Akenis juosvasis

Augalas – Akenis juosvasis

Juosvasis akenis

Lotyniškas pavadinimas – Ballota nigra

Sinonimai –Black horehound, Stinking horehound, Schwarznessel, Stinkandorn, ballota, balota, marrubio bastardo, marrubio negro,Ballota, Ballota nigra, Ballote Fétide, Ballote Noire, Ballote Puante, Ballote Vulgaire, Black Stinking Horehound, Marrube Fétide, Marrube Noir, Marrubio Negro

Šeima –Notrelinių ( Lamiacea)

Augalo aprašymas

Juosvieji akeniai yra vienmečiai žoliniai augalai, gana plačiai paplitę visoje Europoje. Juos nesunku atskirti, nes jie turi specifinį gan nemalonų kvapą . Manoma, jog lotyniškas augalo pavadinimas kilo būtent dėl šio kvapo, nes šio augalo neėda galvijai. O verčiant iš lotynų ballota , reikštų ,, atmestas“ .Visas augalas yra  apaugęs plaukeliais. Akeniai išauga nuo 40 iki 100 cm aukščio, jie žydi  rausvais žiedais, kurie viršutinėje ūglių dalyje susitelkę menturiais. Stiebas yra keturbriaunis, gausiai lapuotas. Augalai žydi iki pat vasaros pabaigos.

Juosvieji akeniai gerai auga saulėtose vietose, vandeniui pralaidžiame dirvožemyje. Mieliau auga daug azoto turinčiose dirvose.Vaistinė žaliava renkama per visą žydėjimą, geriausia vasarą.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslais yra naudojami juosvųjų akenių žiedai ir džiovinti lapai. Jie yra skinami liepos – rugpjūčio mėn, paskui išdžiovinami ir susmulkinami. Iš akenių žiedų yra gaminami antpilai, nuovirai ir tinktūros.Šio augalo žiedai neretai įeina į kitų gydomųjų vaistažolių mišinių sudėtį.

Veikliosios medžiagos

Juosvųjų akenių žieduose yra flavonoidų- fenilpropanoidų. Iš jų yra daugiausia verbaskocido ir forzitozido, pasižyminčių nervines ląsteles slopinančiomis savybėmis. Augalo sudėtyje esantys flavonoidai, taip pat yra stiprūs antioksidantai, kurie veiksmingai slopina uždegimus.

Naudojimas medicinoje

Senovės graikų gydytojas Dioskoridas siūlė juosvųjų akenių preparatus vartoti kaip priešnuodį įkandus pasiutusiam šuniui.

Tradiciškai juosvojo akenio preparatais buvo gydoma jūrligė, pykinimas, vėmimas ir nerimas. Akenio preparatai taip pat pasižymi švelniu atsikosėjimą gerinančiu poveikiu, taip pat padeda sureguliuoti mėnesinių ciklą ir veikia raminančiai.Nuo seno juosvojo akenio preparatai buvo siūlomi jūrligės gydymui.

Šiuo metu šio augalo preparatais siūloma gydyti nervų sistemos sutrikimus, ypač nemigą. Akenio žiedai neretai įmaišomi kartu su pasiflorų, rūgščiavaisių citrinmedžių ir valerijonų preparatais. Tradiciškai jais gydomas nerimas, sujaudinimo reiškiniai- ypač klimakterinio periodo ir menopauzės metu.

Prancūzijos Lilio universiteto mokslininkų  2000 m. paskelbė, kad akenio sudėtyje esantys fenilpropanoidai, iš tikrųjų turi antioksidacinių savybių ir yra veiksmingi raminamieji.

Juosvųjų akenių preparatai taip pat mažina skrandžio spazmus, palengvina atsikosėjimą. Dėl to jų neretai yra dedama į vaistažolių mišinius sausam kosuliui gydyti.

Pykinimui slopinti juosvieji akeniai neretai yra maišomi kartu su ramunėlėmis, imbieru arba pelkine vingiorykšte.

Juosvųjų akenių vartojimo formos

Gydymo tikslais yra vartojamos  juosvųjų akenių žiedų ir džiovintų lapų ištraukos, arbatos ir tinktūros.

Dozavimas

Juosvųjų akenių lapų arbata

Arbatai paprastai imama 2 arbatiniai šaukšteliai džiovintų akenių lapų ir užpilama 1 stikline verdančio vandens. Mišinys turi pritraukti 10-15 minučių. Arbata geriama po 1 puodelį trisk kartus per dieną.

Juosvųjų akenių žiedų užpilas

1 litrui verdančio vandens paprastai yra imama 15-30 g juosvųjų akenių žiedų. Užpilama verdančiu vandeniu, palaikoma 10 min. ir nukošiama. Geriama 3 kartus per dieną prieš valgį po puodelį antpilo.

Juosvųjų akenių tinktūra

Juosvųjų akenių tinktūra įprastai yra vartojama po 1-2 ml tris kartus dienoje.

Pašalinis juosvųjų akenių poveikis

Tradiciškai juosvųjų akenių arbata buvo naudojama rytiniam pykinimui slopinti nėštumo metu. Tačiau vartojant didelius jos kiekius galima sukelti persileidimą. Moksliškai šios vaistažolės vartojimas nėštumo metu nėra ištyrinėtas.

Juosvųjų akenių preparatuose taip pat yra furano ir labdano darinių, kurie gali kenkti kepenims, todėl juos vartoti reikia labai atsargiai.

Juosvųjų akenių  sąveika su kitais vaistais

Vaistinis augalas nėra pakankamai gerai ištyrinėtas, todėl sąveikos su kitais vaistiniais preparatais nėra užfiksuota.

Kada juosvojo akenio preparatų vartoti negalima
  • Juosvojo akenio preparatų nereikėtų vartoti nėščiosioms ir žindyvėms.
  • Šio augalo preparatų taip pat nereikėtų vartoti sergant kepenų ligomis.
Liaudiški receptai su juosvuoju akeniu

 Žemiau pateikti receptai yra liaudiški, moksliškai nepatvirtinti. Prieš nutarę vartoti amalą- pasitarkite su gydančiu gydytoju.

Vaistažolių mišinys nervų sistemos stiprinimui, neurozių gydymui

Imama juosvojo akenio 20 g,  20g paprastosios jonažolės, 20 g paprastojo gargždenio žiedų, 10 g rozmarino viršūnėlių, 5 glevandos žolės ir užpilti 1 stikline verdančio vandens. Uždengti ir palikti pritraukti 2 valandas. Po to nukošti ir gerti prieš pusryčius ir pietos po 1/4 arba 1/2 stiklinės.

Juosvojo akenio užpilas šizofrenijos gydymui

Gali padėti ankstyvosiose ligos stadijose. 2 valgomieji šaukštai akenio suberiama į termosą ir užpilama 400 ml verdančio vandens. Užsukama ir paliekama per naktį.  Ryte nukošiama. Geriama po 100 ml iki 4 kartų per dieną.

Juosvasis akenis nemigos gydyti

Vartojamas kartu su kitomis vaistažolėmis- valerijonais, liepžiedžiais, pasiflora.

Spastiniam kosuliui ir spengimui ausyse gydyti

3-6 arbatiniai šaukšteliai juosvojo akenio užpilami 1 litru verdančio vandens ir paliekami pritraukti 10 minučių. Po to nukošiama ir geriama po 1 puodelį 3 kartus per dieną prieš valgį. Tinka ir esant spastiniams skrandžio skausmams.

Padidėjus nervingumui klimakso metu ir nemigai gydyti

Juosvojo akenio tinktūra geriama po 20-40 lašų ryte ir vakare. Vaikų nerimui gydyti tinktūros geriama ne daugiau kaip 8 lašai per dieną.

Vonios esant sąnarių skausmams

100 g juosvojo akenio žolės užplikoma 2 litrais verdančio vandens ir pavirinama 5-10 minučių. Paliekama 1 valandą pritraukti ir nukošiama. Po to pilama į vonią. Vonios temperatūra neturi būti didesnė nei 39°С. Gulėti vonioje iki 25 minučių. Tokioje vonioje maudytis 2 kartus per savaitę, kol skausmai išnyks.

Juosvojo akenio kompresai sergant radikulitu ar podagra

2-3 valgomuosius šaukštus akenio žolės užpilti verdančiu vandeniu ir šios žolės kompresą dėti ant skaudančio sąnario. Ant viršaus uždėti plėvelę ir apvynioti šilta skara.

Daugiau skaitykite

  • Alpinė rasakila – Alpinė rasakila – Alchemilla alpina – alpine lady's-mantle,Alchemilla alpina, […]
  • Serbentas juodasis – Serbentas juodasis – Ribes nigrum – akyna, blakinis, bobingės, bobuogės, […]
  • Skylenis įžulnusis – Skylenis įžulnusis – Inonotus obliquus – Čaga, juodasis beržo grybas, […]
  • Paprastasis šaltekšnis – Paprastasis šaltekšnis – Rhamnus frangula, Frangula alnus Mill. – kurkliai, […]
  • Tanidinė akacija – Tanidinė akacija – Acacia catechu – Akacija katechu, Katechu, catechu, black […]
  • Zizifas paprastasis – Paprastasis zizifas – Ziziphus jujuba – Jujube, Da Zao , Chinese […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *