą, bei puikus vaistas atstatantis jėgas. Yra pastebėta, kad nors abu augalai priklauso vienai augalų grupei, eleuterokoko preparatų veikimas yra skirtingas. Vartojant eleuterokoką jūsų nevargins prakaitavimas  ar karščio pylimas. Be to šio augalo preparatus galima vartoti ilgesnį laiką. Kalbant botaniškai, Sibirinis ženšenis yra visiškai kitas augalas. Lotyniškas jo pavadinimas – Eleutherococcus senticosus. Ilgą laiką buvo manoma, jog šio augalo veikliosios medžiagos yra tos pačios kaiip ženšenio. Tačiau taip iš tikrųjų nėra. Eleuterokoko veikliosios medžiagos vadinamos eleuterozidais.

Amerikietiškasis ženšenis (Panax quineqefolius)

Amerikietiškasis ženšenis kitaip dar gali būti vadinamas taip – Anchi ginseng, Canadian
ginseng, North American ginseng, Ontario ginseng, P. quinquefolium, red berry, ren shen, sang, Tienchi ginseng  ir Wisconsin ginseng.

Amerikietiškasis ženšenis nuo seno buvo naudojamas indėnų gentyse. Indėnai menominai šią šaknį kramtydavo norėdami privilioti elnius, tuo tarpu Meskavakio ir Paunio indėnų moterys šią šaknį vartodavusios tam, kad prisiviliotų vyrą ar mylimąjį. Šaknies ištrauka būdavo geriama siekiant išsigydyti nevaisingumą, neretai šaknis buvo nešiojamasi kaip sėkmės talismanas. Irokėzų gentys ženšenio šaknies ištrauka skalaudavo kūdikių akis ir gerdavo skausmams slopinti. Šios šaknies milteliais buvo gydoma astma bei stiprinamas kūnas esant išsekimui. Indėnai ženšenį rinkdavo vėlyvą vasarą ir ankstyvą rudenį. Jie taip pat barstydavo ženšenio uogas ir augimvietės neliedavo 3-5 metus. Tačiau tik 1714 metais baltieji amerikiečiai pripažino amerikietiškojo ženšenio gydomąsias galias ir taip prasidėjo barbariškas šios ženšenio rūšies naikinimas. Jis buvo skiriamas karščiavimui slopinti, virškinimui paskatinti, žaizdoms gydyti bei  esant skausmingoms mėnesinėms. Apie 1700 metus kinai pradėjo auginti amerikietiškąjį ženšenį . Kinų  medicinos specialistai teigia, jog ši ženšenio rūšis pasižymi vėsinančiomis savybėmis ir jį galima skirti įvairesnių ligų gydymui. Jų manymu augalas skirtinas esant virškinimo sutrikimams, išsekimui, karščiavimui, padidėjusiam kraujospūdžiui, virškinamojo trakto opoms.

Amerikietiškasis ženšenis tinkamas lengvai prakaituojantiems ir greitai sušylantiems žmonėms. Tuo tarpu kinietiškasis ženšenis vartotinas jei žmogus lengvai sušąla, yra visiškai išsekęs ar jaučia , kad nebeturi jėgų. Sibirinis ženšenis jų manymu tinkamas vidutinio kūno sudėjimo žmonėms,kuriems pastoviai reikia papildomų jėgų (pvz sportininkams profesionalams).

Vėžiu sergantys pacientai po gydymo jausdavosi lengviau vartodami abiejų ženšenių – amerikietiškojo ir korėjietiško ženšenio šaknį.

Šiuo metu laukinis amerikietiškasis ženšenis yra ant išnykimo ribos ir jį rinkti draudžiama. Jo preparatai gaminami iš komercinėse plantacijose išauginto ženšenio, kuris auginamas daugiausia Kanadoje.

Vartojant visų trijų rūšių ženšenį stiprėja imunitetas.

Kaip vartotini ženšenio preparatai?

Šio straipsnio tikslas- tik padėti susipažinti su ženšenio preparatais. Jokiu būdu nesigydykite patys nepasitarę su gydytoju, nes tik jis gali jums paskirti tinkamą preparatą ir tinkamą jo dozę bei formą. Paprastai ženšenio turintys maisto papildai yra vartojami po 500 mg kas dieną. Esant gydytojo nurodymams, papildų dozė gali būti didinama iki 1000 mg per dieną. Ženšenis nėra nekaltas, ir gali iššaukti nepageidaujamus reiškinius. Be gydytojo rekomendacijų jo vartoti tikrai nereikėtų.

 Panax ginseng 

Verta atkreipti dėmesį, jog ženšenio kiekis preparate turi būti standartinis, t.y.-4 -7% veikliosios medžiagos. Įprastinė dozė neturėtų viršyti 100mg 2 kartus per dieną . Jo taip pat nereikėtų vartoti ilgiau kaip 3 savaites be pertraukos.

Pašaliniai reiškiniai ir kontraindikacijos
 • Šio preparato nereikėtų vartoti turintiems aukštą kraujospūdį.
 • Jis neskirtinas nėščiosioms
 • Jis nevartotinas esant padidėjusiam kraujavimui per mėnesines bei esant  fibrocistinei krūties adenomai
 • Vartojant ženšenį, nereikėtų gerti kavos
 • Preparatai nevartotini prieš miegą

Suvartojus pernelyg daug ženšenio preparatų gali varginti

 • Padidėjęs nervingumas
 • Nemiga
 • Padidėjęs kraujospūdis
 Sibirinis ženšenis 

Sibirinio ženšenio standartizuotoje formoje turėtų būti  4% veikliosios medžiagos. Preparatas vartojamas ne daugiau 300 mg per dieną ir ne ilgiau kaip 4 savaites iš eilės. Preparatą rekomenduojama vartoti ilgesnį laiką su savaitės pertraukomis.

Sibirinis ženšenis gali pagelbėti sergantiesiems pūsleline. Mokslininkai tyrė 93 žmonių, gydomų dėl lytinių organų pūslelinės (sukeltos Herpes 2 viruso)  grupę. Vartojantys eleuterokoko preparatus, ligos paūmėjimais skundėsi rečiau, o paūmėjimai trukdavo trumpiau.

Eleuterokokas taip pat gali pagelbėti menopauzės metu. Keli atlikti tyrimai leidžia galvoti, jog eleukterokoke esančios medžiagos veikia panašiai kaip ir estrogenas. Vartojant eleuterokoką galima sumažinti cholesterolio kiekį ir tikėtis efekto išsaugojant kaulinį audinį po menopauzės.

Pašaliniai reiškiniai 
 • Preparato negalima vartoti prieš miegą
 • Jis nevartotinas esant padidėjusiam kraujospūdžiui
 • Ženšenis neskiriamas nėštumo metu
 Amerikietiškasis ženšenis 

Standartizuotų šio augalo preparatų dar nėra. Manoma, jog šio preparato dozė neturėtų viršyti 1000mg per dieną.

Paprastai ženšenio preparatai turėtų būti standartizuoti. Jų sudėtyje turėtų būti 4 procentai ginsenozidų. Tokių standartizuotų preparatų įprastinė dozė yra nuo 100 iki 200 miligramų , dažniausiai vieną kartą arba du kartus dienoje. Nesiūloma jo vartoti ilgiau kaip 12 savaičių.

Džiovinto ženšenio šaknies nereikėtų per dieną suvartoti daugiau kaip 0.5- 2.0 gramus.

Ženšenio preparatų gydomasis poveikis

Toronto Universiteto mokslininkai tyrę sveikuosius ir sergančiuosius antrojo tipo diabetu asmenis pastebėjo, jog vartojant amerikietiškojo ženšenio preparatus ženklus cukraus padidėjimas kraujuje suvalgius cukraus būdavo mažesnis. Sveikiems asmenims šis poveikis ryškiausiai buvo matomas, kai ženšenis būdavo vartojamas 40 minučių iki valgio. Sergantieji cukalige reagavo šiek tiek kitaip: ženšenis veikė vienodai efektyviai, jeigu buvo vartojamas nuo dviejų valandų prieš valgį iki pat valgio. Įdomu yra tai, jog cukraus kiekis mažėdavo taip pat, nepriklausomai, nuo to, kokia būdavo skiriama ženšenio dozė.

Mayo klinikoje buvo tiriamas amerikietiškojo ženšenio poveikis nuovargio sindromo gydymui. 2 g ženšenio preparato buvo kasdiena skiriama grupei chemoterapija gydomų pacientų. Pacientų nusiskundimai lėtiniu nuovargiu žymiai pagerėjo 8 gydymo savaitę. Pašalinių reiškinių nebuvo stebėta.

Amerikietiškojo ženšenio skyrimas peršalimo ligų profilaktikai taip pat pasiteisino. Peršalimo sezono metu jis buvo skiriamas senelių namuose gyvenantiems pacientams. Skiriant jį po 200 mg du kartus dienoje peršalimo ligų šiose įstaigose žymiai sumažėjo.

Rytų medicina teigia, kad tinkamiausias ženšenio  vartojimo laikas yra ruduo bei žiema, tačiau taip pat yra būtina
laikytis  tvarkingo higienos bei mitybos režimo. Ženšenis yra vartojamas organizmui sustiprinti.

Vartojant ženšenį ilgiau kaip 3 mėnesius, yra rekomenduojama daryti 10 dienų pertrauką.

Dėl  puikių juo adaptogeninių ir imunomoduliuojamųjų  savybių ženšenį yra rekomenduojama vartoti po sunkių
ligų, operacijų, esant įvairios kilmės komplikacijoms, ilgalaikiam fiziniam ir psichiniam nuovargiui. Jis didina pagrindinių fiziologinių sistemų atsparumą.
Vartojant ženšenį, pagerėja bendra ligonių būklė, apetitas,didėja darbingumas. Gerėja pažintinės funkcijos, ypač gebėjimas susikaupti, abstrakčiai mąstyti.

Ženšenio preparatų skyrimo  kontraindikacijos

 • Ženšenio preparatų negalima vartoti prieš miegą
 • Jis nevartotinas esant padidėjusiam kraujospūdžiui
 • Ženšenis neskiriamas nėštumo metu
 • Šio ženšenio preparatai vartojami tik valgio metu
 • Sergantieji diabetu dėl šio preparato vartojimo turėtų pasitarti su gydytoju
 • Kartais vartojant ženšenį jautresniems žmonėms gali atsirasti nemalonių
  jutimų- pradeda pykinti, padidėti kraujospūdis ar skaudėti
  galvą.
 •  Apsinuodijimas ženšeniu pasireiškia galvos skausmais, nemiga,
  kūno bėrimu, padidėjusia temperatūra.
 • Nerekomenduojama vartoti ženšenio preparatų sergant
  ūmiomis infekcinėmis ligomis, arterine hipertenzija, vaikams
  iki 16 metų bei didelių karščių metu.
 Ženšenio sąveika su kitais vaistais

 • Pašaliniai šio preparato vartojimo reiškiniai atsiranda vartojant jį didelėmis dozėmis. Gali būti stebimas AKS padidėjimas, virškinimo sutrikimai, nemiga, sujaudinimo ir sudirginimo reiškiniai.
 • Ilgą laiką  (12 savaičių) vartojant po 3 g amerikietiškojo ženšenio kasdien arterine hipertenzija sergančiųjų pacientų būklė nekito.
 • Ženšenio prepratai sąveikauja su fenelzinu (MAO inhibitoriumi)
 • Ženšenio prerparatai mažina kraujo krešėjimą reguliuojančių vaistų (varfarino) poveikį.
 • Literatūroje aprašyta atvejų, jog ženšenio preparatai veikė kaip estrogenai.
 • Ženšenio prepratai gali prailiginti QT intervalo laikotarpį.
 • Ženšenio preparatai gali sumažinti leukocitų kiekį kraujuje.
 • Ženšenio preparatai gali sukelti manijos epizodus.
 • Ženšenio preparatai taip pat prailgina kraujavimo laiką.
 • Ženšenis mažina slopinantį barbitūratų, aminazino,
  alkoholio poveikį
 • Ženšenio preparatai silpnina  stimuliuojantįfenamino veikimą.
 • Ženšenio preparatų nerekomenduojama vartoti su hepatotoksinį poveikį turin-
  čiais vaistais bei MAO inhibitoriais

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *