Barbitūratas

Terminas  – Barbitūratas

Kas yra barbitūratas?

Barbitūratais vadinama grupė organinių junginių, kurie buvo sukurti barbiturinės rūgšties pagrindu. Tai vieni iš dažniausiai naudojamų migdomųjų vaistų. Barbitūratai  pagal savo poveikio stiprumą ir veikimo trukmę yra  skirstomi į keletą grupių. Taip barbtirūtai yra  skirstomi į veikiančius anestetiškai, sedacinio- hipnotinio poveikio bei prieštraukulinio poveikio. Tačiau visiems jiems būdingas slopinantis poveikis į centrinę nervų sistemą, slopinantis poveikis į kvėpavimo centrą, slopinantis poveikis į širdį, mažinantis arterinį kraujo spaudimą poveikis bei mažinantis kūno temperatūrą poveikis. Kai kurie barbitūratai sukelia ypač stiprius pripratimo reiškinius.  Barbitūratai, ankščiau buvę pagrindiniai anksiolitikai ir hipnotikai, šiandien yra pakeisti į naujesnius bei saugesnius preparatus. Tačiau kai kurie barbitūratai vis daar yra naudojami kaip migdomieji vaistai.

Tinkamai naudojami babritūratai gali būti naudingi:

  • 1. esant laikiniems miego sutrikimams
  • 2. Kai kurių formų niežuliui slopinti
  • 3.Prieš  odontologines operacijas esant ypač didelei baimei
  • 4. Traukuliams slopinti.
  • 5. Trumpalaikio veikimo barbitūratai naudojami chirurginių operacijų metu.

Kadangi barbitūratai skatina pripratimą, jie vartojami tik paskyrus juos gydytojui ir tik griežtai vykdant gydytojo nurodymus.

Esant apsinuodijimui barbitūratais pagalba turi būti teikiama nedelsiant ir apsinuodijęs turi tuoj pat būti pristatytas į ligoninę.

Jie sukelia gilų, nenormalų miegą, kuris primeną apsinuodijimą.

Kaip veikia barbitūratai?

Mažos barbitūratų dozės gali sukelti kalbos bei motorikos sutrikimus. Didelės barbitūratų dozės gali sukelti komą. Ypač pavojinga barbitūratus vartoti kartu su alkoholiu ar kitais nervų sistemą slopinančiais vaistais.

Pagal savo veikimo trukmę barbitūratai gali būti labai trumpo veikimo ir ilgo veikimo. Labai trumpo veikimo barbitūratai naudojami anestezijoje.

Kai kurie naujos kartos migdomieji vaistai veikia panašiai kaip ir barbitūratai – pvz. zolpidemas, zaleplonas, etchlorvinilis,  eszopiclonas, ramelteonas (Rozerem). Jie gali būti naudojami trumpalaikiam nemigos gydymui.

Pirmoji pagalba  apsinuodijus barbitūratais – vėmimo skatinimas, bet tik su sąlyga, jog apsinuodijęs žmogus yra sąmoningas. Būtina užkirsti kelią šilumos netekimui- apgaubiant nukentėjusįjį antklode. Būtina atleisti visus kvėpavimo takus veržiančius drabužius- atseget apykaklę, atleisti juosmens diržus.

Būtina stebėti kvėpavimo būklę ir dažnį.

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *