Tyrimo reikšmė
Homocisteinas yra sieros turinti amino rūgštis. Ši rūgštis susidaro baltymui metioninui virstant į cisteiną.
Metioninas yra viena iš pagrindinių amino rūgščių ir yra gaunamas iš aplinkos su maistu. Sveikose ląstelės homocisteinas yra greitai perdirbamas į kitas medžiagas. Šiuo metu jau yra žinoma, jog padidėję homocisteino kiekiai kraujyje yra susijęs su padidėjusia rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Tačiau kol kas dar nėra aišku ar padidėjęs homocisteino kiekis sukelia širdies ir kraujagyslių susirgimus ar yra šio susirgimo išdava.
Homocisteino apykaitai yra reikalingi B grupės vitaminai: Folinė rūgštis, Vitaminas B6 ir Vitaminas B12. Esant šių vitaminų trūkumui, homocisteino kiekis kraujyje didėja anksčiau nei aptinkami šių vitaminų trūkumo požymiai.
Vartojant Folinę rūgštį ir kitus B grupės vitaminus, homocisteino kiekį kraujyje galima sumažinti, tačiau nėra pilnai aišku, ar paciento būklė nuo to pagerėja .Padidėjęs homocisteino kiekis kraujyje taip pat gali būti dėl paveldimos ligos, vadinamos homocistinurija. Esant šiai ligai, pacientas negali suskaldyti mietionino dėl to, kad šią amino rūgštį skaldantis fermentas neveikia. Dėl to tiek metioninas, tiek homocisteinas kaupiasi oraganizme. To pasėkoje tiek kraujyje tiek šlapime aptinkami dideli homocisteino kiekiai. Sergantieji homocistinurija kenčia dėl skeleto ir akių pakitimų. Neretai jiems nustatomas protinis atsilikimas, kepenų suriebėjimas bei ištinka priešlaikinė mirtis. Jų rizika susirgti ateroskleroze, priešlaikinė širdies ir kraujagyslių liga bei tromboembolija taip pat yra labai didelė.
Verta žinotiAmerikos Širdies Draugija (AHA) šiuo metu dar nėra paskelbusi, jog hiperhomocistinemija yra vienas iš didžiausių faktorių susirgti širdies ir kraujagyslių liga . AHA pažymi, jog šiuo metu nėra atrasta jungtis tarp šios būklės ir aterosklerozės ir šiuo metu nėra tyrimų, kurie būtų parodę jog vartojant B grupės vitaminus, galima sumažinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių liga. AHA rekomenduoja suvartoti po 400 μg folinės rūgšties kasdien.
Norma
- Vyrams : 1–2.12 mg/l (7.4–15.7 μmol/l SI vienetai)
- Moterims : 0.53–2 mg/l (3.9–14.8 μmol/l SI vienetai)
Specialus pasiruošimas nereikalingas. Badauti nereikia.
Tyrimo atlikimo tvarka
Imama 7 ml kraujo į auksiniu dangteliu užsukamą mėgintuvėlį ( su serumo separatoriumi).
Tyrimo rezultatų vertinimas
Padidėjęs homocisteino kiekis kraujyje (Hiperhomocisteinemija) yra nustatomas kai yra šie susirgimai ir būklės
- Rizikos faktorius susirgti širdies ir kraujagyslių liga
- Homocistinurija
- Rūkymas
- B grupės vitaminų trūkumas (Folinės rūgšties, B6, B12)
Tyrimo rezultatus įtakojantys veiksniai
1.Homocisteino kiekis kraujyje didėja su amžiumi bei rūkant .
2.Vartojant šiuos vaistus, homocisteino kiekis kraujyje didėja
- Karbamazepinas
- Cikloserinas
- Izoniazidas
- Metotreksatas
- Penicilaminas
- Fenitoinas
- Prokarbazinas