Geografinis liežuvis

Geografinis liežuvis- kas tai yra?

Geografinis liezuvis

Sinonimai –  Geographic Tongue, Migratory Glossitis, Benign Migratory Glossitis, Glossitis Areata Exfoliativa, Glossitis Areata Migrans, Erythema Migrans of the Dorsal Tongue

Epidemiologija

Geografinis liežuvis nėra labai reta būklė. Jis nustatomas iki  1-3% gyventojų. Ši būklė dažniau stebima vidutinio amžiaus žmonių tarpe. Dažniau pasitaiko moterims nei vyrams. Yra pastebėta, jog ši būklė pasitaiko keliems vienos šeimos asmenims, taip pat dažniau stebima liežuvio įtrūkimus turinčių asmenų tarpe.

Patofiziologija

Šiai dienai yra laikoma, kad geografinis liežuvis yra gerybinė būklė, kuri atsiranda dėl neaiškių priežasčių. Anksčiau ši būklė buvo siejama su kai kuriais susirgimais- atopiniu dermatitu ir žvyneline. Tačiau teigti, jog tai yra šių ligų požymis šiai dienai negalima.

Ligos simptomai ir požymiai

Dažniausiai ši būsena yra nustatoma atsitiktinai apžiūros metu. Pacientas paprastai niekuo nesiskunžia. Retsykiais būna išsakoma nusiskundimų, jog degina liežuvį valgant aštrius, karštus patiekalus, rūkant ar naudojantis dantų pasta.

Apžiūrint ant liežuvio nugarėlės matomos skaisčiai raudonos dėmės. Gali būti matoma liežuvio papilių atrofija – filiforminė atrofija. Kartais dėmės gali būti ant liežuvio šonų ir priminti žemėlapį. Dėmelės taip pat gali būti apsuptos baltos ar gelsvos spalvos iškilusiu žiedu. Dėmės ant liežuvio yra nepastovios, jų forma ir išsidėstymas gali pasikeisti po kelių dienų.

Gydymo principai

Gydymo nėra. Kartais esant dideliam jautrumui vietiškai skiriami anestetikai ir kortikosteroidai.

Tačiau siūloma atsisakyti karšto, aštraus maisto, džiovintų maisto produktų, sūdytų riešutų vartojimo ir mesti rūkyti. Taip pat siūloma pakeisti dantų pastą į skirtą jautriems dantims. Manoma, jog taip pat gali būti naudinga vartoti maisto papildus su cinku.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *