Sezamas indinis

Sezamas indinisAugalas – Sezamas indinis

Lotyniškas pavadinimas – Sesamum indicum

Sinonimai – Ajonjolí, Beniseed, Benneseed, Benniseed, Chamkkae, Gergelim, Gimgelim, Gingelly, Goma, Hu Ma, Sesam, Sésame, Sesamo, Sésamo, Sesamum indicum , Sesamum mulayanum, Sesamum orientale, Simsim, Til, Ufuta, Wangila, Zhi Ma.

Šeima – Pedalijiniai, Pedaliaceae

Augalo aprašymas

Sezamas yra vienmetis žolinis augalas išaugantis  iki 50 100 cm aukščio. Jo stiebas status, lapai priešiniai, lancetiški iki 5 cm skersmens ir 4-14 cm ilgio. Sezamo žiedų spalva įvairuoja- priklausomai nuo jo veislės. Gali būti geltonos, baltos, violetinės spalvų. Sezamas žydi birželio–rugpjūčio mėnesiais, o sėklas užaugina rudenį. Sezamo sėklos yra smulkios, panašios į linų, bet jų paviršius yra matinis. Sėklų spalva taip pat gali įvairuoti, priklausomai nuo augalo veisklės.

Sezamo sėklos yra bene seniausiai žmonijos auginamos sėklos. Afrikoje jos auginamos jau virš 3000 metų. Sezamai atsparūs sausrai, ir yra auginami tuose kraštuose, kur kiti augalai neauga. Auginami jie ir Indijoje bei Kinijoje. Kaip kultūrinis augalas,  sezamas jau buvo žinomas senovės Mažosios Azijos šalyse bei Graikijoje.

Šiai dienai yra žinoma daugiau nei 20 sezamo  augalo rūšių. Sezamo aliejus yra vienas iš geriausių augalinių aliejų. Jis vertinamas dėl savo riešutus primenančio lengvo skonio. Pasak specialistų, sezamo aliejus prilygsta Provanso aliejui. Teigiama, jog sezamo aliejus yra  bene vienintelė riebalų rūšis, kurią organizmas įsisavina 100%.

Maistinės  sezamo savybės

Sezamo aliejus yra plačiai  naudojamas margarino gamyboje, konditerijoje bei konservų pramonėje. Iš blogiausių sezamo aliejaus rūšių yra gaminami muilai, o iš degančio aliejaus suodžių išgaunamas tušas. Sezamo aliejus yra labai kaloringas, 100 g yra 565 kcal. Iš sezamo išspaudų yra gaminami miltai, kuriuose yra 35-50% baltymų, taip pat daug angliavandenių. Sezamo sėklos valgomos vienos, jų dedama į salotas, jomis taip pat yra barstomi pyrago gaminiai bei saldumynai. Sezamo sėklos yra naudojamos chalvos gamyboje.

Kai kuriose tautose sezamo lapais naikina skruzdėles, o jų sėklomis bei jų išspaudomis yra lesinami naminiai paukščiai.

Naudojamos augalo dalys

Maistui ir gydymui yra vartojamos sezamo sėklos bei iš jų spaudžiamas sezamo aliejus.

Veikliosios medžiagos

Sezamo sėklose yra lignanų, taip pat  riebalinių rūgščių gliceridų, fitosterino, sezamino, sezamolio, sezamolino, pinoreazinolio, laricirrezinolio, antioksidantų ir vitamino E. Jame daug vitamino D, B vitaminų, taip pat mikroelementų – kalcio, geležies, cinko, magnio ir mangano.

Naudojimas medicinoje

 Tradiciškai sezamo sėklos yra vartojamos Alzheimerio ligos, anemijos, širdies ligų, osteoporozės,  kataraktos profilaktikai . Jos vartojamos siekiant sumažinti cholesterolio kiekį, svorio mažinimui, vyrų nevaisingumo gydymui, esant skausmams, skrandžio opaligei gydyti, taip pat menopauzės metu.

 Išoriškai  sezamo aliejus naudojamas senstančios odos, odos suminkštinimui plaukų priežiūrai. Tepamas sergant psoriaze, taip pat žaizdų gijimui paskatinti, karpoms gydyti, uždegimams mažinti.

Sezamo aliejus  taip pat yra vartojamas tirpalų injekcijoms bei išoriniams vaistams gaminti. Jis didina trombocitų skaičių bei krešina kraują.

 Sezamo aliejumi taip pat patariama gydyti peršalimo ligas, lėtinį kosulį, balso stygų uždegimus bei slogą . Peršalus yra rekomenduojama kasdien išgerti po 1 valgomąjį šaukštą sezamo aliejaus.Šį aliejų  taip pat patariama gerti esant  vidurių užkietėjimui, skrandžio bei žarnyno sutrikimams.

 Sergantiesiemsms diateze  patariama sezamo aliejaus gerti po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną.

Peršalimui gydyti sezamo aliejumi rekomenduojama juo  įtrinti krūtinę, jei skauda žarnyną – įtrinamas  pilvas, o jei skauda dantis – dantenas.

Medicinoje  taip gali būti naudojami ir sezamo lapai. Šviežių sezamo lapų tyrele patariama patepti įvairių ligų pažeistas odos vietas.

 Kinų medicinoje  sezamo sėklos yra vartojamos kaip tonizuojanti priemonė ir priešnuodis.

Viduramžiais buvo manoma, jog sezamo sėklos ir jo aliejus skatina moters lytinį aktyvumą ir padeda išsaugoti vystanį grožį. Todėl vidutinio amžiaus moteris stengdavosi per dieną sukramtyti po valgomąjį šaukštą sezamo sėklų.Tačiau persistengti ypač nereikėtų-  sezamas skatina gimdos susitraukimus ir kraujo pritekėjimą į gimdą . Nėštumo metu jį vartoti reikėtų atsargiai- nes gali sukelti persileidimą.

Šiandiena taip pat yra žinoma, jog pastoviai vartojant maisto sezamo aliejų mažėja rizika susirgti mastopatija ir krūties uždegimu.

Pašalinis sezamo  poveikis

Sezamo sėklos ir aliejus naudojami ne vieną šimtmetį. Manoma, jog vartojant maistinėmis dozėmis sezamas yra saugus.

 Cukraus kiekis , arterinis kraujospūdis  – Vartojamas didelėmis dozėmis gali sumažinti cukraus kiekį kraujuje ir sumažinti arterinį kraujospūdį.

Sezamo  sąveika su kitais vaistais – Nenustatyta

Kada sezamo preparatų vartoti negalima

  •  Alergijos  – Sezamo neturėtų vartoti alergiški jiems asmenys.
  •  Podagra  – Sezamo lukštuose yra gana daug oksalatų. Todėl mėgstantys tahini padažą, kuriame yra sezamo turėtų būti atsargūs. Ne visada yra nurodoma ar tahini padažas yra pagamintas iš sezamo branduolių ar į jį buvo taip pat dėta sezamo lukštų. Ribojantiems oksalatų kiekį ( sergant podagra)- sezamo pastos tahini geriau vengti, jeigu nėra aišku iš ko ji pagaminta. Didesnioji dalis sezamo pastos yra gaminama ne iš valytų sezamo branduolių o iš viso grūdo. Ji yra tamsesnė ir kartesnė nei tahini pasta pagaminta tik iš branduolių.
  •  Nėštumas – didelėmis dozėmis vartojamos sezamo sėklos gali paskatinti kraujo pritekėjimą į gimdą ir savaiminį persileidimą.

Daugiau skaitykite

  • Kininis gaivenis – Kininis gaivenis – Bupleurum chinense, Bupleurum falcatum – Thorowax, saiko, […]
  • Debesylas didysis – Debesylas didysis, Didysis debesylas – Inula helenium – debesyla, tarpažolė, […]
  • Valgomasis svogūnas – Valgomasis svogūnas – Allium cepa – cibulis, cibulė, čibulis, Allii Cepae […]
  • Dobilas raudonasis – Dobilas raudonasis ( raudonasis dobilas) – Trifolium pratense – Meadow […]
  • Dirvinis asiūklis – Equisetum arvense – asiukai, dirvų eglutės, driežgegužės, eglikės, […]
  • Dykuminis žvakys – Dykuminis žvakys – Cistanche deserticola – dykuminis hiacintas, Desert […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *