Dažinė alkana

Dazine alkanaAugalas – Dažinė alkana

Lotyniškas pavadinimas – Alkanna tinctoria,  Alkanna tuberculata

Sinonimai – Maliavūnė, Maliavūnė dažyvinė, Alkanet, Alkanna lehmanii, Alkanna Radix, Alkanna tinctoria, Alkanna tuberculata, Anchusa, Anchusa bracteolata, Anchusa tuberculata, Buglosse des Teinturiers, Dyer’s Bugloss, Henna, Lithospermum lehmanii, Orcanète, Orcanette, Orcanette des Teinturiers, Orchanet, Radix Anchusae.

Šeima – Agurkliniai ( Boraginaceae)

Augalo aprašymas

Dažinė alkana yra žolinis augalas. Alkanos užauga iki 30 cm aukščio. Jų šaknis stora, raudona, siekia iki 10 cm ilgio, senovėje plačiai naudota dažų gamybai. Alkanos žiedai tamsiai mėlyni arba baltio, lapai plaukuoti susitelkę į skroteles. Alkanos žydi vasaros pabaigoje iki ankstyvo rudens. Dažinė alkana išplitusi Pietų ir Centrinėje Europoje bei Šiaurės Afrikoje. Dažnai auga pakelėse, mėgsta smėlingas, sausas, šarmines dirvas. Iš alkanos šaknų buvo gaminami raudonos spalvos dažai.

Alkaną žinojo jau antikos gyventojai. Manoma, jog jos pavadinimas yra kilęs iš ispanų kalbos žodžio , kuris savo ruožtu yra iškraipytas arabų kalbos žodis al-henna, reiškiantis henos dažai.  Alkaną viduramžiais parduodavo Ispanų, Vokiečių ir Prancūzų pirkliai. Ji buvo plačiai naudojama dažų gamybai, taip pat moteriškų kosmetikos priemonių gamybai. Jos dėdavo į vynus ir alkoholinius gėrimus, taip pat į aliejus. Indijoje ji vartota maistui ir žinoma kaip  ,,Ratan Jot“, jos dedama į patiekalą Rogan Josh. Vėliau europiečiai pradėjo ją keisti kitais, mažiau toksiškais augalais. Australijoje dažinė alkana yra naudojama kaip maisto dažas, tačiau Europje ją naudoti uždrausta. Ilgą laiką alkana buvo naudojama dažų pramonėje, kosmetikoje – kaip lūpų dažų ir skaistalų pigmentas. Alkanos dažai yra raudoni, šarminėje aplinkoje jie tampa mėlynais.Seniau ji buvo dedama į lakmuso popierėlius. Dabar šiam tikslui nebevartojama.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslais senovėje naudota augalo šaknis, tiksliau tariant šaknies žievė. Šiuo metu nebevartojama dėl didelio toksiškumo.

Veikliosios medžiagos

Dažinės alkanos dažas yra vadinamas alkaninu. Be jo augalo sudėtyje yra daug alkaloidų, kurie veikia hepatotoksiškai. Manoma, jog jos sudėtyje yra pirolizidino alkaloidų, kurie sukelia stiprius kepenų pažeidimus, yra kancerogenai ir gali sukelti apsigimimus. Visi alkanos preparatai, kurie nėra žymimi kaip “hepatotoxic PA-free” yra laikomi toksiškais. Manoma, jog alkanos toksinis poveikis pasireiškia patekus pro sužeistą odą. Tačiau ar saugu augalą liesti plikomis rankoms taip pat nėra aišku.

Naudojimas medicinoje

Dėl savo toksiškumo augalas nenaudojamas. Buvo naudojamas tik gilioje senovėje. Kadaise alkana buvo naudojama skrandžio opaligei gydyti, viduriavimų stabdymui, taip pat išoriškai- žaizdų priežiūrai.

Pašalinis dažinės alkanos poveikis

Augalas toksiškai veikia kepenis, taip pat gali sukelti vėžį ir apsigimimus.

Dažinės alkanos sąveika su kitais vaistais

Dažinės alkanos preparatai sąveikauja su kepenyse metabolizuojamais vaistiniais preparatais, tai yra tais preparatais, kurių metabolizme dalyvauja kepenų fermentai Citochromas P450 3A4 (CYP3A4) .

Kada dažinės alkanos preparatų vartoti negalima

Negalima vartoti dažinės alkanos preparatų, jeigu jie nėra žymimi kaip “hepatotoxic PA-free”. Tokie preparatai laikomi toksiškais ir nuodingais.

Alkanos preparatų negali vartoti nėščios ir maitinančios motinos bei maži vaikai.

Daugiau skaitykite

  • Arabinė akacija – Arabinė akacija –Acacia nilotica, L. – acacia arabica, babul, Acacia […]
  • Paprastoji rasakila – Paprastoji rasakila – Alchemilla vulgaris –kiškio sermėgėlė, panelė rasuolė, […]
  • Vaistinė dirvuolė - Dirvuolė     -  Agrimonia eupatoria - dirvuolė gydūnė, tvilkės, […]
  • Senegalinė akacija – Acacia Senegal, Senegalia Senegal –Gum acacia, Gum arabic tree, […]
  • Artišokas – Cynara scolymus – Globe artichoke, vok. Artischocke, Alcachofa, […]
  • Didžiažiedis naktenis – Didžiažiedis naktenis – Selenicereus grandiflorus –  Nakties […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *