Melsvadumbliai

MelsvadumbliaiMaisto papildas – Melsvadumbliai

Sinonimai – Spirulina, AFA, Algae, Algas Verdiazul, Algues Bleu-Vert, Algues Bleu-Vert du Lac Klamath, Anabaena, Aphanizomenon flos-aquae, Arthrospira maxima, Arthrospira platensis, BGA, Blue Green Algae, Blue-Green Micro-Algae, Cyanobacteria, Cyanobactérie, Cyanophycée, Dihe, Espirulina, Hawaiian Spirulina, Klamath, Klamath Lake Algae, Lyngbya wollei, Microcystis aeruginosa, Microcystis wesenbergii, Nostoc ellipsosporum, Spirulina Blue-Green Algae, Spirulina Fusiformis, Spirulina maxima, Spirulina platensis, Spirulina pacifica, Spiruline, Spiruline d’Hawaii, Tecuitlatl.

Kas tai yra?

Melsvadumbliai arba mėlynieji ir žalieji dumbliai yra grupė mikroskopinių dumblių. Šioje dumblių grupėje yra priskaičiuojama apie 1,500 vandeninių dumblių, iš kurių geriausiai mums pažįstami dumbliai yra spirulina grupės dumbliai. Žmonių mitybai dažniausiai yra naudojami Spirulina maxima ir Spirulina platensis rūšie dumbliai. Spirulinoje labai daug baltymų. Joje taip pat daug vitaminų, mineralų ir riebalinių rūgščių. Šiuose dumbliuose taip pat gausu ir vitamino B12, tačiau žmogaus organizmas iš spirulinos išskiriamos vitamino formos įsisavinti negali. Melsvadumbliuose labai gausu mikroelementų, ypač geležies. Tačiau dėl to, kad jie gali būti auginami užterštuose vandens tvenkiniuose jie taip pat gali būti užteršti sunkiaisiais metalais.

Kuo ypatingi melsvadumbliai?

Melsvadumbliams ir spirulinai priskiriama daug sveikatą padedančių atgauti savybių. Tačiau mokslinių tyrimų duomenys šiuos dumblius vertina atsargiai. Dauguma spiruliną giriančių teiginių iš esmės nėra pagrįsti moksliniais tyrimais. Laboratoriniai šių dumblių poveikio tyrimai parodė, jog dideli spirulinos ar jos ištraukų kiekiai pasižymi priešvirusiniu, priešvėžiniu, priešalerginiu, imunitetą stimuliuojančiu, kepenis saugančiu, kraujagysles atpalaiduojančiu, lipidų kiekį mažinančiu poveikiu. Spirulina veikia kaip antioksidantas.

Nedidelės apimties tyrimai su žmonėmis per dieną suvartojantiems po 8.4 g spirulinos parodė, jog šie asmenys per 4 savaites vidutiniškai numetė po 1.5 kg svorio, kyginant juos su placebo vartojusia grupe, kuri numetė tik po 600 g svorio. Tačiau šis skirtumas nėra laikomas statistiškai patikimu. Šių asmenų arterinio kraujospūdžio pokyčiai taip pat nebuvo žymūs. Jų cholesterolio kiekis taip pat nekito. Vėliau kartotinai tirtoje 8 savaites op 4.2 g spirulinos vartojusių žmonių grupėje buvo stebimi svorio, arterinio kraujospūdžio ir cholesterolio kiekiai. Po 8 tyrimo savaičių visi šie rodikliai nebuvo pakitę.

Kur yra šios medžiagos?

Melsvadumbliai natūraliai auga kai kuriuose Centrinės ir Pietų Afrikos, Pietų Amerikos druskinguose ežeruose. Pramoniniu būdu jie yra auginami lauko tvenkiniuose, kur yra surenkami maisto papildų gamybai.

Kam gali trūkti šio maisto papildo?

Melsvadumbliai nėra pagrindinė maisto medžiaga, todėl jų trūkumo požymių nėra. Tačiau dėl didelio juose esančių karotenoidų kiekio jie gali būti naudingi asmenims, kurie vartoja mažai daržovių ir vaisių. Melsvadumbliuose taip pat gausu baltymų, todėl jie taip pat gali būti naudingi kaip baltyminis maisto papildas. Tačiau tam, kad šių dumblių poveikis tikrai būtų veiksmingas, jų reikia suvartoti tikrai didelius kiekius.

Kokių susirgimų atveju melsvadumbliai gali būti naudingi?

1.Duomenys apie šio maisto papildo  naudą sveikatai yra prieštaringi, nepakanka duomenų arba buvo atlikti tik preliminariniai tai patvirtinantys tyrimai. Preparato nauda sveikatai esant šioms būklėms yra minimali.

 • Priešvėžiniai burnos susirgimai ( Leukoplakija) – kramtančių tabaką ir 12 mėnesių vartojančių meslvadumblius asmenų tarpe buvo stebimas leukoplakijos sumažėjimas.

2.Maisto papildas teikia minimalią naudą sveikatai arba yra atlikta labai mažai tyrimų patvirtinančių jo naudą sveikatai esant šioms būklėms

 • Nutukimas ir lieknėjimas
 • Alergijos – ankstyvieji tyrimai patvirtino, jog vartojant po 2 g spirulinos kasdien 6 mėnesius suaugusiems alergijos požymiai sušvelnėjo.
 • Apsinuodijimas arsenu – vartojant melsvadumblius kartu su cinko preparatais 12 savaičių  2 kartus per dieną sumažėjo arseno kiekis kraujuje ir odos pakitimai asmenų, gyvenančių arsenu užterštuose rajonuose tarpe.
 • ADHD – pradiniai tyrimai leidžia manyti, jog kartu vartojant melsvadumblius, bijūnus, ashwagandha, gotu kola, brahmi, it citrinos balzamą (lemon balm) gerėja ADHD sergančiųjų būklė.
 • Nuovargis – vartojant po 1 g meslvadumblių 3 kartus per dieną sergančiųjų lėtinio nuovargio sindromu būklė nėgerėjo.
 • Cukraligė – sergantiesiems cukralige buvo skiriama po 1 g mėlynųjų dumblių 2 kartus per dieną 2 mėnesių laikotarpyje. Jų cukraus kiekis kraujuje buvo mažesnis.
 • Sportiniai rezultatai -4 savaites vartojusieji po 6 g melsvadumblių per dieną sprinto bėgikai pagerino savo asmeninius rezultatus.
 • Hepatitas C- poveikis šiuo atveju nėra aiškus. Vartojusiųjų melsvadumblius asmenų tarpe kepenų funkcijos rodikliai buvo geresni nei vartojusių kitus maisto papildus. Tačiau kitų tyrimų duomenimis vartojusių melsvadumblius 1 mėnesį asmenų kepenų rodikliai pablogėjo.
 • Padidėjęs cholesterolio kiekis – tyrimų rezultatai buvo nepatikimi.
 • Mitybos nepakankamumas – sutrikusios mitybos vaikų primaitinimas maisto papildais su melsvadumbliais, spirulina patikimų rezultatų nedavė.
 • Menopauzė – vartojusių melsvadumblius ir spiruliną moterų tarpe buvo stebimas nerimo bei depresijos sumažėjimas.
Vartojimo dozės

Melsvadumbliai yra išleidžiami pudros, kapsulių, tablečių ar dribsnių pavidalu. Gamintojai rekomenduoja per dieną suvartoti po 2-3 g melsvadumblių. Tačiau tyrimų duomenimis, kad melsvadumbliai būtų tikrai naudingi yra 75 kg sveriančiam asmeniui yra būtina suvartoti mažiausiai 34 g melsvadumblių per dieną.

Pašaliniai vartojimo reiškiniai

Nedidelėmis dozėmis vartojant melsvadumblius, pašalinių reiškinių stebėta nebuvo. Tačiau šie dumbliai gali būti išgaunami iš vandens tvenkinių užterštų sunkiaisiais metalais – švinu, gyvsidabriu, kadmiu. Visi melsvieji dumbliai kaupia sunkiuosius metalus.

 Toksinis poveikis  – Taip pat yra nustatyta, jog melsvadumblių rūšis  Aphanizomenon flos-aquae gamina toksinus.

 Alergijos  – Medicininėje literatūroje yra užfiksuotį alerginių reakcijų vartojant melsvuosius dumblius.

 Kepenų pakenkimai  – Taip pat yra užfiksuotas kepenų pakenkimo atvejis vartojant spiruliną.

 Imunosupresiniai vaistai  – Melsvadumbliai stimuliuoja imuninės sistemos ląsteles ir todėl silpnina imunosupresiją sukeliančių vaistų veikimą.

 Sunkieji metalai  – Melsvadumbliai iš sunkiaisiais metalais užterštų vandens tvenkinių gali sukelti apsinuodijimo reiškinius ir nėra saugūs.

Kontraindikacijos

 •  Nėštumas ir maitinimas krūtimi:  Šie maisto papildai nėra pilnai ištyrinėti, todėl verčiau jų vengti nėščioms ir maitinančioms motinoms.
 •  Autoimuniniai susirgimai –  melsvadumbliai stimuliuoja imuninę sistemą, todėl sergantiesiems imuninės sistemos ligomis gali sukelti ligos paaštrėjimą. Jų reikėtų vengti, ypač gydomiems imunosupresiniais preparatais.
 •  Fenilketonurija:  Melsvadumbliuose, ypač spirulinoje yra fenilalanino. Jie netinka sergantiesiems fenilketonurija, nes gali pabloginti šių asmenų būklę.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *