Augalas – Laiškinis česnakas
Lotyniškas pavadinimas – Allium schoenoprasum Sinonimai – tribulis, Chives, Schnittlauch, Chive, Ail Civette, Ail Tubéreux, Allium schoenoprasum, Allium sibiricum, Brelette, Cebolla China, Cebolla de Verdeo, Cebolleta, Cebollín, Cebollino, Chinese Chive, Chives, Ciboulette, Cives, Civette, Fausse Échalote, Oignon Sauvage Šeima –Česnakiniai (Alliaceae) Augalo aprašymas
Laiškinis česnakas yra česnakinių šeimos augalas, paplitęs visoje Europoje, Kaukaze, Sibire, Tolimuosiuose Rytuose, Vidurinėje Azijoje, Kinijoje, Japonijoje ir Šiaurės Amerikoje. Laiškinis česnakas yra daugiametis, jis užauga iki 40 – 60 centimetrų aukščio.Laiškinių česnakų lapai yra tuščiaviduriai, siauri, o svogūnėliai yra pailgi, po vieną ar kelis išaugę iš trumpų šakniastiebių. Žiedai- violetinės spalvos žiedynai. Laiškiniai česnakai pražįsta gegužės mėnesio viduryje ir žydi iki birželio mėnesio pabaigos ar liepos mėnesio pradžios. Laiškiniai česnakai dauginami sėklomis arba kereliais. Jie mėgsta augti priemolio ir priesmėlio gerai drenuotoje, tinkamai patręštoje bei kalkėtoje dirvoje.
Laiškiniai česnakai yra atsparūs šalčiams. Jų sėklos išlieka daigios 2 ar 3 metus. Vienoje vietoje laiškiniai česnakai gali augti apie 5 metus. Žydėti jie pradeda antraisiais augimo metais. Laiškinio česnako sėklos yra sėjamos visą vegetacijos laikotarpį – anksti pavasarį, vasarą ir net rudenį.
Maistui naudojami augalo lapai, kurių džiovinti negalima. Tačiau juos galima užšaldyti. Vaistinės laiškinio česnako savybės yra panašios į česnako. Laiškai valgomi švieži, jų dedama į sriubas, padažus, salotas. Vaistams augalas nenaudojamas, tačiau yra puikus vitaminų šaltinis, ypač vitamino C, kuris yra puiki jėgas atstatanti priemonė.
Žaliuosius laiškinio česnako lapus galima valgyti su baltaisiais svogūnėliais. Jais galima gardinti salotas, sriubas, omletus, mėsos, žuvies bei bulvių gaminius, antpilus ir padažus. Galima dėti vietoj svogūnų į pyragus, dėti ant sumuštinių.
Laiškinių česnakų lapuose yra sieros turinčiį eteriniį aliejų, geležies, mineralinių druskų, taip pat 2,5 mg % karotino. Vitamino C maksimalus kiekis 106,65 mg %, vidutinis – 92,82 mg %, t.y. jo yra žymiai daugiau negu valgomųjų svogūnų lapuose, kuriuose yra tik 57,36 mg %.
Naudojimas medicinojeŠvieži laiškai vartojami maistui, tinka anemiškiems, nusilpusiems, išsekusiems asmenims.
Pašalinis laiškinio česnako poveikis – Nenustatytas.
Laiškinio česnako sąveika su kitais vaistais – Nenustatyta.
Kada laiškinio česnako preparatų vartoti negalima– Literatūroje duomenų nėra.