Asepsis

Terminas – Asepsis

Reikšmė:

Asepsis, tai  sterili būsena; Būsena, kai visiškai nėra mikrobų, infekcijos ir bet kokių gyvybės formų, įskaitant ir sporas.

Medicininis asepsis 

Arba dar kitaip vadinama „medicininė aseptika“ tai mikroorganizmų sunaikinimo būdai kai jie jau paliko organizmą. Tai grupė priemonių naudojamų medicinos įstaigose siekiant apsaugoti pacientą nuo reinfekcijos o taip pat apsaugoti kitus nuo užsikrėtimo. Šios technikos tiksluas yra stabdyti mikroorganizmų plitimą. Iš esmės tai grupė priemonių, užkertančių kelią specifinei infekcijai patekti į specifinę erdvę – palatą, odos paviršių ar pan. Ši aseptinė technika privalo būti naudojama visose gydymo įstaigose, nes jos tikslas – apsaugoti tiek personalą, tiek ir pacientą. Pagrindinis metodas medicininiam asepsiui pasiekti – izoliacinės technikos panaudojimas. Tai reiškia, kad ligonio aplinka ir joje esantys daiktai yra saugomi nuo užsikrėtimo arba tuoj pat dezinfekuojami jei buvo užteršti iš organizmo išskiriamais skysčiais. Medicininės aseptikos požiūriu visi naudojami objektai skirstomi į dvi grupes- švarius ir užterštus. Švariais laikomi objektai kuriuose beveik ar visiškai nėra infekcijos. Užterštais laikomi objektai, kuriuose gali būti infekcija. Trumpai tariant „Medicininė aseptika“ yra tai kas vadinama „švaru“.

Chirurginis asepsis –

tai mikroorganizmų naikinimo būdai ir metodai taikomi prieš mikroorganizmui patenkant į  organizmą per atvirą žaizdą ar atvirus odos ar gleivinių paviršius. Tai mikroorganizmų bei jų sporų naikinimas ir šalinimas aplinkoje bei nuo medicininių objektų. Chirurginiam asepsiui taikomi sterilizacijos metodai, operacinio lauko  ir daiktų, kuriuos gali liesti pacientas uždengimas chirurginėmis paklodėmis, specialūs rankų plovimo metodai, bei specialūs  oro valymo metodai. Chirurginę aseptiką galima apibūdinti žodžiu „sterilu“.

Kaip pasiekiamas chirurginis asepsis?

  • Pirmiausia infekcija šalinama nuo rankų ir išorinių objektų. Tai daroma
  • Naudojant sterilius instrumentus
  • Mažinant riziką užsikrėsti tam tikra infekcija, kai jos pašalinti negalima
  • Kontroliuojant mikrobų kiekį aplinkoje: slopinant jų augimą, užmušant mikrobus ir šalinant juos iš aplinkos. Konkrečiai šam naudojamos technijos yra specialūs rankų plovimo būdai, instrumentų paruošimas, medicininių barjerų naudojimas, specialus paciento paruošimas, operacinio lauko paruošimas bei saugios operacinės technikos naudojimas.
  • Saugi operacinė technika, mažinanti užsikrėtimo riziką yra maži operaciniai pjūviai, audinių traumų ir audinių struktūrų pažeidimo mažinimas bei kraujavimo stabdymas.
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *