Pleiskanomis vadinamos atsiskiriančių raginio odos sluoksnio ląstelių plokštelės. Kasdien nuo mūsų odos atsiskiria bent keli milijonai odos ląstelių. Kai šios ląstelės sulimpa į gumulėlius ir susiformuoja pleiskanos. Pleiskanos dažniausiai linkusios susidaryti smilkinių srityje, prie kaktos, ir pakaušyje. Neretai kartu su jomis atsiranda galvos odos paraudimas, niežulys ir dideli šašai.
Pleiskanų simptomai
Kai galvos oda yra sveika, pleiskanų paprastai nepastebime. Tam kad susidarytų pleiskanos, turi būti trys sąlygos
- Riebios galvos odos išskyros
- Oda turi išskirti daug trigliceridų
- Ant odos turi būti daug oleininės rūgšties, kuri yra ant galvos odos gyvenančio grybelio Pityrosporum ovale arba Malasseszia furfur medžiagų apykaitos produktas.
Taip dažniausiai atsitinkai kai ant odos esantis grybelis ima sparčiau daugintis, taip sutrinka odos mikrofloros pusiausvyra, ir dėl to galvos odos ląstelės vietoj to, kad atsinaujintų per 3 savaites, tai padaro daug greičiau – per 15, o kartais net per 7 dienas. Grybelis dažniausiai plinta žaibiškai, jis erzina odą, o ši reaguoja spartesniu ląstelių atsinaujinimu. Apmirusios odos ląstelės nesuspėja pasišalinti ir kaupiasi ant odos, sudarydamos pleiskanas
Dažniausios pleiskanų atsiradimo priežastysReikia žinoti, jog pleiskanos nėra paveldimas susirgimas. Tačiau neretai pleiskanomis serga visa šeima, nes yra panašūs visos šeimos gyvenimo ir mitybos įpročiai. Pačios pleiskanos nėra užkrečiamos, tačiau jūs galite užsikrėsti pleiskanas sukeliančiu grybeliu ir mielių grybeliu, perduodamu per rankšluosčius, šukas
1. Hormonų pusiausvyros sutrikimai.
- Pleiskanų neretai atsiranda arba padaugėja per lytinį brendimą, moterims prieš mėnesines ir neretai premenopauzės laikotarpiu. Vaikai pleiskanų turi regai. Senstant, pleiskanų irgi mažėja.
2. Stresas.
- Plaukai, kaip ir visas organizmas, reaguoja į kiekvieną mūsų išgyvenimą. Jeigu jus vargina nuolatinė įtampa, galvos odos ląstelės ima „skubėti“ ir dėl to padaugėja pleiskanų. Pastebėta, jog pleiskanų beveik nebūna atostogų metu.
3. Netinkama plaukų priežiūra
- Odos pleiskanojimą gali paskatinti pernelyg dažnos plaukų priežiūros procedūros, cheminis dažymas ar garbanojimas, plaukų plovimas stipriais šarminiais, odą sausinančiais ar pažeidžiančiais šampūnais, dažnas plaukų džiovinimas elektriniu džiovintuvu, alkoholio turinčių preparatų trynimas į galvos odą, plaukų gelių vartojimas, tepalų vartojimas.
4. Kai kurios odos ligos.
Pleiskanų taip pat pagausėja sergant tokiomis odos ligomis kaip žvyneline, ichtioze, grybelinėmis ligomis, ypač jų paūmėjimo metu.
5. Kitos priežastys.
Pleiskanų atsiradimą gali paskatinti lėtinis nuovargis, sunki liga, netinkama mityba, vitaminų stoka, užterštas oras, pernelyg karštos patalpos, buvimas drėgnose patalpose, dažnas plaukų džiovinimas plaukų džiovintuvu, dažnas buvimas dirbtinės ventiliacijos sąlygose, darbas dulkėtose patalpose, statybose, važinėjimas dulkėtais keliais. Pleiskanomis neretai serga nutukę ir mažai judantys asmenys, bei sergantys lėtiniais autoimuniniais susirgimais- diabetu ir panašiai.
Pleiskanų atsiradimą gali išprovokuoti riebi galvos oda,
Ligos eigaPagal eigą pleiskanojimas gali būti skirstomas į smulkų ir stambų.
Smulkus pleiskanojimas (sėlėninis pleiskanojimas)
Smulkus pleiskanojimas būdingas daugiausiai suaugusiems žmonėms,. Vaikus jis vargina retai. Jis būna tuomet, kai plaukuotoje galvos dalyje ribotame plote pradeda kauptis nedidelių baltų ar pilkšvai sidabrinės spalvos pleiskanų, panašių į sėlenas. Dažniausiai atsiranda kai oda yra sausoka, ir yra susilpnėjusi prakaito liaukų funkcija. Šukuojantis tokios pleiskanos lengvai atsiskiria nuo odos ir tarsi baltas sniegas apkrinta drabužius. Daugiausiai jų būna smilkiniuose, prie kaktos ir pakaušyje. Plaukai būna sausi, trapūs. Šios pleiskanos yra lengvai gydomos. Smulkus pleiskanojimas vaikystėje dažniausiai prasideda pamažu (5-10 metų) arba gali prasidėti staiga (dažniau 10-20 metų žmogui). Veiksmingomis priemonėmis ištrynus galvą ir pašalinus pleiskanas, po 4-7 dienų jų vėl dažniausiai ima atsirasti. Toks smulkus pleiskanojimas daugeliui savaime išnyksta sulaukus 50 metų amžiaus.
Žvynelinis pleiskanojimas (stambus pleiskanojimas)
Esant šiam pleiskanų tipui plaukai būna riebaluoti, sulipę. Odą dažniausiai dengia storas riebalų ir pleiskanų sluoksnis. Pleiskanos būna didelės, lyg žuvies žvynai, riebios, pilkos ar gelsvos. Šiuo atveju ypač vargina niežėjimas, oda parausta, nusikasius atsiranda šašų. Gali pradėti slinkti plaukai. Riebios pleiskanos dažniausiai būna kai kurių odos ligų (grybelio, žvynelinės, ichtiozės ar seborėjinio dermatito) simptomas. Tuomet išberiama ir kūno oda. Jei yra labai daug riebių pleiskanų, jos neišnyksta plaunant galvą specialiais gydomaisiais šampūnais – reikia ieškoti tikrosios priežasties. Sergant kai kuriomis odos ligomis, pleiskanojimas padidėja joms paūmėjus.
Tyrimai
Paprastas smulkus pleiskanojimas nustatomas lengvai. Sergant kitomis odos ligomis, pleiskanos būna riebios ir stambios, bėrimų būna ir kitose kūno vietose. Jei yra grybelinė liga paprastai randama ir nulūžusių plaukų bei praplikusių vietų bei pleiskanėlių. Tuomet atliekamas tyrimas dėl grybelio.
Gydymo principai
Dietiniai principai
Jeigu norite sustabdyti pleiskanas būtina slopinti riebalinių odos liaukų ir prakaito liaukų veiklą. Tai galite padaryti, jeigu pradėsite vengti šių maisto produktų
- Riebaluose keptų maisto produktų: bulvyčių fri, spurgų, čeburėkų, mėsos
- Vengti daug cukraus turinčių maisto produktų, kinietiško maisto
- Būtina vengti maisto produktų turinčių konservantų, dirbtinių saldiklių, dirbtinių skonių, kinietiškų prieskonių ajinomoto
Kad oda gautų pakankamai vitaminų ir būtų pakankamai drėgna siūloma
- Kasdien išgerti po 8-10 stiklinių vandens
- Kasdien suvalgyti po 2 šviežius vaisius
- Valgyti po porciją žalių lapinių salotų
- Vienąkart savaitėje būtina suvalgyti po porciją daigų, avižirnių, šampinjonų, varškės, pupelių arba tofu.
Pleiskanoms gydyti reikalinga vartoti šiuos vitaminus
- Probiotikus
- Vitaminus B2, B3, B6, B7
- Cinką
- Antioksidantus
Būtina laikytis tinkamo miego režimo ir kuo dažniau būti atvirame ore
1. Vartojami riebalų išskyrimą slopinantys preparatai
Riebalinių liaukų veiklą reguliuoja šampūnai kuriuose yra Cinko piritiono arba ZPT, ZPTO. Jis slopina odos ląstelių keratinizaciją bei naikina mieliagrybį. Odos riebalų išskyrimą taip pat slopina Seleno sulfidas.
2. Šalinamos pleiskanos ir jų sukėlėjas
Pleiskanos šalinamos galvą plaunant pleiskanoms trukdančiais atsirasti (keratoplastiniais) ir pleiskanas šalinančiais (keratoliziniais) preparatais.
Pleiskanų grybelį naikina 2 % Ketokonazolio tepalas. Jam naikinti netiks 1% Ketokonazolio tepalas, nes jis pleiskanų sukėlėjo neišnaikina. eigu pleiskanos yra įsisenėjusios ir sunkiai pasiduoda gydymui, gydantis gydytojas gali skirti Ciclopirox-`ą. Pleiskanas taip pat naikina ketokonazolio, olamido, piroktono preparatai. Jeigu pleiskanos yra stambios, arba sergama žvyneline, ichtioze, seborėja – ši būsena paprastai yra gydoma sieros salicilo, deguto bei hormoniniais tepalais.
Plaunant galvą gydomuoju šampūnu prieš pleiskanas, pirmiausia būtina sušlapinti plaukus, po to šampūną būtina įtrinti į plaukų šaknis ir palikti taip 3-5 minutes ir tik po to jų nuskalauti. Gydomuoju šampūnu glava paprastai yra plaunama tris ar keturias savaites, po to rečiau – profilaktikai. Plaudami galvą gydomuoju šampūnu nepilkite per daug šampūno, o galvos odą masažuokite kuo švelniau, nes priešingu atveju tik paskatinsite riebalų liaukų veiklą ir atsiras dar daugiau pleiskanų.
Jeigu galvos oda yra uždegiminė, uždegimą reikia mažinti 0.01% Fluocinolono losjonu arba gydomaisiais specialios paskirties šampūnais.
Jeigu pleiskanos yra sausos, joms naikinti labiau tinka šampūnai su aliejais (pvz., kokoso), jei pleiskanos riebios, geriau tiks šampūnai turintys medžiagų, reguliuojančių riebalų liaukų veiklą.
Pleiskanojimą bei niežėjimą taip pat gali abai sumažinti preparatai su siera, salicilo rūgštimi, degutu, rezorcinu bei cinku. Pleiskanojimą mažins šampūnai, želė, losjonai, kurių sudėtyje yra grybelio plitimą stabdančių veikliųjų medžiagų (ketokonazolio, olamido, piroktono) ir eterinių aliejų (čiobrelių, kiparisų), kurie veikia odą raminamai, malšina niežėjimą.
Senesnės kartos gydytojai pleiskanojimą gydydavo magnio oksido suspencija.
3. Taikomas fototerapinis gydymas
Pleiskanų grybelio augimą stabdo Ultravioletiniai UVA , UVB spinduliai, raudona arba mėlyna LED šviesa.
Pleiskanas taip pat efektyviai galima gydyti lazeriu. Lazerinio gydymo procedūros paprastai trunka 15-20 minučių. Jos atliekamos vienąkart arba du kartus savaitėje.
Jei pleiskanų daug, jos riebios,ypač jei odą labai niežti,- ilgainiui gali atsirasti nedidelių žaizdelių, prisidėti infekcija. Riebios pleiskanos skatina plaukų slinkimą.
Profilaktinės priemonės
1. Dieta
2. Sveikas gyvenimo būdas
3. Tinkama plaukų priežiūra
Jeigu plaukai linkę stipriai pleiskanoti, neapsiriksite pasirinkę trumpesnę šukuoseną. Pleiskanų atsiradimo profilaktikai geriauvartoti gydomųjų žolelių nuovirus, gydomuosius šampūnus bei kitas pleiskanojimą mažinančias priemones. Karštas vanduo gali pakenkti patiems plaukams. Nereikėtų plaukų dažnai džiovinti elektriniu džiovintuvu. Pleiskanos yra linkusios vėl atsirasti, todėl veiksmingas procedūras reiktų profilaktiškai pakartoti.
Naminės pleiskanas naikinančios priemonės
Pleiskanas sumažinti galite trindami plaukų šaknis alavijo preparatais, arbatmedžio aliejumi, kokoso aliejumi, avokado ištraukomis, laimo ar citrimos sultimis.
Pleiskanų atsiradimą stabdanti skalavimo priemonė
- 1 dalis baltojo acto
- 4 dalys vandens
Šiuo tirpalu galvą reikėtų skalauti vieną kartą per savaitę.