Antiseptikas

Terminas  – Antiseptikas

Reikšmė:

  •  1.Antiseptikas, tai medžiaga užkertanti kelią sepsiui.
  • 2.Antiseptikas-  tai medžiaga, stabdanti bakterijų augimą. Antiseptikas nėra germicidinė medžiaga, kuri tiesiogiai užmuša bakterijas.Antiesptiku taip pat negalima vadinti antibiotikų. Antiseptikas naudojamas ant kūno audinių prieš procedūras, kuriose bus pažeidžiamas odos barjeras. Antiseptikams taip pat priskiriamos dezinfekuojančios medžiagos. Tačiau dezinfekuojančios medžiagos naudojamos negyviems  aplinkos paviršiams dezinfekuoti.

Antiseptikai skirstomi į fizinius ir cheminius antiseptikus.

  • Svarbiausi fiziniai antiseptikai yra virinimas, autoklavavimas ir liepsna.Tai taip pat vienas iš seniausių maisto ir dezinfekcijos būdų.
  • Cheminiai antiseptikai naudojami žaizdų plovimui, sterilizacijai, prieš operacijas kūno paviršiniams audiniams , taip pat maisto ir nuotekų apdorijimui. Tai medžiagos kurios gali veikti tiek baktericidiškai, tiek bakteriostatiškai.

Cheminė antiseptika

Yra plačiausiai taikoma antiseptikos technika. Chirurgijoje taikomos įvairios jos rūšys:

Paviršinė antiseptika – apima žaizdos saugojimą nuo mikrobų. Tai žaizdos tvarstymas antiseptiniais tvarsčiais, kurie gali būti suvilgyti antiseptiniais skysčiais, sutepti antiseptiniais tepalais ar barstomi antiseptiniais milteliais.

  • Žaizdų dezinfekavimas voniomis ir vonelėmis – Dažniausiai  taikomas žaizdoms esančioms galūnių srityje. Tokioms vonelėms dažniausiai imami dezodoruojančių savybių turintys antiseptikai kaip kalio permanganatas.
  •  Nuolatiniai žaizdos plovimai- Remiasi tuo, jog pastoviai plaunant žaizdą sumažėja uždegiminiai reiškiniai. Chirurgijoje populiarus pilvaplėvės ir pleuros ertmių plovimas.
  • Gilioji antiseptika – Yra antiseptinė technika kai antiseptiniai tirpalai suleidžiami į audinių gilumą. Toks antiseptinis tirpalas sudirgina audinius ir iššaukia vietinę audinių reakciją, skatinančią gijimą.
  • Ertmių antiseptika – Šiai antiseptikos sričiai priklauso antiseptinių medžiagų suleidimas į natūralias organizmo ertmes- pleurą ar sąnarius. Prieš taikant šįą antiseptikos rūšų yra būtina pašalinti ertmėse esančius pūlius.
  •  Hematogeninė antiseptika – Yra pasiekiama kai įvairios antiseptinės medžiagos švirkščiamos tiesiog į kraują.

Mechaninė antiseptika

Šiai antiseptikos rūšiai priskiriamas pirminis chirurginis žaizdos sutvarkymas, tai yra- žazdos kraštų atnaujinimas ir negyvybingų audinių bei kraujo krešulių pašalinimas iš žaizdos.

Fizinė antiseptika

Yra grupė priemonių, kurių tikslas yra sudaryti mikroorganizmams nepalankias sąlygas, kad jos negalėtų gyventi ir daugintis sužeistame audinyje. Tam žaizdos gali būti laikomos atviros, kad gautų saulės spindulių ir deguonies, jos gali būti švitinamos ultravioletiniais spinduliais ir pan.

Biologinė antiseptika

Šiai antiseptikos rūšiai priskiriamos priemonės, skirtos pagerinti žaizdos būklę ir padadančios organizmui atstatyti sužeistus audinius – tam tinka imobilizacija, lokalus šalčio naudojimas. Šiai antiseptikos rūšiai priskiriamos ir gyvų organizmų natūraliai gaminamos medžiagos, kurios yra taikomos naikinant bakterijas , t.y. tokios medžiagos kaip antibiotikai ir vakcinos.

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *