Ragenos erozija

Ragenos erozija ( ragenos paviršiaus žaizda)
Kas yra ragenos erozija?

Ragenos erozija arba ragenos paviršiaus žaizda yra vadinamas ragenos paviršinio sluoksnio epitelio defektas, kuris atsiranda dėl traumos, nudegimo ar  uždegimo. Ragenos erozija yra dažniausiai pasitaikanti akies trauma. Tačiau teisingai ją gydant, ji dažniausiai sugyja be regėjimo pakitimų.

Dažniausios ragenos sužeidimų priežastys

Rageną galima susižeisti lengvai ir bet kuo- žaislu,  nagu, aštriu metaliniu daiktu. Neretai ragena pažeidžiama patekus dulkėms, smėliui, dirbant su medžio ar metalo drožlėmis, net popieriaus kraštu. Rageną galima sužeisti užsiimant buto remontu, sportuojant, remontuojant automobilį ( pilant antifrizą). Ragenos erozijos gali atsirasti ir tuomet, kai naktį neišsiimami iš akių kieti kontaktiniai lęšiai.

Labai yra pavojingi cheminiai nudegimai, kurie gali atsirasti ir valant namus su cheminėmis priemonėmis.

Jeigu ragenos sužeidimas infekuojasi , jis gali komplikuotis rimtu susirgimu- ragenos opa.

Ligos klinika ir simptomatika

Susižeidus rageną, ligonį varfina stiprus skausmas, ašarojimas, šviesos baimė. Gali atrodyti, kad į akis yra patekę smėlio. Yra sunku atsimerkti. Matomas vaizdas gali lietis, taip pat gali būti jautrūs ir paraudę akių vokai. Galimi ir galvos skausmai.

Diagnostikos principai

Diagnozuojama paprastai apklausus kaip buvo sužeista akis, ar pacientas nešioja kontaktinius lęšius ir kaip ilgai juos nešioja. Gydytojas paprastai apžiūri akis su specialia lempa.  Kartais gali prireikti atversti viršutinį voką. Taip pat ragena gali būti dažoma fluoresceino dažais, kurie apšviesti švyti žalia spalva.

Gydymo principai

Ištikus akies traumai būtina tuojaus pat kreiptis į gydymo įstaigą.

Esant galimybei reikia akis praplauti tekančio vandens srove. Tekantis vanduo gali išplauti svetimkūnį. Taip pat reikėtų kelis kartus aktyviai pamirksėti- gal būt svetimkūnį pavyks pašalinti savaime.

Jei į akis pateko chemikalų, reikia juos išplauti tekančio vandens srove. Pakiškite akį po čiaupo vandens srove, kuo plačiau išplėskite vokus. Plauti reikia ne mažiau 15 minučių. Galima vandenį pilti iš butelio. Jei mokate, išverskite voką ir išplaukite po juo susikaupusius chemikalus.

Venkite bet kokių veiksmų, kurie gali dar labiau sužeisti akį.

Jokiu būdu nebandykite patys iškrapštyti svetimkūnio iš akies, taip pat nebandykite iš akies šalinti stambesnio daikti, kuris trukdo užmerkti akis.

Jokiu būdu netrinkite pažeistos akies- tik dar labiau galite ją sužeisti.

Nelieskite akies obuolio pincetu, vata ar dar kokiu kitokiu instrumentu, kad dar giliau nesužeistumėte ragenos.

Gydymo įstaigoje ragenos erozija yra gydoma kas 3-4 valandas lašinant ragenos epitelio gijimą skatinančiais lašais, taip pat antibiotikais, bei vyzdžius plečiančiais lašais. Akis yra uždengiama steriliu tvarsčiu. Nuo skausmo galima gerti skausmą slopinančius vaistus.

Galima vietoj tvarsčio kelioms dienoms, kol erozija užgyja, uždėti gydomąjį orui pralaidų kontaktinį lęšį. Tada akį kur kas mažiau skauda. Lašus reikia lašinti lęšio iš akies neišėmus. Jei ragenos eroziją sukėlė kontaktiniai lęšiai- paprastai šiuo atveju tvarstis yra nededamas.

Daugiau skaitykite

  • Ambliopija Ambliopija  yra funkcinis regos aštrumo susilpnėjimas, kai  susilpnėja vienos ar […]
  • Miežis Miežis yra pūlinis blakstienos fulikulo arba  voko krašto riebalinės ( Ceiso […]
  • Katarakta Katarakta yra vadinamas akies lęšiuko sudrumstėjimas. Įprastai akies […]
  • Trumparegystė (Miopija) Trumparegystė arba miopija ( lotyniškai ) myopia yra  akies refrakcinės […]
  • Glaukoma Glaukoma yra vadinama grupė akių  susirgimų, kuriems būdingi šie trys […]
  • Blefaritas Sinonimai- seborėjinis blefaritas, priekinis blefaritas, Meibomijaus liaukų […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *