Bartonelė

Terminas – Bartonelė

Reikšmė

Bartonelėmis vadinami Bartonellacea rūšies mikroorganizmai, kurie pradžioje buvo priskiriami Riketsijoms. Tepinėlyje bartonelės yra dažomos  Gram neigiamai, jos yra  išsidėsčiusios grandinėlėmis. Bartonella baciliformis sukelia Bartoneliozę (arba Kariono ligą- Carrion’s disease). 1993 metais buvo atrasta nauja bartonelių  grupė , pavadinta B. Rochalimea. Bartonelės , skirtingai nuo riketsijų gali būti auginamos maistinėse terpėse.  Šiuo metu yra atrasta apie 12 bartonelių rūšių. Trys iš jų sukelia žmogaus ligas.

  • B. bacilliformis sukelia Oroya karštinę ir verruga peruana.
  • Bartonella henselae sukelia kačių įdrėskimo ligą (catscratch disease) ir kepenų peliozę (kitaip vadinama baciline pelioze).
  • Bartonella quintana  sukelia apkasų karštinę.
  • Tiek B henselae tiek B quintana bacilinę angiomatozę, kuri neretai pasitaiko benamių ir ŽIV infekuotų asmenų tarpe.

Žmogaus ligas sukelia ir kitos Bartonelių rūšys, tai:  Bartonella vinsonii , porūšis berkhoffi i, B clarridgeiae, B tamiae, B rochalimae,B elizabethae, Bkoehlerae, and Balsatica.

Neseniai Candidatus Bartonella mayotimonensis ir  Candidatus Bartonella melophagi  buvo izoliuotos iš sergančio endokarditu paciento aortos vožtuvo .

Šiuo metu manoma , kad  Bartonella sukelia net keletą klinikinių sindromų – Katės įdrėskimų ligą (padidėję limfmazgiai ir kitų organų pakenkimas), bakteriemiją, endokarditą, bacilinę  angiomatozę , peliozinį  hepatitą, Oroya karštinę  ir verruga peruana.

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *