Gerybinis prostatos išvešėjimas

Gerybinis prostatos išvešėjimas- prostatos hiperplazija

Kas yra gerybinis prostatos išvešėjimas?

Gerybinis prostatos išvešėjimas arba prostatos hiperplazija yra vadinamos priešinės liaukos, dar kitaip vadinamos prostata, padidėjimas. Dėl prostatos padidėjimo kyla įvairių šlapinimosi sutrikimų. Liga vystosi dėl prostatos stromos ir epitelio ląstelių išvešėjimo. Naujos prostatos ląstelės normos atveju susidaro tik motinos įsčiose. Ankstyvosiose ligos stadijose ląstelės veša labai greitai, tačiau ligai įsisenėjus, jų vešėjimas sulėtėja. Išvešėjusi prostata užspaudžia šlaplę, sutrikdo šlapimo nutekėjimą ir vystosi šlapimo pūslės obstrukcija. Dėl ko didėja šlapimo pūslės dirglumas, tampa sunku šlapintis.

Nusiskundimai

Ligoniai dažniausiai skundžiasi padažnėjusiu šlapinimusi, šlapinamasi po truputį, skauda šlapimo pūslę, neretai vargina nuolatinis noras šlapintis, o šlapimo pūslė yra tuščia, gali varginti jausmas, jog pasišlapinta yra nepilnai. Pasikeičia ir šlapimo srovė- ji trūkinėja, susilpnėja. Skundžiamasi šlapinimusi naktį, šlapimo nelaikymu, išsakoma, jog yra sunku šlapintis.

Klinika

Prostatos hiperplazija yra vyresnio amžiaus vyrų liga. Su amžiumi vyrų prostata yra linkusi didėti, nes dėl vyriškųjų hormonų poveikio veša jos audinys. Padidėjusi prostatai sutrinka normalus šlapimo nutekėjims iš šlapimo pūslės. Tai, kiek yra padidėjusi prostata ir lemia ligos kliniką bei paciento nusiskundimus.Per ilgą laiką, kai šlapimo nutekėjimas labai sutrinka, išsiplečia šlapimo takai, o ilgainiu pažeidžiami ir inkstai. Neretai kartu vystosi ir šlapimo takų infekcijos (pvz., pielonefritas bei inkstų funkcijos nepakankamumas.
Ligai nėra būdinga greita eiga. Iš pradžių vyrai pastebi, kad pradeda ilpnėti šlapimo srovė. Paskui šlapintis tampa sunkiau, naktį tenka net keletą kartų keltis šlapintis. Pradeda kartotis šlapimo takų infekcijos, ilgainiui gali vystytis inkstų funkcijos nepakankamumas. Kartais vyrai labai ilgai neatkreipia dėmesio į pasikeitusį šlapinimosi pob ūdį, o po peršalimo, alkoholinių gėrimų vartojimo patenka į gydymo įstaigą dėl ūmaus šlapimo susilaikymo. Pasišlapinti nepavyksta visiškai, atsiranda stiprūs skausmai pilvo apačioje. Ilgiau užtrukus šlapimo susilaikymui gresia šlapimo takų infekcijos pavojus. Gydymo įstaigoje kateterio pagalba yra ištuštinama šlapimo pūslė, ligoniui labai greitai palengvėja.

Diagnostikos principai

Anamnezės ypatumai

Apklausiant ligonį  yra būtina atkreipti dėmesį į šiuos momentus:

Naktinis šlapinimasis: jo buvimas verčia pagalvoti apie didelį spaudimą šlapimo pūslėje dėl lėtinio šlapimo susilaikymo. Apžiūrint galima apčiuopti labai padidėjusią šlapimo pūslę. Perkutuojant girdimas duslus garsas.
Padažnėjęs šlapinimasis ir dažnas varymas šlapintis – jeigu kartu yra ir skausmai šlapimo pūslėje yra būtina pagalvoti apie šlapimo pūslės karcinomą- carcinoma in situ. Būtina atlikti šlapimo citologinį tyrimą, taip pat cistoskopinį tyrimą ir paimti biopsinį tyrimą.

Kraujas šlapime, makroskopinė hematurija: neretai atsiranda dėl labai didelės ir vaskuliarizuotos prostatos, tačiau yra būtina atmesti inkstų akmenligę ir inkstų vėžį. Reikėtų atlitki cistoskopinį tyrimą bei viršutinio pilvo aukšto spindulinius tyrimus.
.
Nugaros skausmai, neurologiniai simptomai (sėdmeninio nervo skausmai, kojų silpnumas ar dilgčiojimas kojose)- esant prostatos išvešėjimui būna retai, dažniau neurologinių susirgimų požymis.

Tyrimai

Rektalinis tyrimas

Padidėjusi prostata yra apčiuopiama pirštu per tiesiąją žarną (vadinamas rektalinis tyrimas). Taip nustatomas apytikris prostatos dydis, forma, konsistencija. Rektalinio tyrimo metu galima apčiuopti mazgus, kurie gali būti vėžio požymis. Prostatos dydis nėra indikacija gydymo skyrimui. Tačiau jeigu ji yra labai padidėjusi, konkrečiai prostata toliau vertinama atliekant transrektalinį ultragarsinį tyrimą. Jeigu prostatos tūris yra didesnis nei 100 ml, tai gali būti jog yra indikacijų atvirajai prostatektomijai.
Echoskopinio tyrimo metu taip pat yra nustatomas šlapimo kiekis, liekantis šlapimo pūslėje pasišlapinus.

Kraujo tyrimai

Kreatinino ir šlapalo kiekio nustatymas– atliekamas inkstų funkcijai įvertinti.
Prostatos specifinis antigenas (PSA.
Kartais gali tekti atlikti ir prostatos biopsiją, kai specialia adata yra paimamas prostatos gabalėlis ir ištiriamas mikroskopo pagalba.

Šlapimo pūslės tyrimai

Gali būti tiriamas liekamasis šlapimo tūris pūslėje. Jeigu nusišlapinus šlapimo pūslėje lieka apie 600 ml tūrio, tyrimą reikia kartoti. Tyrimas gali būti atliekamas siekiant įvertinti ar būtinai reikalingas operacinis gydymas. Laikoma, jog yra saugu neoperuoti, kai nusišlapimus liekamasis turis yra <350ml ir kartu nėra kreatinino kiekio padidėjimo. Kiti šlapimo pūslės tyrimai yra pasirenkami pagal reikalą.

Ultragarsinis inkstų ištyrimas

Atliekamas siekiant atmesti hidronefrozę. Netiesioginis jos požymis yra kreatinino kiekio padidėjimas kraujo serume. Kai kreatinino kiekis yra creatinine <115mmol/L, hidronefrozė būna nustatoma apie 0.8%atvejų, kai kreatinino kiekis yra 115–130mmol/l,- ji būna apie 9% pacientų. Kai kreatinino kiekis yra >130mmol/l: ji yra nustatoma net apie 33% atvejų.

Gydymo principai

Daug metų prostatos hiperplazija būdavo gydoma chirurginiu būdu. Tačiau dabar ankstyvose ligos stadijose stengiamasi pritaikyti gydymą vaistiniais preparatais.
Kai šlapinimosi sutrikimai yra lengvi, pacientams gali būti skiriami augaliniai preparatai ir jų deriniai. Populiariausi yra sabalpalmės ir dilgėlių preparatų deriniai. Jų poveikis nėra stiprus, todėl yra rekomenduojami ilgi tokio gydymo kursai. Jie veikia prostatą bei mažina šlapimo takų dirginimą ir malšina uždegimą. Pačios prostatos jie nesumažina. Didelės dalies augalinių preparatų vartojančių vyrų būklė pagerėja, nors mokslinių duomenų šiam gydymui nepakanka. Pagrindinis tokių augalinių preparatų privalumas yra tas, jog jie yra saugūs ir itin retai sukelia nepageidaujamų poveikių.

Jeigu prostata yra jau stipriai padidėjusi ir nustatyti bei vidutinio sunkumo ir sunkūs šlapinimosi sutrikimai, gydymui yra skiriami a1-adrenoblokatoriai (doxazosinas, tamsulozinas, terazosinas). Jie yra skiriami ir tais atvejais, kai kartu su prostatos hiperplazija, kartu būna nustatoma ir arterinė hipertenzija. Jie skiriami ir taip po ūmaus šlapimo susilaikymo. Tačiau, vartojant šiuos prepatus prostata nesumažėja, silpnėja tik ligos simptomatika. Kiti preparatai yra 5 alfa reduktazės inhibitoriai (dutasteridas, finasteridas). Jie slopina testosterono virtimą į dihidrotestosteroną ir tiesiogiai veikia ligos priežastį – mažina padidėjusią prostatą, todėl lengvėja simptomai, gerėja šlapimo srovė ir mažėja rizika, jog išsivystys ligos komplikacijos ( pvz. ūmus šlapimo susilaikymas ). Šie vaistiniai preparatai gali būti skiriami tiek vieni, tiek derinyje su a1-adrenoblokatoriais.
Jeigu toks gydymas nepadeda ir prostata toliau didėja, yra taikomas chirurginis gydymo būdas.

Komplikacijos

Esant padidėjusiai prostatai ir sutrikusiam šlapimo nutekėjimui, šlapimo pūslėje nusišapinus lieka didesnis šlapimo kiekiis. Ilgainiui dėl to gali išsivystyti šlapimo takų infekcija, kuri neretai yra linkusi kartotis. Po peršalimų, alkoholio pavartojimo gali susilaikyti šlapimas, arba visai nepavykti pasišlapinti. Kai šlapimo pūslė yra pertempiama besikaupiančio šlapimo, atsiranda pastovus noras šlapintis, kartais gali būti šlapinimasis lašais, ligonį vargina tempiamos pūslės skausmas. Ilgainio to pasėkoje sutrinka inkstų veikla. Esant nuolat padidėjusiam spaudimui šlapimo pūslėje, spaudimas didėja ir inkstuose. Spaudžiami inkstai raukšlėjasi, praranda savo sugebėjimą apvalyti kraują nuo toksinių medžiagų, vystosi lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas. Esant prostatos padidėjimui taip pat gali nukentėti ir lytinė funkcija.

Profilaktika

Sulaukę 40 metų amžiaus ir vyresni vyrai nors kartą per metus turėtų lankytis pas urologą, kad būtų laiku paskirtas tinkamas gydymas. Būtina vengti peršalimų ir nepiktnaudžiauti alkoholiniais gėrimais, nes tai gali sukelti ūmų šlapimo susilaikymą.

Rekomenduotina vartoti augalinius preparatus, kurie ne tik mažina prostatą, jos patinimą, bet ir dezinfekuoja šlapimo takus. Į gydytoją reikia kreiptis laiku, kad neužleisti ligos. Svarbu nedelsti, nes šlapinimosi sutrikimai atsiranda ir sergant kitomis prostatos – prostatos adenoma, prostatos vėžys, lėtinis prostatitas gali pasireikšti tokiais pat simptomais.

Rekomenduojama apriboti skysčių, ypač alkoholio ir kofeino vartojimą vakare, prieš miegą. Taip rečiau kelsitės šlapintis naktį. Be to, alkoholis skatina prostatos paburkimą ir tuo pačiu pasunkina ligos simptomus.

Daugiau skaitykite

  • Šlapimo nelaikymas Šlapimo nelaikymas ( arb kitaip dar vadinama inkontinencija) yra tokia būklė, […]
  • Balanospostitas Balanopostitas yra tai varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas. Balanitu yra […]
  • Epididimitas Epididimitas yra sėklidės prielipo, vingiuotojo kanalėlio gulinčio ant […]
  • BTA arba Šlapimo pūslės auglio markeriai Šis tyrimas yra naudojamas kaip pagalbinis tyrimas šlapimo pūslės vėžio […]
  • Vulvos kraurozė Kraurozė yra neurohormoninė liga, kuriai būdinga vulvos audinių atrofija ir […]
  • Gastritas (lėtinis) Lėtinis gastritas yra skrandžio gleivinės uždegimas. Tačiau plačiąja prasme […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *