Paprastoji kiaulpienė

Paprastoji kiaulpienė

Paprastoji kiaulpiene

Augalas – Paparastoji kiaulpienė

Sinonimai– Diedukai, Gyvybės šaknis, Karčiuška, Karpės, Karvžolė, Lenciūginė, Piktšašė, Geltonoji pievpienė, Pienė, Pūkenė, Pūkučiai, Snaudė Blowball, Cankerwort, Cochet, Common Dandelion, Couronne de Moine, Dandelion Extract, Dandelion Herb, Délice Printanier, Dent-de-Lion, Diente de Leon, Dudal, Endive Sauvage, Fausse Chicorée, Florin d’Or, Florion d’Or, Herba Taraxaci, Laitue de Chien, Leontodon taraxacum, Lion’s Teeth, Lion’s Tooth, Pisse au Lit, Pissenlit, Pissenlit Vulgaire, Priest’s Crown, Pu Gong Ying, Salade de Taupe, Swine Snout, Taraxaci Herba, Taraxacum, Taraxacum dens-leonis, Taraxacum officinale, Taraxacum vulgare, Tête de Moine, Wild Endive, Одуванчик лекарственный

 Lotyniškas pavadinimas  Taraxacum officinale

Šeima– Astrinių (Asteracea)

Paprastoji kiaulpienė kasdien matoma pievų, ganyklų ir pakelių piktžolė. Lietuvoje dar auga mažoji kiaulpienė ir pelkinė kiaulpienė. Visos šios pienės augalo rūšys tinka vaistinei žaliavai. Tačiau pelkinės kiaulpienės žaliavos rinkti negalima, nes ji yra labai retas ir saugomas augalas.

Pienės augalo cheminė  sudėtis

Visose kiaulpienės dalyse yra karčių pieniškų sulčių. Šaknyse yra 24–40% inulino, iki 18% cukraus, apie 80 mg% vitamino C, 12% pelenų, 21% baltymų, 3% kaučiuko, riebalų, glikozido taraksacino, taraksolio ir stigmasterino, organinių rūgščių ir mineralinių medžiagų. Lapuose yra iki 417 mg% vitamino C, 225 mg% vitamino B2, 43 mg% karotino, kartaus glikozido taraksacino; karotinoidų: taraksantino, flavoksantino, liuteino, violaksantino; triterpeninių alkoholių: arnidiolio, faradiolio ir tokių medžiagų kafeino rūgštis,linoleinė rūgštis, oleininė ir palmitinė rūgštys.

Pienės lapuose gausu tokių mineralų kaip kalis, magnis, geležis, silicis, boras, natris, cinkas, magnis, varis, fosforas. Juose taip pat gausu sakingųjų medžiagų.

Kiaulpienės naudojimas

Jauni pienių lapai naudojami tonizuojančioms salotoms. Ankstyvą vasarą, prieš pat augalo žydėjimą lapai renkami arbatoms ir tinktūroms. Vėlyvą rudenį, dvimečio augalo šaknys kasamos tablečių ir kapsulių gamybai.

Pienės augalo  gydomosios savybės 
 Pienės augalo lapai- stiprus diuretikas .  Šaknys naudojamos kraujui ir kepenims valyti nuo toksinų. Šimtus metų pienės šaknimis buvo gydoma gelta. Pienės preparatai taip pat pasižymi lengvu vidurius laisvinančiu bei apetitą gerinančiu veikimu. Jie neretai vartojami sergant egzeminėmis odos ligomis, šunvotėmis,ir abscesais.  Pienės stabdo stafilokokų, meningokokų bei pneumokokų dauginimąsi . Neretai kalbama, jog vartojant pienes galima apsisaugoti nuo krūties vėžio ir odos pigmentacijos pakitimų atsirandančių su amžiumi, tačiau šie teiginiai moksliškai nepagrįsti.

Specifinės pienės naudojimo situacijos
 Anemija 

Pienių lapuose gausu kalio, vitamino B12, geležies ir karoteno. 30 g pienės lapų turi žymiai daugiai karoteno nei tiek pat gramų morkos. Nuo senovės pienės lapai buvo naudojami anemijoms gydyti.

 Šlapimo pūslės ligos ir PMS 

Paprastoji kiaulpienė turi daug kalio, todėl ji gali būti vartojamas kaip Kalį išsaugantis diuretikas. Nuo pienės lapai taip pat tinka esant skysčių susilaikymui prieš mėnesines bei šlapimo susilaikymui šlapimo pūslėje. Pienių preparatai padeda esant naktiniams kojų raumenų spazmams, nes jie papildo Kalio atsargas.

 Vidurių užkietėjimai, Hemorojus, Virškinimo sutrikimai 

Pienės šaknyse esantys kartumynai stimuliuoja apetitą ir skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą. Jie taip pat gerina kepenų veiklą ir skatina tulžies gamybą bei išskyrimą ir taip palengvina toksinų išskyrimą į virškinimo traktą. Reiktų atsiminti, kad pienės šaknų negalima vartoti sergantiesiems tulžies pūslės akmenlige.

 Dirglios storosios žarnos sindromas 

Bulgarų mokslninkų duomenimis, pienės, palengvina skausmus esant storos dirgliosios žarnos sindromui. Deja žolelių mišinio sudėties jie neskelbia.

 Opinis nespecifinis kolitas 

Didžiosios Britanijos mokslininkai gavo neblogus rezultatus skirdami pienės šaknų preparatus gydant opinį nespecifinį kolitą. Vartojant pienes sumažėjo skausmai, viduriavimas ir vidurių užkietėjimai.

 Kepenų susirgimai ir tulžies pūslės akmenligė 

Pienės lapuose ir šaknyse esantys kartumynai skatina kepenų veiklą ir tulžies gamybą bei nutekėjimą. Todėl jie tinka esant kepenį funkcijos nepakankamumui , išsisvysčiusiam dėl lėtinio alkoholizmo ar blogos mitybos įpročių. Jos užkerta kelią tulžies pūslės akmenų formavimuisi. Pienių preparatų nereikėtų vartoti jau turint akmenų tulžies pūslėje.

 Osteoporozė 

Pienė- Boro šaltinis. Jos taip pat skatina estrogeno gamybą, ir taip padeda išsaugoti kalcį kauluose menopauzės metu. Manoma, kad jų lapuose esantis Kalcis irSilicis taip pat prisideda stiprinant kaulų audinį.

 Viršsvoris 

Europos žolininkai mėgsta skirti pienę kaip maisto papildą, palengvinantį svorio kritimą. Pienės tikrai išvaro iš organizmo čia susilaikančius skysčius. Manoma, kad jos padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir užkerta kelią hipoglikemijai. Vyrauja nuomonė, kad vartojant pienes galima išvengti bulimijos priepuolių. Pienėse esantys kartumynai taip pat paskatina tulžies gamyba ir išskyrimą ir taip padeda sudeginti riebalų perteklių.

 Odos ligos 

Pienių sultimis tepamos karpos, nuospaudos ir strazdanos.

Vartojimo forma

Vartojamos pienių tabletės, arbatos ir tinktūra bei nuovirai.

Pienės įeina į šlapimą varančių, apetitą gerinačių vaistažolių mišinių sudėtį.

Pašaliniai kiaulpienių vartojimo reiškiniai

Pienės skatina skrandžio sulčių sekreciją ir didina skrandžio rūgštingumą, todėl gali pabloginti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės gydymą.
Dideli pienių nuoviro kiekiai gali sukelti pykinimą, vėmimą ir šleikštulį ypač vaikams.
Dideli pienių nuoviro kiekiai gali sukelti širdies veiklos sutrikimus.
Pienių lapai gali sukelti alerginį kontatinį dermatitą.
Pienių lapai gali sukelti arba pabloginti tulžies pūslės uždegimus.

Pienių sąveika su kitais vaistiniais preparatais
 Cukraus kiekį reguliuojantys vaistai 

Pienės preparatai potencijuoja priešdiabetinių vaistų veikimą. Vartojant šiuos preparatus, pienes galima vartoti tik gydytojo priežiūroje.

 Antihipertenziniai- kraujospūdį mažinantys vaistai 

Pienės preparatai veikia sinergistiškai su arterinį kraujospūdį mažinančiais vaistais. Jų nepatariama vartoti kartu.

 Diuretikai – šlapimą varantys vaistai 

Pienės preparatai gali potencijuoti diuretikų veikimą ir skatinti elektrolitų pusiausvyros sutrikimus. Pienės nepatariama vartoti kartu su šlapimą varančiais vaistais. Ypač netinka vartoti kartu su kalį išsaugančiais šios grupės vaistais, tokiais kaip amiloridas (Midamor), spironolaktonas -spironolactone (Aldactone) ir triamterenas (Dyrenium).

 Kalio preparatai 

Pienėse daug kalio. Atsargiai jas reikia vartoti, jeigu gydytojas jums papildomai skyrė kalio preparatus arba vaistus, kurie sulaiko kalį organizme.

 Antibiotikai 

Yra nustatyta, jog pienės sąveikauja su kai kuriais antibiotiniais preparatais ir mažina jų poveikį, todėl kartu jų vartoti nereikėtų. Pienės sąveikauja su kinolonais. Pienės sąveikauja su šiais antibiotikais:

Ciprofloxacin (Cipro), Enoxacin (Penetrex), Norfloxacin (Chibroxin, Noroxin), Sparfloxacin (Zagam), Trovafloxacin (Trovan), Grepafloxacin (Raxar).

 Sąveika su ličio preparatais 

Pienės sąveikauja su ličio preparatais ir didina šio vaisto koncentraciją kraujuje, nes išvao šlapimą.Todėl kartu jų vartoti negalima.

 Kepenyse metabolizuojami vaistai 

Pienės sąveikauja su kepenyse metabolizuojamais preparatais, kuriuos veikia Citochromas P450 1A2 (CYP1A2) ir gali prailginti jų veikimo laiką. Pienių negalima vartoti, jeigu vartojate šiuos vaistus amitriptiliną (Elavil), haloperidolį (Haldol), ondansetroną (Zofran), propranololį (Inderal), teofiliną (Theo-Dur), verapamilį (Calan, Isoptin).

Pienės taip pat sąveikauja su gliukoronizuotais vaistais ir gali pakeisti jį skilimo laiką, todėl neturėtų būti vartopjamos karto su jais. Šiems vaistams priskiriami- acetaminofenas, atorvastatinas (Lipitor), diazepamas (Valium), digoksinas, entakaponas, entacapone (Comtan), estrogenas, irinotekanas, irinotecan (Camptosar), lamotriginas (Lamictal), lorazepamas (Ativan), lovastatinas (Mevacor), meprobamatas, morfijus,oksazepamas, oxazepam (Serax).

Kiaulpienių vartojimo ypatumai

 • Vartojant pienes ir diuretinius preparatus kartu, būtina stebėti elektrolitų pokyčius kraujyje.
 • Vartojant priešdiabetinius preparatus būtina sekti cukraus kiekį kraujyje ir atitinkamai pritaikyti priešdiabetinių vaistų dozavimą.
 • Vartojant arterinį kraujospūdį mažinančius vaistus ir pienes kartu, pacientas privalo būti informuotas apie sumažėjusio kraujospūdžio požymius (ortostatinę hipotenziją, galvos svaigimą ir alpimus). Jam turi būti išaiškinta, jog vartojant šiuos preparatus būtina vengti staigių judesių, staiga keltis iš gulimos ar sėdimos pozicijos.
 • Sergantieji cukralige turi dažniau tikrintis cukraus kiekį kraujyje, jeigu vartoja pienes ar jų preparatus.

Dozavimas

Pienių lapų nuoviras ruošiamas taip

1 valg. šaukštas smulkintų kiaulpienės šaknų užpilamas stikline verdančio vandens ir 15 min kaitinama vandens vonelėje. Po 40 min nuoviras nukošiamas. Geriama po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną. Vartojamas sergant kepenų ligomis, tulžiesd pūslės ligomis, gelta, kolitais, hemorojumi, vidurių užkietėjimais ir apetitui sužadinti.

Džiovintos pienių šaknys: 2-8g džiovintų šaknų nuoviro geriama po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną. Indikuotina kai išnyksta apetitas, taip pat šiek tiek mažina cholesterolio kiekį kraujuje.

Džiovinti pienių lapai:4 -10 g džiovintų lapų nuoviro, geriama po1/3 stiklinės 3 kartus per dieną.

Pienių žiedų nektaras

Į 3 litrų talpos stiklainį sluoksniais dėti anksti ryte surinktus ( kai jau rasa nukrito) pienių žiedynus. Užpilti cukrumi. Masę sutrombuoti medine grūstuve- kad išsiskirtų sultys. Taip sluoksniuoti iki prikrausite stiklainį iki pat viršaus. 3 litrų stiklainiu prireikia 1-1.5 kilogtamo cukraus. Ant stiklainio dugno iškrenta pienių žiedadulkės ir išsisikiria rusvos kartokos sultys. Jų nusunkti nereikia. Jas galima saugoti šaldytuve visą žiemą.
Paprastai vartojamos po 1 arbatinį šaukštelį užpilant 1-/-1/2 stikline verdančio vandens arba tiesiog maišyti į arbatą. Vartoti 20-30 minučių prieš valgų- tonusui pagerinti. Taip pat jas galima dėti į gėrimus ar salotas.

P.S. pienių negalima rinkti mieste, nes jos kaupia šviną ir kitus sunkiuosius metalus.

Pienių lapų sultys

Pienių lapus perrinkti, gerai nuplauti, sukapoti ir nuplikyti verdančiu vandeniu.  Po to lapus sumalti su mėsmale, nusunkti ir sultis praskiesti  1:1. Užvirinti ir pavirinti 2-3 minutes. Geriamos po 1-3 valgomuosius šaukštus iki 3 kartų per dieną- likus 20 minučių iki valgio. Šaldytuve galima laikyti ne ilgiau kaip 3 dienas.

Pienių lapų sultys tinka sergantiems gastritu, kai yra sumažinta skrandžio sulčių sekrecija. Jos taip pat laisvina vidurius ir skatina tulžies išsiskyrimą. Taip pat tinka prakaitavimui skatinti ir kai skauda sąnariai. Gali skatinti pieno gamybą, yra puiki organizmą stiprinanti priemonė.

Pienių sultyse daug kalio, kalcio, geležies, magnio ir natrio. Tinka parodonotozės profilaktikai, taip pat kai skauda stuburą ir sąnarius. Tačiau geriamos tik šviežios sultys. Jas taip pat galima tepti ant odos pažeidimų- balinti strazdanas, naikinti karpas ir nuospaudas. Tinka tepti ant odos egzemos gydymui.

 Kada  kiaulpienės preparatų vartoti negalima

 •  Nėštumas – Kiaulpienės preparatai neskiriami nėščiosioms ir maitinančioms motinoms.
 •  Antibiotikai  – Kiaulpienės preparatų vartoti negalima gydantis antibiotikais, ypač tokiais antibiotikais kaip Ciprofloksacinas (Cipro), Ofloksacinas (Floxin),Lomefloksacinas (Maxaquin),Norfolksacinas (Noroxin) ir Enoksacinas (Penetrex),nes jie slopina šių antibiotikų įsisavinimą.
 •  Alergijos  – Kiaulpienės preparatai taip pat nevartojami esant alergijai graižažiedžiams augalams( astroms, ramunėlėms, medetkoms, ramunėms, ambrozijai, chrizantemoms, paprastajai kraujažolei).
 •  Arterinė hipertenzija, diuretikai  – Kiaulpienėmis negalima keisti gydytojo paskirto gydymo diuretikais jeigu sergama arterine hipertenzija.
 •  Cukraligė – Sergantiesiems cukralige ir vartojantiems cukraus kiekį kraujyje reguliuojančius vaistus, kaiulpienės preparatus galima vartoti tik gydytojo priežiūroje. Taip yra todėl, kad pienės gali stipriai sumažinti cukraus kiekį kraujyje.
 •  Tulžies pūslės susirgimai  – Kiaulpienių preparatų negalima vartoti sergant tulžies pūslės akmenlige ir esant tulžies pūslės obstrukcijai.
 •  Skrandžio susirgimai  – Kiaulpienės preparatai netinka sergantiesiems skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, nes gali išprovokuoti uždegiminius reiškinius
 •  Maitinimas krūtimi  – Pienių nereikėtų vartoti maitinančioms motinoms.

 Kiti pienių vartojimo būdai
 • Džiovintos pienių šaknys skrudinamos ir iš jų gaminamas kavos pakaitalas.
 • Iš pienių žiedų gaminamas vynas ir degtinė.
 • Pienių šaknys- puiki dažanti priemonė. Jos audiniui suteikia rudą spalvą.
 • Prancūzų virtuvėje- pienės yra daugelio salotų ir sriubų sudėtinė dalis

Liaudiški receptai su kiaulpienėmis

Kiaulpienių žiedų uogienė

Imama 350-400 kiaulpienių žiedų, 1 kg cukraus, 2 stiklinės vandens ir 1 arba 2 citrinos

Pienių žiedus perplauti ir užpilti šaltu vandeniu. Palikti nakčiai.Ryte vandenį nupilti .Citriną supjaustyti su žievele ir įmaišyti į gautą masę. Sudėti cukrų ir virti kaip uogienę.  Vietoj citrinos galima naudoti citrinos rūgštį-1/ 2 arbatinio šaukštelio citrinos rūgšties sudėti į uogienę 15 minučių prieš baigiant virti.

Kiaulpienių lapų salotos

Surinktus pienių lapus nuplauti ir 30 minučių mirkyti 3 procentų valgomosios drusko tirpale. Po to juos perplauti tekančiu vandeniu.  100 g pienių lapų imamas 1 litras virinti vandens, kuriame ištirpinami 3 arbatiniai šaukšteliai druskos. Taip pašalinsite iš jų kartumą. Po to naudoti šiuos lapus salotoms.

Jeigu turite savo daržą, pienių lapus galite uždengti nuo saulės anksti pavasarį- pvz. statine. Pienių lapai praras spalvą ir taip pat kartumą. Taip auginti pienių lapai yra vertingesni nei mirkyti.

Kiaulpienių lapus galima plikyti kartu su dilgėlių lapais, po to juos sumalti ir dėti į blynus, sriubas, kugelius ir pan.

Kiaulpienių lapų salotos su mėsa

100 g kiaulpienių lapų
100 g virtos mėsos
1 kiaušinis
50 g konservuotų žaliųjų žirnelių
50 g morkų
25 g svogūnų laiškų
grietinės, druskos, krapų

Išmirkytus pienių lapus nusausinti popieriuniu rankšluosčiu ir supjaustyti. Sudėti į lėkštę. Ant viršaus dedama smulkiai pjaustyta mėsa, tarkuotos morkos, kapotas kiaušinis, žirneliai, svogūnų laiškai ir druska. Įmaišyti grietinę, pagardinti krapais arba petražolėmis.

Kava iš kiaulpienių šaknų

Kiaulpienių šaknis iškaasti anksti pavasarį. Gerai nuplauti po tekančiu vandeniu, supjaustyti gabalėliais ir išdžiovinti orkaitėje iki paruduos. Po to jas sumalti kavamale ir plikyti kaip kavą. Jeigu kiaulpienių šaknis pakepinsite, jose esantis inulinas virs į cukrų. Stipriai kepintas kiaulpienių šaknis galima plikyti kaip arbatą. Taip pat kartais yra kepinamos ir pienės  lapų rozetės.

Pienių vynas

1 l pienių žiedų
2 citrinos
1,5 kg cukraus
100 g  razinų
mėsų arba melisų- 4-5 šakelės

Pirmiausia reikia pasiruošti pienių žiedlapius. Surinktus pienių žiedynus atskirti nuo žiedynlapių. Spjaustyti juos peiliu ir užpilti 4 litrais vandens. Palikti 24 valandas. Sekančią dieną iš 0.5 litro vandens ir cukraus verdamas siruoas – kol jis pasidarys tąsus.Kai išveda cukraus sirupas, užvirinami pienių žiedlapiai. Užvirusius žiedlapius nukošti, skystį supilti į cukraus sirupą, sudėti razinas, melisas. Įspausti citrinų sultis ir sumesti ten pat jų žievelę. Puodą uždengti marle ir rauginti 2 dienas. Po 2 dienų viską išpilstyti į butelius. Įkiekvieną butelį dėti po 1-2 razinas. Juos uždengti guminiu čiulptuku, kurį reikia pradurti. Pastatyti į tamsią vietą ir palikti fermentuotis kambario temperatūroje. Kai vynas išrūgs, perkošti, supilti į butelius ir saugoti 3-6 mėnesius rūsyje.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

One Comment

 1. buvau paskiepytas Td1 skiepu, kita vakara, isgerus pieniu saknu arbatos, uzspazmavo ir zaizdom isbere gerkle, dingo skonis, tyras vanduo pasidare surus? Gal cia ne sutapimas?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *