Raugerškio gydomosios savybės

Augalas- Raugerškis, (Barbarisas)  


Raugerskis (barbarisas)

Lotyniškas pavadinimas– Berberis vulgaris

Sinonimai–  Barbarisas, Agracejo, Barberry, Berberidis Cortex, Berberidis Fructus, Berberidis Radicis Cortex, Berberidis Radix, Berbéris Commun, Berberis jacquinii, Berberis sanguinea, Berbéris Vulgaire, Berberis vulgaris, Berberitze, Berberry, Berbis, Common Barberry, Épine-Vinette, Espino Cambrón, Jaundice Berry, Mountain Grape, Oregon Grape, Pipperidge, Piprage, Sauerdorn, Sow Berry, Vinettier, Барбарис обыкновенный,  Плоды Барбариса, Berberidis fructus.

Šeima– raugerškinių (Berberidaceae)

 Raugerškio naudojimas 

 Gydymui naudojama raugerškio šaknų  žievė bei jo uogos ir lapai. Raugerškio uogos yra renkamos rugpjūčio- rugsėjo mėnesiais. Raugerškio lapai yra renkami liepos mėnesį. Raugerškio šaknų žievė renkama spalio- lapkričio mėnesiais.

Gydomosios raugerškio savybės 

Raugerškis garsėja savo dezinfekuojančiu poveikiu ir nuo seno buvo naudojamas bakerinės kilmės infekcijoms gydyti. Augalo ląstelėse esantis barberinas neledžia bakterijoms prisitvirtinti prie žmogaus ląstelių. Jis taip pat pasižymi imunitetą skatinančiomis savybėmis. Raugerškis taip pat išskiria alkaloidą barbeminą, kuris pasižymi stipriomis uždegimą slopinančiomis savybėmis, kurios sėkmingai naudojamos gydant amebinės kilmės hepatitus ir reumatoidinį artritą.

Visose augalo dalyse yra veikliųjų medžiagų alkaloidų: šaknų žievėje jų yra iki 15,4 proc., iš jų 9,4 proc. sudaro berberinas, o likusią dalį berbaminas, palmatinas, kalumbaminas ir kiti. Antžeminių augalo dalių žievėje yra gyvasakių, gleivių, rauginių medžiagų, pektinų, alkaloidų ir mineralinių medžiagų. Uogose yra nuo 3,9-6,9 proc. cukraus. Iš jų fruktozės ir gliukozės; 2,6-6,6 proc. Barbarisuose yra palyginus daug organinių rūgščių: obuolių ir citrinos; 28-172 mg bei vitaminų .Vitamino C yra 40 mg. Gausu juose ir vitamino E, karotino, vitamino P, flavonoidų, rauginių, pektininių, mineralinių ir kitų veikliųjų medžiagų. Derėjimo metu lapuose yra daug vitamino E ir eterinio aliejaus.

Tradiciškai barbarisas buvo vartojamas  kaip kraują valantis ir šlapimo išsiskyrimą skatinantis vaistas . Augalo gaminamas berberinas medicinos praktikoje taip pat vartojamas kaip veiksminga tulžies išsiskyrimą skatinanti priemonė, kuri gali padėti  nuo hepatito, cholecistito, tulžies ir inkstų akmenligės. Raugerškio preparatai skatina gimdos susitraukimus, stabdo kraujavimus, stiprina širdies darbą, ramina, mažina kraujospūdį, karštį, uždegimus. Preparatus iš raugerškio neblogai toleruoja cukriniu diabetu sergantys ligoniai.

Raugerškis taip pat vartojamas sergant tuberkulioze, podagra, reumatu, po gimdymo – gimdos susitraukimui paskatinti. Raugerškio nuoviru gydydavo maliariją ir skorbutą. Jo  žievė, šaknys, uogos gydo virškinamojo trakto ligas; tinka žmonėms, kuriems pučia vidurius, skauda pilvą ar prastas apetitas.

 Specifinės  Raugerškio naudojimo situacijos
  1.Nudegimai 

Raugerškio preparatai naudojami I ir II laipsnio nudegimų gydymui ir vietinės infekcijos profilaktikai.

 2.Paviršiniai odos sužeidimai,pjautinės žaizdos, abrazijos,akių ir nagų uždegimai, reprodukcijos ir šlapimo organų uždegimai, sinusitai,  ryklės ir gerklės uždegimai, parazitinės infekcijos 

 Berberinas, esantis raugerškio preparatuose, užmuša daugelį šias ligas sukeliančių mikrobų. Jis taip pat užmuša tokius parazitus kaip Leishmania ir Plasmodium (leišmanijozės ir maliarijos sukėlėjus), bei tokius bakterijas kaip Pseudomonas, Salmonella, Shigella, Vibrio,  o taip pat streptokokus ir stafilokokus bei kai kuriuos grybelius.

Laboratoriniais tyrimais įrodyta, jog berberinas pasižymi panašiu, o kartas ir stipresniu poveikiu nei sulfamidai. Jis taip pat gali būti naudingas esant antibiotikams atsparioms bakterinėms infekcijoms.

 3. Viduriavimai 

Vieno tyrimo duomenimis , buvo stebėtas ryškus cholera sergančių ligonių būklės pagerėjimas per pirmąsias 24 valandas skiriant 100mg raugerškio 4 kartus per dieną.Nėra tyrimų , leidžiančių manyti, kad jis veiksmingas kitų viduraivmą sukeliančių infekcijų gydymui.

  4. Tulžies pūslės akmenligė, inkstų akmenligė ir kepenų susirgimai 

Raugerškio ūglių ir žievės preparatai padeda sergantiesiems akmenlige. Kai kuriems žmonėms jie padėjo kaip inkstų akmenų atsinaujinimą stabdanti priemonė.

  5.Skrandžio uždegimai ir peptinės opos 

Berberinas užmuša Helicobacter pylori , bei malšina skrandžio spazmus.

 6. Kandidozė 

Berberino preparatai taikyti mieliagrybio sukeltoms ligoms gydyti. Puikūs rezultatai gauti esant tokioms ligoms kaip kandidos sukelti pieno liaukos uždegimai.

Manoma , jog šie preparatai padeda stimuliuoti nuslopintą imunitetą, stimuliuodami makrofagų aktyvumą.

 7. Vidurius laisvinantis poveikis 

„The Herbalist“ pateikia  tokią raugerškio dozuotę viduriavimui sukelti.

1 arbatinis šaukštelis sutrintų uogų į vieną šaukštelį verdančio vandens. Geriama po 1 puodelį du kartus dienoje.

 8.Burnos skalavimai 

Raugerškio ištrauka galib būtin naudojama burnos ir gerklės skalavimams.

 9. Akių uždegimai 

Po karo raugerškio preparatai buvo naudojami akių praplovimams esant akių uždegimams. Šiuo metu to atsisakyta, dėl toksinio augalo veikimo.

 Raugerškio vartojimo formos

 Raugerškio preparatai išleidžiami kapsulių, tepalų, tablečių ir tinktūrų pavidalu.

Raugerškio tinktūra tinkama kompresams.

Raugerškio prepratai (ypač jo tinktūra) neskiriami ilgiau kaip dvi savaites

Apsinuodijimo Raugerškiu požymiai
 • Sujaudinimas, sutrikusi orientacija
 • Viduriavimas
 • Nefritas
 • Savaiminis abortas
 • Stuporas

Toksinė dozė – nežinoma

Kada  Raugerškio  preparatų vartoti negalima

 •  Maisto papildai  – Raugerškio preparatų poveikį slopina vitaminas B6 ir L-histidinas, neretai esantys „atjauninančių“ mikroelementų rinkiniuose.
 •  Spuogai  – Jeigu gydėtės jaunatvinius spuogus arba mielių sukeltas infekcijas, ir naudojote šiuos preparatus, raugerškį galite vartoti tik praėjus 1 savaitei po paskutiniosios šių preparatų vartojimo dienos.
 •  Tulžies takų susirgimai  – Raugerškio preparatai skatina tulžies išsiskyrimą, todėl jie nėra vartotini sergant tulžies pūslės akmenlige.
 •  Apsinuodijimas maistu  -Kadangi raugerškio preparatai slopina virškinamojo trakto motoriką ir peristaltiką, jo nepatariam naudoti esant apsinuodijimui maistu.
 •  Nėštumo planavimas  -Raugerškio sudėtyje yra spermatozoidų brendimą slopinančių medžiagų, todėl jo nereikėtų vartoti, jeigu norite planuoti šeimos pagausėjimą.
 •  Antibiotikai  – Raugerškio preparatų negalima vartoti jeigu vartojate tetraciklino grupės antibiotikus, nes taip slopinama antibiotiko absorbcija.
 •  Cukraligė – Raugerškį taip pat atsargiai turėtų vartoti sergantys diabetu. Šio augalo preparatai mažina cukraus kiekį kraujyje, todėl nevertėtų jo uogomis mėgautis nepasitarus su gydytoju.
 •  Skrandžio susirgimai  – Raugerškis – turtingas tokiomis sutraukiančiomis medžiagomis kaip taninai, todėl gali dirginti skrandžio gleivinę.
 •  Stemplės susirgimai  – Jo reikėtų vengti sergantiesiems ezofagitais, varginamais rėmens.
 •  Vaskulitai  – Raugerškis taip pat neskiriamas sergantiesiems smulkiųjų kraujagyslių uždegimais bei Reino sindromu, nes skatina tirpimo ir nejautros jausmą galūnėse.
 •  Kūdikių gelta ir gelta   – Yra duomenų, jog raugerškio preparatai sukėlė bilirubino apykaitos sutrikimus kai jį naudojo vaikų iki metų gydymui, todėl jo nepatariama skirti kūdikių geltos atveju.
 •  Nėštumas  – Raugerškio preparatai taip pat neskiriami nėščiosioms, nes jie skatina gimdos susitraukimus.
 • Raugerškio preparatai neskiriami moterims kai yra klimakteriniai kraujavimai.
Liaudiški receptai su barbarisu

Liaudies medicinoje naudojama raugerškio lapų arbata- ji geriama viduriuojant, sergant gelta, neurastenija, išnykus apetitui ir taip pat kaip kraują atsatanti priemonė.

Barbarisų spiritinė ištrauka  (1:5- 40% alkoholio) geriama po 25-30 lašų iki 3 kartų per dieną. Gydymo kursas -2-3 savaitės.

Barbarisų ištraukos ir užpilai turėtų būti geriami tik gydytojo priežiūroje.

Barbarisų arbata

Arbatinuką nuplikyti verdančiu vandeniu. Į jį įdėti 1 arbatinį šaukštelį džiovintų barbariso uogų ir užpilti 1 puodeliu verdančio vandens. Leisti pritraukti 8-10 minučių, po to nukošti ir gerti. Arbarisų arbatą rekomenduojama gerti 20-30 minučių po valgio iki 5-7 kartų per dieną. Bendram organizmo sustiprinimui siūloma ją gerti iki 2 savaičių.

Ši arbata mažina karščiavimą, žadina apetitą, skatina tulžies ir šlapimo išsiskyrimą. Ji taip pat skatina kraujotaką. Tinka norintiems sustiprinti širdies raumenį ir esant širdies permušimams.

Barbarisų uogų galima dėti ir į paprastą arbatą vietoje citrinos.

Barbarisų morsas

Barbarisų uogas užpilti verdančiu vandeniu ir virti ant mažos ugnies apie 10 minučių. Po to palikti pritraukti 1-2 valandoms. Pritrauktą gėrimą nusunkti. Pagal skonį pagardinti cukrumi ir vanile. Tinka esant karščiavimams, virškinimo trakto susirgimams, lėtiniams kasos susirgimams, kepenų ligoms, vidurių užkietėjimams ir hemorojui.

Barbarisų šaknų žievės nuoviras

1 arbatinis šaukštelis barbariso šaknų žievės užpilamas 2 verdančio vandens stiklinėmis ir verdamas 5 minutes. Po to atvėsinamas ir nukošiamas. Geriamas po 1/2 stiklinės 3 kartus dienoj esant skrandžio susirgimams, reumatui, pleuritams, plaučių tuberkuliozei.

Barbarisų sirupas

1 kilogramui cukraus yra imama 5 stiklinės barbarisų sulčių.

Uogas perrinkti, nuplauti ir ištrinti mediniu šaukštu su cukrumi. Pripilti vandens kad apsemtų ir palikti 1-2 dienoms, kad išsiskirtų sultys. Po to viską užvirinti, pridėti reikiamą cukraus kiekį, išmaišyti ir dar kartą užvirinti. Nukošti ir supilstyti į butelius.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *