Paranojinis sindromas

Paranojinis sindromas- kas tai yra

Tai yra vienas iš kliedesių sindromų. Yra išskiriami paranojinis, paranoidinis ir parafreninis kliedesių sindromai. Jie dažnai pasireiškia  kaip vienos ligos proceso etapai. Liga neretai prasideda paranojiniu sindromu, kuris vėliau pereina į paranoidinį ir galiausiai susiformuoja parafreninis sindromas. Gali būti ir kitokia seka. Šie sindromai paprastai būdingi nenutrūkstamos eigos paranoidinei šizofrenijai.

Klinika

Paranojiniam sindromui yra būdingas sisiteminis interpretavimo kliedesys. Haliucinacijų nebūna. Kliedesys neretai yra susijęs su tikroviškais įvykiais, atrodo gan tikroviškai. Sergantieji yra aktyvūs, kreipiasi įvairių leidinių redakcijas, organizacijas. Iš pradžių sulaukia dėmesio, po to kitiems atsibosta, ypač kai pasimato, kad tai yra kliedesys.

Klasifikacija

Paranojinio sindromo turinys gali būti visoks:

1. Paranojinis hipochondrinis kliedesys

Ligoniai yra įsitikinę, kad serga sunkia nepagydoma liga. Jie nuolat kreipiasi į gydytojus, darosi tyrimus, jais netiki, kartoja. Prašo siuntimo į geresnes centrines ligonines arba patys ten vyksta savo iniciatyva. Apie savo ligos sunkumą sprendžia iš ,,reikšmingų gydytojų pasišnabždėjimų tarpusavyje”, iš to, kad negavo siuntimo, nes ,,gydytojai mano, kad jau vis tiek yra pasmerktas”. Šis kliedesys turi sistemą – žmogui atrodo, kad gydytojai palaiko vieni kitus, yra susitarę tarpusavyje.

2. Paranojinis pavydo kliedesys

Jis yra  būdingas sergantiems alkoholizmu ar šizofrenija. Bet kokius įvykius pacientas ima traktuoti kaip ženklus apie neištikimybę. Tai labiau yra būdinga vyrams. Jei stengiamasi tai paneigti, labai stipriai sureaguoja. Ligoniai dažnai persekioja žmoną, skambina jai į darbą. Neretai jie ima įtarinėti, kad vaikas ne jo, nes nepanašus. Dažnai tikrina žmonos drabužius, langus, palovius ir panašiai. Toks pacientas yra pavojingas žmonai ar jos tariamam meilužiui.

3. Paranojinis nuostolio kliedesys

Labiau yra būdingas vyresnio amžiaus moterims. Ligoniai teigia, kad juos apvaginėja, gadina jų maistą, slepia nuo jų pinigus ir kitas asmenines vertybes. Kadangi senatvėje būna atminties sutrikimų, tai žmogus išties dažnai neranda paslėpto daikto. Sako, kad kaimynai nori juos nunuodyti. Kartais randa pėdsakų, kad kažkas buvo jų bute,  dėl to dažnai keičia užraktus.

4. Paranojinis išradingumo kliedesys

Paranojinio kliedesio pradžioje galima  šiek tiek konfrontuoti su ligoniu, mėgint rodyti realybę, bet iki tam tikros ribos. Taip pat dera nukreipti jį į kitas temas. Jiems patiems svarbu išsisakyti, išsipasakoti.

Daugiau skaitykite

  • Bulimija Bulimija arba  vilko apetitas yra valgymo sutrikimas, kuris pasireiškian […]
  • Nimfomanija Nimfomanija yra vadinamas padidėjęs moterų  lytinis potraukis. Apskritai lytinio […]
  • Parafreninis sindromas Parafreninis sindromas yra susirgimas, kuriam yra būdingi sisteminiai […]
  • Depresijos sindromas Depresiniu sindromu yra vadinama liguistai prislėgta nuotaika, kuriai būdingas […]
  • Maniakinis sindromas Šiam sindromui yra būdinga maniakinė triada: linksma, pakili nuotaika, […]
  • Paranoidinis sindromas Tai yra susirgimas, kuris iš esmės yra  tolimesnis paranojinio sindromo […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *