Sinonimai – Shaken baby syndrome
Sukratyto kūdikio sindromas yra smegenų trauma, kurią patiria kratomas kūdikis arba naujagimis. Traumos metu kūdikio smegenys atsitrenkia į kaukolės dėžės kaulus ir trūkus smegenų kraujagyslėms kraujuojama į smegenų ertmes ( vystosi subduralinė hematoma) arba į tinklainę ( vystosi tinklainės hematoma) . Jeigu kūdikis nukrenta ant kieto paviršiaus, stebimas sukratyto smūgio sindromas.
Kūdikio galva yra santykinai didesnė ir sunkesnė nei likusi jo kūno dalis todėl smegenys kratant patiria daug vidinių smūgių. Jos išburksta ir patinsta . Tokios traumas pasekmės yraypatingai sunkios. Jos gali baigtis:
- Smegenų pažeidimais
- Aklumu
- Klausos praradimu
- Kalbos vystymosi ir mokymosi sutrikimais, įskaitant protinį atsilikimą.
- Epilepsija
- Kaklo ir stuburo smegenų pažeidimais, lydimais judėjimo sutrikimų ir galimo paralyžiaus,
- Mirtimi
Kūdikiui patyrus šią traumą gali būti stebimas
- Ypatingas dirglumas
- Vėmimas
- Apetito nebuvimas, valgymo sutrikimai
- Kvėpavimo sutrikimai
- Traukuliai
- Letargija (ypatingas nuovargis, nejudrumas, negalėjimas prabusti
- Odos blyškumas, odos cianozė
- Mėlynės tipinėse vietose – ant rankų ir krutinės
- Kakta gali atrodyti didesnė nei įprastai, stebimi išsipūte maumenėliai
- Negalėjimas pakelti galvytės
- Galūnių drebėjimas (tremoras)
- Nesugebėjimas sufokusuoti žvilgsnio arba negalėjimas sekti žvilgsniu judančio daikto
- Sąmonės praradimas
- Koma
Ši trauma gali pasitaikyti kūdikiams iki 1 metų amžiaus. Didžiausia rizikos grupė šiai trauma atsirasti yra 2 -4 mėnesių kūdikiai. Tačiau neretai pasitaiko ir 5- 6 mėnesių kūdikių traumų.
Paprastai kūdikiams virš 2 metų amžiaus tokių traumų nebepasitaiko. Tačiau jeigu būta ypač smarkios jėgos, taip traumuoti gali būti ir 5 -6 metų vaikai.
Kodėl įvyksta tokios traumos?
Neretai prižiūrintys vaikus asmenys galvoja, jod pakračius vaiką, jis nustos verkti. Neretai tai būna pervargę tėvai, kurie nesugeba tinkamai prižiūrėti kūdikio ir taip išlieja savo emocijas.
Kai kurie tėvai net neįtariai kokie gležni yra jų vaikai. Tačiau niekada kūdikio kratymas negali būti pateisinamas jokiomis aplinkybėmis. Tai yra nusikaltimas.
Kas krato kūdikius?
Statistiniai duomenys rodo, kad nuo 2/3 ik ¾ tokių nusikaltėlių yra vyrai. Nors jų amžius įvairuoja, tačiau dažniausiai pasitaiko kad vaikus sukrato būtent 20 metų vyrai. Tačiau taip gali pasielgti bet kokios lyties, rasės ar amžiaus asmenys.
Kaip gydomas sukratyto vaiko sindromas?SKS turi būti gydomas nedelsiant. Tėvai ar kūdikį prižiūrintys asmenys privalo tuoj pat nuvežti kūdikį į ligoninę įtarus tokio tipo traumą. Medicinos personalui būtina pasakyti, jog buvo arba įtariama jog kūdikis buvo sukrėstas. Neretai kūdikį prižiūrintys asmenys linkę sakyti, jog vaikas kūdikis nukrito. Kūdikiui šiuo atveju gali būti reikalinga intensyvi medicinos pagalba arba chirurginis gydymas. Neretai tokio tipo traumos priežastys išryškėja tik ilgainiui. Kartais suaugusiems gali būti stebimi elgesio sutrikimai, galimai sukelti tokios traumos.
Kaip diagnozuojamas SKS?
Medikai neretai negali tiksliai pasakyti kas įvyko tik apžiūrėdami kūdikį. Nekalbantys kūdikiai taip pat negali pasakyti kur ir k as jiems skauda. Daugelis smegenų traumos požymių gali priminti infekcinį susirgimą.
Neretai tokia trauma diagnozuojama tik atlikus kaulų rentgenologinius tyrimus, Magnetinio rezonanso tyrimus ar kompiuterinę tomografiją.
Šiuo atveju būtina okulisto konsultacija ir akių dugno ištyrimas.
Ar galima užkirsti kelią šiai traumai?
Taip. Niekada ir niekam neleiskite sukrėsti kūdikio.
Ką gali daryti tėvai ar kūdikį prižiūrintys asmenys jeigu kūdikis verkia?Neretai kūdikį traumavę asmenys teisinasi, jog jie taip pasielgė kai vaikas tiesiog nenumaldomai verkė. Kad taip neįvyktų, tėvams ir kūdikį prižiūrintiems asmenims būtina atsiminti keletą taisyklių:
- Pirmiausia privalu įsitikinti, jog nieko blogo nėra nutikę pačiam kūdikiui.
- Prvalu patikrinti jo vystyklus, išsiaiškinti ar kūdikiui nešalta , taip pat būtina pagalvoti ar jis nealkanas. Apžiūrėkite vaiko lovelę ar lopšį – gal būt kas nors jam kelia skausmą.
- Jeigu įsitikinote, jog viskas tvarkoje, pabandykite naudoti neįprastą garsą. Kartais vaikai nurimsta išgirdę naują garsą ž dulių siurblį, džiovyklę, skalbimo mašiną, plaukų džiovintuvą.
- Bandykite paklausyti vaikiškų dainelių ar padainuokite patys.
- Sudominkite kūdikį nauju žaisliuku, barškučiu ar pasiūlykite jam čiulptuką.
- Paimkite jį sus savimi į mašiną ir tiesiog apvažiuokite keletą ratų.
- Pabanykite jį švelniai pasupti vežimėlyje.
- Pasikvieskite ką nors pagalbon, jei esate pernelyg įsitempęs ar pervargęs. Kūdikiai gali verkti nuo vienos iki 3 valandų per dieną.
- Jeigu jūsų kūdikis sveikas, o jūs tikrai negalite pasikviesti nieko pagalbon, tiesiog saugiai įtaisykite savo atžalą kambaryje ir palikite ją dešimčiai minučių. Visada atminkite, – verkdamas kūdikis niekada nesusižeis, tačiau sukrėstas kūdikis gali likti sužalotas visam gyvenimui.