Blastai

Tyrimo pavadinimas – Blastai

Sinonimai – Blasts

Tyrimo reikšmė

Blastais yra vadinamos  jaunos  ir nediferencijuotos aktyviai besidauginančios kraujo ląstelės. Nedideli blastų kiekiai gali būti periferiniame kraujuje net ir sveikiems asmenims.  Iš įvairios kilmės blastinių ląstelių vystosi normalūs audiniai ir organai. Blastinės kilmės ląstelių pagausėjimas periferiniame kraujuje ir kaulų čiulpuose yra būdingas piktybiniams navikams, ypač onkohematologiniams susirgimams-  pavyzdžiui, ūminei leukemijai.

Verta žinoti
 Blastui  yra būdingi šie požymiai: 

Dydis – Ląstelė yra vidutinio dydžio arba didelė
Branduolio ir citoplazmos santykis: Didelis branduolio ir citoplazmos santykis (daugiau kaip 70%)
Citoplazma: Siaura, dažniausiai lengvai bazofilinė citoplazma
Branduolys: Branduolio forma  yra dažniausiai apvali, tačiau gali būti ir asimetriška.Dažnai  kartu yra randamas vienas ar keli branduolėliai. Branduolyje esantis chromatinas  yra nekondensuotas

Dažniausiai blastai periferiniame kraujuje būna sergant leukemijomis ar esant MDS sindromui. Iki 5% blastų gali būti randama ir  sveiko asmens kaulų čiulpuose. Leukemijos remisijos fazėje blastų skaičius kaulų čiulpuose paprastai sumažėja iki normos ar būna tik  nedaug padidėjęs. Leukemija gali būti ir nesant blastų periferiniame kraujyje. Leukemijos tipą pagal blastų morfologiją  nustatyti gali būti sunku. Papildomai blastų tipui išaiškinti yra  naudojamos citocheminės reakcijos ir  taip pat tepinėlis dažomas  imunofenotipiniais (imunofluorescenciniais) žymenimis.

Blastų diferenciacijos formas patogiausia išaiškinti naudojantis tėkmės citometrijos tyrimu. Visos už blastus jaunesnės ląstelės mikroskopuojant atrodo kaip subrendę limfocitai, o ląstelės imunofenotipas gali parodyti, kokio subrendimo laipsnio yra viena ar kita įtartina ląstelė. Kamieninės ląstelės, iš kurių vystosi visi kraujo forminiai elementai, turi CD34+ imunofenotipą.

Norma
 Periferiniame kraujuje blastų neturi būti .
 Kaulų čilpuose blastų turi būti mažiau nei –  5%.

Pasiruošimas tyrimui

Pasiruošimas nereikalingas. Badauti nereikia.

Tyrimo atlikimo tvarka

Imama 7 ml kraujo į levandos spalvos dangteliu užsuktą mėgintuvėlį. Atliekamas tepinėlis, jis nudažomas  ir mikroskopuojamas.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *