Anti-GAD antikūniai

Tyrimo pavadinimas – Anti-GAD antikūniai

Sinonimai – antikūnai prieš glutamo rūgšties dekarbokslilazę, Anti-GAD antikūnai ,64K Antibody,Anti-GAD Antibodies, Anti-Glutamic Acid Decarboxylase Ab, Beta Cell Antibody, GAD65 Antibody Assay, Pancreatic Islet Cell Ab, Stiffman Syndrome, Glutamate Decarboxylase Antibodies (GAD65)

Tyrimo reikšmė

Anti-GAD tyrimas yra naudojamas  cukrinio diabeto diagnostikai. Anti-GAD (GAD) antikūniai yra autoantigenai, kurie buvo atrasti apie 1990 metus. Anti-GAD tyrimas yra naudingas kai reikia atskirti I ir II tipo diabetą, taip pat nustatant gestacinį diabetą, bei tuomet kai turi būti įvertinta įgimto diabeto pasireiškimo rizika. Anti-GAD koncentracija serume didėja, kai vystosi autoimuninis insulitas. Jeigu anti-GAD koncentracija vieną kartą jau padidėjo, tai ji  išlieka tame lygmenyje visą likusį gyvenimą.

Jeigu suaugusieji suserga I tipo diabetu, ligos pradžioje  nuo II tipo diabeto jį atskirti yra sunku. Kartais suaugusiesiems atsiranda I tipo diabetas su uždelsta priklausomybe nuo insulino („latentinis suaugusiųjų autoimuninis diabetas“ – LADA). Tai būklė, kuri turi būti atpažinta ir gydoma laiku. Manoma, jog šiai dienai gali būti nemažai ligonių, kurie iš esmės serga I tipo diabetu (LADA), nors jiems buvo diagnozuotas II tipo diabetas.

Gestacinis diabetas

Šis rodiklis yra naudingas vertinant gestacinio diabeto riziką. Nėščiosioms gali pasireikšti gestacinis diabetas, kuris paprastai suaktyvėja ir išryškėja po gimdymo. Anti-GAD testas gali būti naudojamas ankstyvai šio susirgimo diferencinei diagnostikai. Gestacinio diabeto metu anti-GAD nepadidėja. Įrodyta, kad savalaikis gydymas insulinu tokioms nėščiosioms gali sumažinti I tipo diabeto išsivystymo riziką po gimdymo. Jeigu nėščioji jau anksčiau sirgo I tipo diabetu, tuomet anti-GAD koncentracija būna padidėjusi.

Šeiminės I tipo diabeto rizikos vertinimas vaikams

Palyginti su sveikais asmenimis, vaikams ir asmenims, turintiems polinkį susirgti diabetu, nustatomas anti-GAD koncentracijos padidėjimas.

Verta žinoti

Panašūs kiti autoantigenų tyrimai yra šie: antyl-A2, IAA, IA-2, ICA, anti-ICA512, SOX13.

Jeigu diagnozavus II tipo diabetą  kartu yra nustatoma  ir padidėjusi anti-GAD koncentracija, tuomet yra labai didelė tikimybė, kad ligonis bus priklausomas nuo insulino per artimiausius 6 metus ( tai yra teigiama prognostinė šio rodiklio reikšmė).

Anti-GAD antikūniai taip pat būdingi ir kitiems autoimuniniams susirgimams – skydliaukės susirgimams ir reumatoidiniam artritui. Nustačius šiuos antikūnius gali būti skiriamas kortikosteroidais arba prednizolonu. Jeigu gydymas yra neefektyvus, gali būti skiriamas imunoglobulinas IV.

Norma

 Anti-GAD  0–32 ng/ml,  arba mažiau arba lygu =0.02 nmol/l ( visoms amžiaus grupėms)

Pasiruošimas tyrimui

Tyrimas turi būti atliktas prieš pradedant gydymą insulinu. Prieš tyrimą reikia būti nevalgius.

Tyrimo atlikimo tvarka

Imama 7 ml kraujo į raudonu dangteliu užsuktą mėgintuvėlį.

Tyrimo rezultatų vertinimas

  • Titrai > arba =0.02 nmol/L) būdingi SMS sindromui  (93%teigiami) ir susijusiems neurologiniams susirgimams – įgytai smegenėlių ataksijai, kai kurioms encefalomielopatijoms.
  • Cukraligei ir poliendokrininiams susirgimams būdingas titras  > arba =0.02 nmol/l
  • 1 tipo diabetui ir poliendokrininiams arba autoimuniniams susirgimams būdingesnės titro vertės yra < arba =0.02 nmol/l
  • Maži titrai (0.03-19.9 nmol/l) yra nustatomi 80% 1 tipo cukraligės atvejų ir tik f <5% 2 tipo cukraligės atvejų.
  • Maži titrai taip pat yra būdingi 25%  sergant  myasthenia gravis, Lambert-Eaton sindromu ir esant retiems autoimuniniams susirgimams.
  • Titrai > arba =0.03 nmol/l  koreliuoja su polinkiu sirgti autoimuniniu (1 tipo) diabetu ir susijusiais susirgimais – tiroiditu ir piktybine anemija.

 Padidėjęs Anti-GAD antikūnių kiekis yra nustatomas kai yra šie susirgimai ir būklės 

  • I tipo diabetas (padidėjimas padeda  jį  atskirti nuo II tipo diabeto; II tipo diabetui anti-GAD koncentracijos padidėjimas yra nebūdingas).
  • SMS sindromas (stiff man sindrome – neurologinis susirgimas, pasireiškiantis miokloniniais refleksais, veido, liežuvio, viršutinių galūnių raumenų įtempimu, dažnais griuvimais; tokiems asmenims akustiniai ir odos dirgikliai gali sukelti miokloninį refleksą).
  •  Epilepsija– gydymui rezistentiška epilepsijos forma yra nustatoma retai
  • Antro tipo diabetas (nuo insulino nepriklausantis diabetas);
  • Gestacinis nėščiųjų diabetas. Jeigu gestacinio diabeto metu nustatomas anti- GAD koncentracijos padidėjimas, tuomet tai turėtų būti požymis, kad reikia pradėti anksti gydyti insulinu;
  • Tranzitorinis neonatalinis diabetas
  • Smegenėlių ataksija

 Sumažėjęs Anti-GAD antikūnių yra nustatomas kai yra šie susirgimai ir būklės 

  • Diagnostinės vertės neturi

 

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *